Відкритий урок української мови у 4 класі на тему:«Повторення вивченого про іменник як частину мови»

Про матеріал
Урок повторення і узагальнення вивченого про іменник, цікаві і різноманітні завдання, інтегрований підхід.
Перегляд файлу

 

 

 

Відкритий урок      української мови у 4 класі    на тему:                     «Повторення вивченого про іменник як частину мови»

 

 

 

 

Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови.

 

Мета. ● Повторити і поглибити знання про іменник, як частину мови, його

   граматичні ознаки;

 

           ● Виробляти вміння розрізняти іменник серед інших частин мови;

 

           ● Сприяти розвитку пізнавальної активності учнів, комунікативної,

 творчої і самостійної компетентності;

 

           ● Розвивати словниковий запас, зв‘язне мовлення учнів;

 

           ●  Виховувати любов до української мови, рідної матері.

 

Обладнання: ілюстрації, схеми,  музичний супровід до

хвилинки релаксації, «Чарівне сито», смужки з прислів‘ями, сигнальні картки, індивідуальні картки, репродукція картини Б.А. Кольцова «Балта лебедина».

 

 

Зміст уроку

 

I. Організаційний момент

- Любі діти! Прошу вас привітатися з гостями, які завітали до нас на урок. Сідайте за парти. Приготувалися до праці.

 

II. Оголошення теми і мети уроку.

- Ми отримали відео-телефонограму з телестудії.

Сьогодні у нас незвичайний урок

До світу фантазії зробимо крок.

А з творчістю ми зустрічались не раз.

І знову вона завітала до нас.

Це час міркувань, наполегливий час

Цікаві завдання чекають на нас.

То ж, друзі, швиденько

Збираймося в путь,

Щоб в мовну скарбницю

Ще раз зазирнуть.

 

III. Підготовка до сприйняття

 

1) Каліграфічна хвилинка 

На дошці записані букви:

н, и, І, е, м, к   

- Яке слово можна записати за допомогою цих букв? (Іменник)

- А чи вистачить цих букв, щоб записати це слово? ( Не вистачає ще одної букви «н»)                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Діти записують слово «іменник»

2) Орфографічна хвилинка

  • Що треба робити, коли чуємо подовжені звуки в словах?

Перепишіть слова з карток і підкресліть орфограми: знання, колосся, життя, змагання

  • А ще в яких словах є подовження

(записують 3 - 4 іменника)

  • До якого слова із записаних вами підійде ця звукова модель?                - - ●   =: ● (знання). Придумайте з ним речення. (Найкраще записують)
  • До якої частини мови належать всі записані слова?
  • Отже, сьогодні на уроці ми повторимо все, що раніше вивчали про іменник
  • Що ж таке іменник?

 

IV. Робота над темою уроку

 

  • У нас сьогодні незвичайний урок. Ми відвідаємо студію «Іменник» і візьмемо участь у наступних передачах:

 ● «Актуальне інтерв‘ю»

         ● «Твій день»

         ● «Що? Де? Коли?»

         «Файна Юкрайна»

            «Служба розшуку»

          ● «Битва екстрасенсів»

   ● «Свобода слова»

 

 

  1. «Актуальне інтерв‘ю» (фронтальне опитування)

 

- Cлово надається нашому кореспонденту …

  • Як називається частина мови, що означає назву предмета?
  • На які питання відповідає іменник?
  • Іменники можуть бути назвами істот і …(неістот)
  • Більшість іменників належать до яких родів?
  • Іменники мають числа…(однину і множину)
  • Іменники поділяються на власні і …(загальні)

 

2) «Твій день»

 

Складіть речення зі словом з орфографічної хвилинки. (Найкраще речення записується на дошці)

  • Визначить у ньому головні члени речення
  • Знайдіть у цьому реченні лише іменники.
  • Яку роль вони відіграють у реченні?

 

3) «Що? Де? Коли?»

 

Загадковий диктант (з малюнками)

Відповіді діти записують у зошити.

  • Останній місяць осені (листопад)
  • У лісі при доріжці стоїть на одній ніжці (гриб)
  • Пташка, яку називають лікарем дерев (дятел)
  • Полохливий звірок з куцим хвостом (заєць)
  • Предмет, у якому діти носять шкільні речі (портфель)

        -   Командир корабля (капітан)

Діти, у яких на парті сині кружечки підкреслюють іменники назви істот, а у кого червоні – назви неістот.

 

Перевірка

  • Як розрізняти назви істот і неістот?

 

 

 

4) «Файна Юкрайна»

 

Робота з деформованими словами

На таблиці подані слова, але букви їх розсипалися. Зберіть, будь ласка, ці назви.

Днцоеьк        їКив         Трнеопіьл

Жтиорим      саОде       лтаБа

  • Щ о спільного між цими словами? (це назви міст України)
  • Як пишуться всі ці слова? Чому?
  • Які слова відносимо до власних назв?
  • Яке слово є загальною назвою до цих слів? (місто)
  • Як пишуться загальні назви?

 

Вибірковий диктант

Слова розподіліть у дві колонки загальні і власні назви.

Дівчина Оксана, вулиця Шевченка, Буратіно, Микола, кіт Мурчик, олівець, Карпати, корова Зірка, річка Дніпро.

Перевірка роботи.

 

Хвилинка - цікавинка

- На березі якої річки розташувалася Балта?

Кодима – невелика ріка – притока Південного Бугу, тихо котить свої води до Чорного моря. Вона дуже гарна. А колись, у сиву давнину, наша Кодима була великою судноплавною рікою, по ній ходили кораблі. Легенди розповідають про великі турецькі скарби, що затоплені на дні нашої річки. 

- Ось як зобразив Кодиму наш місцевий художник Борис  Кольцов.

(Розгляд репродукції картини Б. Кольцова «Балта лебедина»)

- Давайте складемо віршик про нашу річку, додаючи слова, яких не

вистачає.

Славна Кодима – ріка

Чиста в ній …(вода)

Діти там купаються

Влітку … (розважаються)

 

- Випишіть з вірша лише іменники

- А чому слово Кодима написане з великої букви?

 

5) Вправи на релаксацію

   Сядьте зручно, розслабтеся, закрийте очі…, відчуйте своє тіло…Приємна хвиля спокою охоплює вас…

    Уявіть собі, що ви лежите на прекрасній лісовій галявині… Над вами ясне голубе небо… Ви лежите у високій траві і дивитесь в небо…Навкруги вас чарівний аромат квітів, літають метелики. Ви чуєте пташиний спів…, відчуваєте енергію землі. Світить яскраве сонце, теплий промінець попадає на ваші груди, його тепло розливається по всьому тілу. Кожна клітиночка вашого тіла наповнюється енергією і відновлюється.

А тепер ви добре відпочили і по рахунку від 5 до 1 відкриєте очі і повернетеся в попередній стан.

5, 4, 3, 2, 1 – відкрийте очі.

 

* Робота з картками

Двоє учнів працюють за індивідуальними картками біля дошки

- Дані слова пов‘язати між собою. Записати утворені словосполучення.

 

№1 Писати, ручка → писати(чим?) ручкою

Відпочивати, на, галявина → відпочивати (на чому?) на галявині

Ловити, риба → ловити (кого?) рибу.

 

 

№2 Пишатися, брат → пишатися (ким?) братом

Читати, книга → читати (що?) книгу

Упав, неба, з → упав (з чого?) з неба

 

 

6) «Служба розшуку»

- Іменники мають роди. Які? Як визначити рід іменника? (за закінченнями або підставивши слова: він мій, вона моя, воно моє)

 

Інтерактивна вправа  «Чарівне сито»

Учні в «Чарівному ситі» перебирають смужки зі словами, вибираючи лише іменники і встановлюють їх рід: стілець, сонце, земля, бігають, зелений, любов, пенал, ножиці.

      -    Ножиці – це іменник? А рід можемо визначити? Чому?

  • Отже у множині рід іменників не визначається.
  • А чи вживається цей іменник в однині?
  • Які ще іменники вживаються лише в однині?

 

* перевірка завдань з карток

          Робота учнів перевіряється фронтально. Діти сигналізують про правильність виконання завдань, піднявши вгору сигнальну картку.

- За чим же ще змінюються іменники? (за запитаннями)

 

7) «Битва екстрасенсів»

 

Гра «Яке слово зайве»

1. Сонце, вітер, учень, костюм (зайвий іменник сонце, бо він середнього роду, а всі інші чоловічого)

2. Сторож, школа, лінійка, Володя (зайве слово Володя, бо це власна назва)

3. Сорочка, черевики, сукня, костюм.(зайве слово черевики, бо цей іменник у множині, а всі інші в однині)

 

8) «Свобода слова»

 

а) Робота з прислів‘ям

З‘єднайте частини речень, щоб утворилися прислів‘я.

 

Птах радіє весні,           а біля матері добре

На сонці тепло,            а дитина - матері

  • Як ви розумієте ці прислів‘я?
  • Назвіть іменники у них.
  • Ці прислів‘я склав український народ, це перлинки усної народної творчості. А я вам пропоную, взявши за основу друге прислів‘я скласти свої прислів‘я на основі власних асоціацій

 

б) Робота в парах.

 

Слова для довідок: тихо, затишно, гарно, приємно, весело, спокійно.

 

_______   ______, а біля матері ______.

 

в) Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

 

 

  

                Моя мама, мов …→

    

 

- У вас на партах підказки від студії «Іменник» у вигляді малюнків.

● моя мама, мов червона калина,

● мов тендітна берізка,

● мов ласкаве сонечко,

● мов чарівна квітка,                                                                                               

● мов яскрава зірочка,

● мов весняна веселка,

● мов тепла хустинка,

● мов радісна пісня

 

  * Двом сильним учням пропонується робота в парах  - скласти твір розповідь з елементами опису про маму.

         Нагадую їм структуру тексту.

 

Всі інші складають речення про маму, найкраще записується в зошити з коментуванням.

 - підкресліть іменники, позначте їх роди, поставте до них запитання.

-  розібрати іменник як частину мови за опорною схемою

 

  • «Свободу слова закінчують ерудити. До нашої уваги усний твір.

 

V. Рефлексія уроку

 

- Сонце сяє промінням, а людина знаннями. Отже тому давайте виберемо промінчики – іменники, що символізують наш урок (музика)

Сигналізуючи сигнальними картками ми оберемо лише іменники: знання, радість, допомагати, гра, творчість, цікавість, увага, весело, праця, працювати.

 

VI. Домашнє завдання.(диференційоване)

1 група

Знайти і записати загадку про маму, підкреслити іменники

2 група

Записати 2 стовпчика вірша про маму, підкреслити іменники, визначити іх рід

3 група

Скласти невеличке міркування «Хто щиро любить матір, той…»

 

VIІ. Підсумок уроку

- Студія «Іменник» закінчує свою роботу.

Оцініть свою роботу на уроці.

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Паламарчук Світлана Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
doc
Додано
22 серпня 2021
Переглядів
5889
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку