Відкритий урок у 6 класі по темі "Прикметник"

Про матеріал
Урок містить цікаві завдання, як індивідуальні, так і групові. Можна використати як підсумковий урок по вивченій темі.
Перегляд файлу

Тема. Повторення та узагальнення вивченого про прикметник

(на основі творів Т. Г.Шевченка)

Мета: систематизувати та узагальнити знання учнів про прикметник як самостійну частину мови;

закріпити навички правильно визначати морфологічні ознаки прикметників, їх синтаксичну роль;

виховувати почуття поваги та пошани учнів до творчості Т.Г.Шевченка.

Методи і прийоми: робота в парах, самостійна робота творчого характеру, виразне читання поезій, текстів.

Тип уроку: урок повторення, узагальнення й систематизації знань.

Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка, картки  для роботи в парах, виставка творів Т.Г.Шевченка

 

Епіграф до уроку:

Учітеся, читайте,

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

                          Т.Шевченко

 

                                                                                   Слайд 1

Хід уроку

I. Доброго дня діти! Займіть, будь ласка, свої місця.

Сьогодні у нас відкритий урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну "Морфологію" прекрасну, чудову,

Що нас так чарує, збагачує мову.

 

Тема уроку: "Повторення та узагальнення вивченого про прикметник".

Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть дату та тему уроку.

(запис у зошит)                             

                                                                                                   Слайд 2

Музика

 

1. Ось і минула зима з тріскучими морозами, заметілями, Різдвяними святами. На календарі - весна. І хоч вона ще не стала повноправною господинею, але її свіже дихання уже відчутне у повітрі.

Встала весна, чорну землю

Сонну розбудила,

Уквітчала її рястом,

Барвінком укрила;

І на полі жайворонок,

Соловейко в гаї 

Землю, убрану весною,

Вранці зустрічають...

 

Так писав про прихід весни Т.Г.Шевченко.

Всі ви знаєте, що з приходом весни, в перші березневі дні, весь український народ вшановує пам’ять Великого Пророка української нації, Славного Поета, відомого художника - Тараса Шевченка. У його поезії - наша сила, наша істина, історія, буття, наші болі і мрії. Тому повторювати вивчений матеріал про прикметник ми будемо на основі творів Шевченка, перегортаючи сторінки мовного журналу.

 Девізом нашого уроку будуть слова відомого на весь світ Кобзаря (саме так ще називають Тараса Григоровича):

Учітеся, читайте,                                       Слайд 3

І чужому научайтесь,

Й свого не цурайтесь.

                      Т.Шевченко

 

                                                                                                                               Слайд 4                                                        

Інтерв’ю - до чого закликає поет?

 

  Що ви сьогодні очікуєте від уроку 

                                            ( мета уроку )

                                              Слайд 5

 

А я очікую, що ваші відповіді будуть                               Слайд 6 

Під час уроку мені хотілося б побачити у вас те, що часом буває непомітним:

сміливість - у скромних,

комунікабельність - у мовчазних,

рішучість - у невпевнених, а жагу до знань я б хотіла побачити у кожного із вас.

 Для того, щоб перейти до основної частини уроку, я пропоную вам  відкрити 1 ст. мовного журналу та відповісти на питання:   

                                                                                    Слайд 7                                                                                                                                                                         

  • Який розділ мовознавства ми вивчаємо?
  • На які групи поділені ЧМ?
  • Які ЧМ належать до самостійних?
  • Які ви знаєте службові ЧМ?
  •  

А зараз давайте пригадаємо теоретичний матеріал, про прикметник, який ми вивчали на попередніх уроках.

 

       (питання?)

 

Бліц-турнір                                                                Слайд 8

 

Самоконтроль                                                            Слайд 9

 

Ми пригадали граматичні ознаки прикметника і на нас чекає завдання. (2 ст. мовного журналу)

 

Завдання - гра  "Упізнай" (1)

                                                                                    Слайд 10

  • З тексту виписати прикметники, визначити їх рід, число, відмінок.

                        І мене в  сім’ї великій,

                       В сім’ї вольній, новій

                       Не забудьте пом’янути

                       Незлим тихим словом

                                                    Т.Шевченко

 

                   На які групи за значенням поділяються прикметники?

  • Завдання (2)

 

 

  • У словосполученнях вказати прикметник, визначити групу за значенням (усно)

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

А зараз перевіримо, що запам’ятали ви про ступені порівняння прикметників.

  • Яка група прикметників має ступені порівняння?

 

  • Скільки ступенів порівняння має прикметник? Назвіть їх.

 

  • Які форми мають ступені порівняння?

 

  • Як вони утворюються?

 

Завдання по групах: вибірковий самодиктант                  Слайд 11

Реве та стогне Дніпр широкий,

Сердитий вітер завива,

Додолу верби гне високі,

Горами хвилю підійма

 

Фізкультхвилинка                                                   Слайд 12-13

 

Перегортаємо 3 сторінку нашого мовного журналу. Вона називається "Творча".

 

1. Підібрати прикметник, порівняти з оригіналом

І досі сниться: під горою,
Меж вербами та над водою,
Біленька хаточка. Сидить
Неначе й досі сивий дід
Коло хатиночки і бавить
Хорошеє та кучеряве
Своє маленькеє внуча.

                                                                         Слайд 14

 

 

 Текст оригіналу                                              Слайд 15

Сміхопанорама

2. За допомогою міміки відтворити прикметники

                                                                        Слайд 16

Плаксивий, вухатий, сонний, злий.

 

Молодці! Актори ви хороші.

 

Наступне завдання пов’язане із написанням складних прикметників, написання н і нн у прикметниках, написання не з прикметниками.

Словниковий диктант

 

Безталанний, не багатий, а бідний, світло-зелений, волелюбний, невідомий, народно-визвольний.

Робота з підручником                                                Слайд  17

 

Розбір як ЧМ - ст.144

Зробити синтаксичний розбір речення.

Сім’я вечеря коло хати, вечірня

зіронька встає

 

Дослідницька робота                                                      Слайд 18

Прочитати сенкан, знайти помилку

Прикметник

Самостійний, незмінний.

Виражає, називає, утворюється.

Може мати ступені порівняння.

Слово (ознака)

 

А тепер, діти, давайте перегорнемо останню сторінку мовного журналу, вона називається "У світі цікавого".

 

Підсумовуючи нашу роботу на уроці, я хочу повідомити вам, що у багатьох мовах світу прикметників немає взагалі, їх функцію виконують іменники. Це притаманно амхарській мові - основній мові Ефіопії.

 А от в українській мові за кількістю слів, вжитих у нашому мовленні, прикметник займає 4 місце після іменника, займенника, дієслова. Використовуючи прикметники у мовленні ми робимо його образним, емоційним, експресивним.

 Діти, сьогодні ми не тільки повторили матеріал про прикметник, а й пригадали творчість Великого Генія українського народу Т.Г.Шевченка. Минають роки, а йогослово живе, кличе нас на нові подвиги, кличе до єдності, віри і любові.

 

Ти живий, Тарасе,

І пісні твої линуть по світу.

І тобі зносять слави дар

Твої вільні онуки і діти

                         Я.Колос

Зараз я пропоную вам, діти підібрати якомога більше прикметників (означень), які б повною мірою охарактеризували велич, силу духу, мудрість Великого Кобзаря і, записавши їх на квітах, які є у вас на парті, сплели вінок, ореол слави Т.Г.Шевченку.

Шевченко - великий, талановитий, відомий, славнозвісний, мудрий, могутній, обізнаний, багатогранний, славний, обдарований та ін.

 

 

Рефлексія

 

Д/з.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

 

Зоря вечірняя –

Доля молодая

Небо голубеє –

Поетові вірші –

 

 

 

 

 

 

Плаксивий

 

 

Вухатий

 

 

Сонний

 

 

Злий

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Солодка Ира
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
21 березня 2019
Переглядів
1446
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку