Тема уроку:Систематизація та узагальнення відомостей та компетентностей з теми «Кисень»
Мета уроку:
навчальна: допомогти учневі узагальнити й систематизувати знання про фізичні та хімічні властивості простих речовин, уміння складати формули за валентністю, записувати хімічні рівняння.
розвивальна: допомогти учневі формувати хімічну мову, розвивати вміння аналізувати свої знання.
виховна: сприяти вихованню дисциплінованості, уважності, уміння раціонально використовувати час, швидко й зосереджено працювати над завданням.
Використовувати компетентнісний потенціал навчального предмета та їх взаємозв’язки з компетентностями:
-ключова компетентність
Наскрізні лінії:
-математики;
-інформаційно-цифрова;
-екологічна грамотність і здоровий спосіб життя;
-соціальна та громадянська.
Обладняння та реактиви: картки, роздатковий матеріал, ПС хімічних елементів Д.І.Менделєєва, блокноти, штатив з пробірками,пероксид водню,перманганат калію,скіпка,манган 4 оксид,скляні лопатки (2 шт),сірники.
Тип уроку:урок систематизації та узагальнення знань
Хід уроку
І.Організаційний момент
Добрий день!
Продзвенів і стих дзвінок,
Починаємо урок.
Всі за парти тихо сіли ,
До роботи приступили.
-Привітали ви гостей ,що в клас завітали,
А тепер я хочу чути,що ми їм побажаєм?
Нехай на сьогоднішньому уроці в усіх буде бадьорий настрій, кмітливий розум, творче мислення і натхненна праця. Бажаю успіху!
Тема нашого уроку ….
Мета уроку: для того,щоб гарно написати тематичну контрольну роботу з теми «Кисень»,ми повинні сьогодні з вами згадати фізичні та хімічні властивості простих речовин, уміти складати формули за валентністю, записувати хімічні рівняння, розвивати вміння аналізувати свої знання , уміння раціонально використовувати час, швидко й зосереджено працювати над завданням.
Девіз нашого уроку…..
У нас сьогодні урок незвичайний ,ми вирушаємо у подорож, яка має назву «Експрес цікавих фактів та пригод Кисню».
Оксиген це дивовижний елемент. Він знаходиться навколо нас і в нас. Ми дійсно ходимо по Оксигену, дихаємо його сполукою, п’ємо оксигеновмісну сполуку воду. Відомо, що людина кілька тижнів може прожити без їжі, кілька днів без води, а без дихання кілька хвилин. Тому стає зрозумілим, що кисень — найважливіший продукт споживання.
Саме тому епіграф нашого уроку:
«Кисень - ти не просто необхідний для життя, ти і є саме життя».
Але ,щоб зустрітися з киснем,ми повинні пройти ряд випробувань,які будуть у вигляді різноманітних завдань. На столі у вас залікова картка, ви самі будете себе оцінювати і виставляти отримані бали у цю картку. Підпишіть її.
Залікова картка
Картка «Самооцінювання»
Учня 7 класу______________________
Зупинки |
Бал,який ти можеш заробити за правильну відповідь |
Бал,який ти заробив |
Домашнє завдання |
1бал |
|
Зупинка №1 «Прості та складні речовини» |
1бал |
|
Зупинка №2 «Метали й неметали» |
1 бал |
|
Зупинка №3 «Доповни речення» |
1 бал |
|
Зупинка №4 «Фізкультхвилинка» |
1 бал |
|
Зупинка №5 «Бінарні сполуки з Оксигеном» |
1 бал |
|
Зупинка №6 «Урівняй рівняння» |
1 бала |
|
Зупинка №7 «Місцезнаходження Оксигену» |
2 бала |
|
Зупинка №8 «Добування Кисню» |
3 бала |
|
Загальний бал |
12 балів |
|
Це чудова робота!Пишаюся вами!
Ну що вирушаємо?
Але перед цим ми повинні перевірити ваше д.з.,яке було творчого характеру.
За домашнє завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
До залікової картки прикріплена картка настрою. Зазначте в цій картці ваш настрій на початку уроку.
Ознайомимося з розкладом руху «Експреса» ви можете за допомогою блокнота,який є на вашій парті.
Перед нами перша зупинка.
Зупинка №1 «Прості та складні речовини»
-Які речовини називаються простими?
-Які речовини називаються складними?
-Кисень відноситься до
простих чи складних речовин?
-Запишіть формулу кисню.
-Відтворіть хімічні рівняння
за наведеними фрагментами:
С+…=СО2
…+ О2= 2СаО
Zn+….= 2ZnО
2Сu2O+…=4CuO
-З якими речовинами реагує
Кисень із простими чи складними?
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Перед нами друга зупинка.
Зупинка №2 «Метали й неметали».
У Оксигена дуже багато друзів,але всі вони заблукали і шукають кожен свою домівку. Допоможемо їм знайти своє місце у Періодичній системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва?
O, N, Fe, S, P, Al, Ca, Ba
Метали |
Неметали |
|
|
-Давайте запишемо по одному рівнянню взаємодії кисню з металом і неметалом,і назвемо продукти реакції,які утворюються в результаті цього
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Перед нами третя зупинка.
Зупинка №3 «Доповни речення»
1.Найпоширеніший елемент у природі_________
2.У господарстві найчастіше використовують метал_________
3.До складу молекули води входять _____________
4.Розчинний у воді __________необхідний для життєдіяльності водних організмів
5.У земній корі міститься 49% ____________
6.Температура кипіння _________-183градуса
7.У природі________утворює дві прості речовини ______та озон.
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Зупинка №4 «Фізкультхвилинка»
Що стомились? Тож хвилинку відведемо для відпочинку.
Перед нами 5 зупинка.
Зупинка №5 «Бінарні сполуки з Оксигеном»
Завдання:складіть формули бінарних сполук з Оксигеном
К, Р(ІІІ), Аl, Na, Mn(ІІ), Zn, P(V).
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Перед нами 6 зупинка.
Зупинка №6 «Урівняй рівняння»
Давайте урівняємо наші рівняння,використовуючи ваші знання з математики.
Ва+О2=ВаО
Р+О2=Р2О5
Аl+О2=Аl2O3
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Перед нами 7 зупинка.
Зупинка №7«Місцезнаходження Оксигену»
Заповніть таблицю.
Характеристика хімічного елемента Оксигену |
|
Хімічний символ |
|
Металічний чи неметалічний елемент |
|
Порядковий номер |
|
Період |
|
Група,підгрупа |
|
Кількість протонів |
|
Кількість електронів |
|
Кількість нейтронів |
|
Відносна атомна маса елемента |
|
Валентність у сполуках |
|
Формула простої речовини,її назва |
|
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
Перед нами 8 зупинка.
Зупинка №8 «Добування кисню»
Для того,щоб отримати доступ до
цього завдання,ми повинні згадати
правила техніки безпеки та записати
відповіді у відповідні клітинки,при
цьому отримати ключ для
проведення експерименту.
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Проводимо дослід.
Давайте запишемо разом рівняння добування кисню,яке ми сьогодні отримали дослідним шляхом:
КMnO4+H2O2=МnO2+О2+КОН
За це завдання кожен з вас занесе до картки-самоконтролю відповідний бал.
-Порахували свій загальний бал,занесли у картку самооцінювання.
-Який у вас настрій після виконаної роботи?Занесіть у картку.
-Гляньте на дошку.
Перед вами речення: Герой здоров’я добро перемога! Який хімічний елемент присутній в цих словах? Так,без кисню не буде життя на нашій Землі. Тож ми бажаємо нашим героям міцного здоров’я та швидкої перемоги.
Наша подорож добігла кінця,ви сьогодні гарно працювали,молодці.Дякую всім за плідну працю. Залікові картки ви мені здасте, а д.з.ви знайдете на останній сторінці вашого блокнота.
До нових зустрічей!!!