Відкритий урок з англійської мови в 6 класі. Тема. Повсякденні страви. Правильне харчування.

Про матеріал
Тема. Повсякденні страви. Правильне харчування. Мета: ввести та активізувати лексичний матеріал теми, тренувати учнів у вживанні ЛО, формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, ввести і практикувати вживання дієслів, які виражають почуття із прикметниками; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу учнів; виховувати усвідомлення важливості правильного харчування. Тип уроку: засвоєння нових знань.
Перегляд файлу

Відкритий урок з англійської мови в 6-А класі.                 14.11.2019

Тема. Повсякденні страви. Правильне харчування.

Мета:

ввести та активізувати лексичний матеріал теми, тренувати учнів у вживанні ЛО, формувати навички монологічного мовлення на рівні мікровисловлювання, ввести і практикувати вживання дієслів, які виражають почуття із прикметниками; розвивати комунікативні навички, мовну здогадку, уяву, пам’ять, увагу учнів; виховувати усвідомлення важливості правильного харчування.

 

Тип уроку: засвоєння нових знань.

 

Обладнання: підручник, зошити, словники, картинки, картки, проектор, ноутбук, аудіо-колонка.

 

Хід уроку

І. Актуалізація опорних знань:

1. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.

Greeting. Привітання.

SLIDE 1

T: Hello, pupils. Nice to see you.

Ps: Nice to see you too.

T: Who is on duty today? Who is absent today? What date is it today? Write the date in your exercise-books. Today we have some guests in our classroom. But it is a usual lesson and you mustn’t be afraid of anything.

 

2. Aim. Повідомлення теми та мети.

Today we are going to speak about healthy eating. We’ll revise the vocabulary on the topic and learn some new words.

 

3. Warming up. Уведення в іншомовну атмосферу.

SLIDE 2

а) Learning a poem.

T: But firstly let’s train our tongues reading a rhyme.

 

Vegetables and fruit

For children are very good.

Eat vegetables and fruit

And they`ll do you very good.

b) Conversation

T: Well-done! I think now you are ready to answer my questions:

What kind of food do you eat?

What food makes you strong and gives you energy?

Why must you eat vegetables and fruit?

Why are vitamins very important for you?

Do you eat the right food?

What food do you like to eat? What food don’t you like?

What food do you think is bad for you?

 

II. Сприймання і засвоєння нової навчальної інформації.

 

  1. Presenting Vocabulary and Practice

SLIDE 3

 

Ознайомлення з новою лексикою: bitter, salty, sour, spicy,  sweet, delicious

Учитель прикріпляє на дошці речення з виділеною новою лексикою, учні зачитують речення та самостійно здогадуються про значення слів.

 

T: Today we’re going to learn new words. All of them are adjectives and they mean our taste.

 

  1. Lemons are sour.
  2. Pepper is bitter.
  3. Ketchup is spicy.
  4. Sea water is salty.
  5. Sugar is sweet.
  6. This cake tastes delicious.

Учні записують слова у словнички.

  1. Listening. Аудіювання

SLIDE 4   +  колонка

T: I have a question for you – do you like eating out?

(Pupils’ answers)

T: Now we are going to listen carefully to the conversation in a restaurant and then using the names of the dishes from the conversation we will do some tasks. Ok? Well, you will listen to the conversation twice.

(RECORDING)

T: Now it’s time to listen to it again. While listening write down, please, the names of the dishes from the dialogue.

(RECORDING)

T: Let’s check which dishes you have got.

(Pupils’ answers)

 

  1. Writing. Письмо

T: You are good listeners, thanks for your answers. Now I am giving you the menu from our listening. Your task is to make phrases using the adjectives from the blackboard with the words from the menu. For example, I can see an ice-cream in the desserts section, then I think about its taste. So, ice-cream is sweet. Is the task understandable?

bitter,            salty,            sour,          spicy,            sweet,          delicious

 

Учні по черзі складають речення.

 

  1. Presenting Grammar. Подання нового граматичного матеріалу.

SLIDE 5

 

T: Today you are going to learn the using of the verbs related to senses + adjectives. You have already known some of them like to feel, to hear, to look, to see, to sound. New verbs related to senses are to smell and to taste.

Verbs related to the senses are: to feel, to hear, to smell, to look, to see, to taste, to sound.

They are followed by adjectives as you have already understood from the examples given on the blackboard.

e.g. The cake smells delicious. This coffee tastes bitter.

Вчитель показує їжу, а учні повинні скласти речення, використовуючи слова taste, smell.

 

1) candies

Candies taste sweet.

2) honey

Honey tastes sweet.

3) chips

Chips taste salty.

4) black chocolate

Black chocolate tastes bitter.

5) pizza

Pizza smells delicious.

6) ice-cream

Ice-cream tastes sweet.

7) fresh bread

Fresh bread smells delicious.

8) soup

Soup tastes salty.

9) coffee

Coffee smells delicious.

10) hamburger

Humburger tastes spicy.

11) fruit tea

Fruit tea smells delicious.

12) juice

Juice tastes sweet.

13) fish

Fish tastes salty.

15) lemon cake

Lemon cake tastes sour.

16) roast chicken

Roast chicken smells delicious.

 

  1.  Doing exercises. Виконання вправ

 

T:  Let`s do exercise 9 page 59. Your task is to complete the dialogue in pairs with the words  spicy, sweet, sour, salty, bitter. After that you should act the dialogue, ok? You have 3 minutes to do it.

a) Pair work

  1. Mum: Would you like to make your tea sourer?

Ann: Sure, pass me a lemon, please

  1. Tom: Mum, give me some pepper, please.

Mum:  Why would you like to add it to your dish?

Tom: I`d like to make it spicy.

  1. Jane: This dish tastes too sweet. Why have you put so much sugar in it?

Mum: Sorry, my dear. I didn`t notice how much sugar I put in it.

  1. Kate: Dad, this  tastes bitter. Will you pass me some sugar, please?

Dad: Certainly!

  1. Kim: Granny, why is this soup salty? I can`t eat it

Granny: It`s OK, it`s not salty.

 

Учні розігрують мікроситуації.

 

b) Cards

SLIDE 6

T: Now you will work individually. Complete the sentences with the verbs from the box.

 

feels      smell            looked                 sounds                    tastes

 

  1. Roses_smell__ sweet.
  2. She__feels_bad about the news.
  3. This cake_tastes_delicious.
  4. When she returned from holiday, she_looked_ very well.
  5. This young singer_sounds_ original.

 

6. Speaking skills. Розвиток мовленнєвих навичок.

SLIDE 7

T: You have the cards. It’s a short test about your food. Answering the test questions we will understand whether you eat healthy or unhealthy food mostly.

 

Учні отримують картки і самостійно виконують завдання на них. По закінченні роботи вони по черзі повідомляють про свої результати тесту.

 

Answer the questions of the quiz and find out how healthy your nutrition is.

Healthy Eating Quiz

  1. How many servings of fruit do you usually eat a day?

  1.       a) None                    b) one                           c) two or more

 

  1.   2. How many servings of salad and vegetables do you usually eat a day?

 

     a) none                         b) between one or three               c) four or more

 

  1.   3. How many times a week do you eat chips, chocolate or cakes?
  1.      a) three or more           b)one or two                                c) none

 

  1.   4. How many sugary drinks do you usually drink a day?

     a) two or more             b) one or two                              c) none

 

  1.   5. How much water do you drink every day?

     a) not much                  b) I prefer tea or juice                c) not less than 1,5 liters

 

Answer for nutrition section.

Mostly C:                Well done! You have a balanced diet full of nutrients.

Mostly A and B:     You need to eat more healthy food. Eat more fruit and vegetables.

                               Choose healthier snacks. Choose water as a drink.

7. Lexical Game. Лексична гра. Закріплення навчального матеріалу

 

T: I`ve got a very funny rhyme for you. You`ll finish the lines like real poets. Are you poets? Let`s see.

I am Sam. I like… (jam)

I am Bruce. I like… (juice)

I am Sophie. I like… (coffee)

She is Betty. She likes… (spaghetti)

He is Lee. He likes… (tea)

He is Fred. He likes… (bread)

 

T: How clever you are! I’m satisfied with your work today.

 

ІV. Підсумок уроку

1. Homework. Домашнє завдання.

SLIDE 8

T: Now it is time to write down your home task. Домашнє завдання

Ex. 10 p. 59

Write a paragraph about the food you eat. Use questions below to help you.

(questions from the book)

Which food do you eat to be strong and energetic?

Which food helps you to grow?

Which food with a lot of vitamins do you eat?

Do you eat the right food?

2.Summarizing. Підбиття підсумків уроку. Повторення нових ЛО, граматичного матеріалу.

T: What have we learnt today? (pupils) You have worked well today, that’s why you have such marks… (marks)

T: The lesson is over. Goodbye!  

docx
До підручника
Англійська мова (6-й рік навчання) 6 клас (Несвіт А.М.)
Додано
12 березня 2020
Переглядів
1569
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку