Фізичні й хімічні явища
Мета:
Навчальна: повторити й поглибити знання про явища, навчити розрізняти фізичні, хімічні, біологічні, соціальні та інші явища, пояснити поняття «хімічна реакція», з'ясувати ознаки хімічних реакцій і умови їх протікання;
Розвиваюча: розвивати в учнів уміння застосовувати набуті знання під час виконання завдань; сформувати вміння спостерігати й фіксувати результати дослідів.
Виховна: формування наукового світогляду та любові до предмету.
Тип уроку: вивчення та засвоєння нових знань.
Форми роботи: розповідь, демонстраційні досліди, робота з опорними схемами, робота в групах, «Мозковий штурм», Асоціація «Квітка», «Мікрофон», гра «Хрестики-нулики», «Закінчіть речення».
Обладнання й реактиви: мультимедійний проектор, комп’ютер, роздатковий матеріал, штатив із пробірками, щипці, спиртівка, розчини NаОН, СuSО4, залізний цвях, питна сода, оцет, мідний дріт.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Привітання, перевірка відсутніх та підготовки учнів до заняття.
Учитель. Для успіху на уроці нам потрібен ваш хороший настрій. Тому подивіться на сусіда по парті, усміхніться один одному та побажайте всього доброго.
II. Актуалізація опорних знань
Оцінювати ваші знання я буду смайликами, хто набере найбільше смайликів той отримає найвищий бал.
Завдання 1. Прийом «Хімічна розминка» слайд 1-2
Давайте перевіримо чи вмієте ви читати хімічні формули?
Що ж таке хімічна формула, на що вона вказує?
AlCl3 ZnS Na2 O H2 O Fe2 O3 ZnSO4 FeCl3 KNO3
А чи вмієте ви складати формули речовин за валентністю?
Складіть формули за відомою валентністю.
IV V III III II VI II IV
SO , PO , NH , BO , NiO , SO , CuO, CO .
Молодці! Добре попрацювали.
IІ. Мотивація навчальної діяльності
«Мозковий штурм» слайд 3
Здогадайтеся, про що йдеться.
•Хоч сам не біжить, а стояти не велить. (Мороз.)
•Живе — лежить, помре —побіжить.(Сніг.)
•Що без леза та без зуба розтина міцного дуба? (Блискавка.)
•Червоний гість дерево їсть. (Вогонь.)
•Як називаються процеси, що відбуваються в природі? (Явища — будь-які зміни, що відбуваються у світі.)
Відповісти на всі «Чому?», «Що?», «Навіщо?» та «Де?» ми зможемо лише тоді, коли хімія перестане бути для нас загадкою, а «заговорить», відкривши всі свої таємниці. Тож вирушаймо до пізнання хімічних таємниць.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Все в світі змінюється. Рухається Земля навколо Сонця. День змінюється на ніч, течуть річки, іржавіють метали, скисає молоко, старіє людина. Навколо нас і з нами безперервно відбуваються зміни. «Все тече, все змінюється», - стверджували стародавні філософи.
А як ви гадаєте яка ж тема нашого уроку?
Оголошення теми та мети уроку. Слайд 4-5
Зверніть будь-ласка увагу на епіграф нашого уроку. Чи погоджуєтеся ви з ним? В кінці уроку ми пересвідчимося з вами чи дійсно це так. Слайд 6
Епіграф Жодна з наук не потребує експерименту до такої міри як хімія
Майкл Фарадей
Явища – це зміни, що відбуваються з тілами.
Учитель. Згадайте, які явища ви вивчали на уроках природознавства і запишіть їх на пелюстках квітки.
Асоціація «Квітка» слайд 7
Робота в групах
Сьогодні ми з вами з'ясуємо, які явища належать до фізичних, а які до хімічних.
Слайд 8 Постановка проблеми: Як ви вважаєте, у чому полягає відмінність між фізичними та хімічними явищами?
Давайте подивимося на малюнки природних явищ і дамо їм пояснення.
Слайд 9
От ми подивилися на природні явища, давайте разом спробуємо класифікувати їх. слайд 10
Явища, під час яких речовина не перетворюється на іншу, називають фізичними.
Приклади фізичних явищ: кипіння води, дощ, утворення льоду, замерзання річок, відливання виробів із розплавленого металу, веселка, блискавка, утворення світла та інші.
При фізичних явищах молекули речовин не змінюються, отже, не змінюються і властивості речовин. А може змінюватись форма тіла та агрегатний стан речовини.
Приклади хімічних явищ слайд 11
Приклади хімічних явищ: горіння деревини, поява іржі на поверхні залізних виробів, прокисання молока, горіння парафінової свічки, процес фотосинтезу (утворення зеленими рослинами складних (органічних) поживних речовин з вуглекислого газу та води за допомогою сонячної енергії), гниття.
Явища, під час яких одні речовини перетворюються на інші, називають хімічними. Слайд 12
Горіння- це хімічне явище, що супроводжується виділенням тепла і світла слайд 13
Гниття подібне до горіння, однак у ньому виділяється лише тепло слайд 14
2. Хімічні реакції та умови їх виконання. Слайд 15
Учитель. Зміни, які відбуваються з речовиною під час хімічних явищ, описуються хімічними реакціями:
А+В С+D
вихідні продукти
речовини реакції
(реагенти)
Щоб почалася хімічна реакція, необхідні умови. (Робота з підручником.) складання схеми у зошитах.
3. Ознаки хімічних реакцій.
Учитель. Які ознаки вказують на протікання хімічних реакцій?
Щоб відрізнити хімічні явища від інших потрібно знати їх ознаки. Розглянемо це питання на практиці.
Інструктаж з техніки безпеки (додаток 1).
Учні розповідають, яких правил техніки безпеки потрібно дотримуватись під час роботи у кабінеті хімії, за розповіді отримують смайлик. Далі для виконання дослідів по черзі запрошується експериментатор, який заздалегідь підготувався за інструктивними картками перед уроком (випереджувальне завдання).
Демонстрація 1.
1. Візьмемо шматок мідного дроту й виготовимо спіраль.
2. Пропечемо мідний дріт у полум'ї спиртівки, щоб він почорнів.
Демонстрація 2. Взаємодія питної соди з оцтом.
Що спостерігається? (Виділення газу.)
Демонстрація 3. Взаємодія СuSО4 із NaОН.
До розчину купрум (II) сульфату додаємо по краплинах розчин натрій гідроксиду.
Що спостерігається? (Випадання осаду.)
Демонстрація 4. Взаємодія СuSО4 з Fe.
У розчин купрум (ІІ) сульфату опускаємо залізний цвях.
Які ознаки хімічних реакцій спостерігаються? (Поява червоного нальоту.)
Демонстрація 5. Дія лугу на індикатор.
До розчину натрій гідроксиду додаємо дві краплі розчину фенолфталеїну.
Що спостерігаємо? (Розчин забарвлюється в малиновий колір.)
Потім по краплинах додаємо хлоридної кислоти.
Що спостерігається? (Розчин знебарвлюється.)
Ознаки хімічних явищ слайд 16
виділення або поглинання теплоти або світла;
складання схеми.
Хімічні явища називають хімічними реакціями То який ми зробимо висновок?
Учитель вислуховує відповіді учнів і робить висновок:
Під час хімічних явищ речовини змінюються, а під час фізичних явищ — ні.
Під час хімічних явищ руйнуються тільки молекули, а атоми залишаються незмінними, вони тільки перегруповуються.
Як, на вашу думку, можна відрізнити фізичне явище від хімічного?
Основні ознаки хімічних реакцій записуються у зошиті.
IV. Закріплення знань
Завдання. слайд 17-18
1.Учень, називаючи фізичні явища, перелічив:
а) одержання цукрової пудри з цукру-піску;
б) танення льоду;
в) утворення зеленого нальоту на поверхні мідного виробу;
г) плавлення сірки;
ґ) прокисання молока.
д) гниття деревини;
е) плавлення скла;
є) горіння свічки;
У яких пунктах він допустив помилку?
2. Закінчіть речення:
а) Я думаю, що розповсюдження запахів парфумів належить до... явищ, тому що... .
б) Я вважаю, що горіння бензину належить до...явищ, тому що... .
в) Я думаю, що горіння дров належить до... явищ, тому що... .
г) Я вважаю, що процес випаровування води з розчину солі є... явищем, тому що... .
3. Міжпредметні зв’язки (завдання від «друзів» хіміків – української мови, української літератури, географії, загальної ерудиції) Слайд 19
Гра «Хрестики-нулики».
Робота в парах Слайд 20
Виграшний шлях—хімічні явища.
Утворення сніжинок |
Протухання яйця |
Випадання дощу |
Фільтрування |
Прокисання яблучного соку |
Плавлення цукру |
Кування заліза |
Іржавіння заліза |
Утворення хмар |
Знайдіть виграшний шлях у таблиці (див. додаток).
V.Підведення підсумків, оцінювання результатів .РЕФЛЕКСІЯ.
Давайте знову повернимося до епіграфа нашого уроку, як на вашу думку чи правильне твердження Майкла Фарадей щодо хімії як науки.
1. Метод «МІКРОФОН» слайд 21
Учитель оцінює результати роботи учнів на уроці.
VI. Домашнє завдання слайд 22
1. Прочитати параграф підручника та відповісти на запитання до нього.
2. «Допоможи товаришу».
Повернувшись з уроку хімії, учень подумав: «Як же багато навколо нас хімічних явищ! Наприклад, мама «гасить» соду оцтом, на цвяхах у гаражі утворюється іржа, з'являється гіркота у вершковому маслі, у кімнаті чути запах маминих парфумів».
Чи правильні висновки зробив учень?
3. «Домашній експеримент». Проведіть удома такі спостереження:
За якими ознаками ці явища можуть належати до хімічних реакцій?
Завдання 1. Прийом «Хімічна розминка»
Давайте перевіримо чи вмієте ви читати хімічні формули?
Що ж таке хімічна формула, на що вона вказує?
AlCl3 ZnS Na2 O H2 O Fe2 O3 ZnSO4 FeCl3 KNO3
А чи вмієте ви складати формули речовин за валентністю?
Складіть формули за відомою валентністю.
IV V III III II VI II IV
SO , PO , NH , BO , NiO , SO , CuO, CO .
________________________________________________________________________________
Завдання 1. Прийом «Хімічна розминка»
Давайте перевіримо чи вмієте ви читати хімічні формули?
Що ж таке хімічна формула, на що вона вказує?
AlCl3 ZnS Na2 O H2 O Fe2 O3 ZnSO4 FeCl3 KNO3
А чи вмієте ви складати формули речовин за валентністю?
Складіть формули за відомою валентністю.
IV V III III II VI II IV
SO , PO , NH , BO , NiO , SO , CuO, CO .
________________________________________________________________________________
Завдання 1. Прийом «Хімічна розминка»
Давайте перевіримо чи вмієте ви читати хімічні формули?
Що ж таке хімічна формула, на що вона вказує?
AlCl3 ZnS Na2 O H2 O Fe2 O3 ZnSO4 FeCl3 KNO3
А чи вмієте ви складати формули речовин за валентністю?
Складіть формули за відомою валентністю.
IV V III III II VI II IV
SO , PO , NH , BO , NiO , SO , CuO, CO .
_________________________________________________________________________________
Завдання 1. Прийом «Хімічна розминка»
Давайте перевіримо чи вмієте ви читати хімічні формули?
Що ж таке хімічна формула, на що вона вказує?
AlCl3 ZnS Na2 O H2 O Fe2 O3 ZnSO4 FeCl3 KNO3
А чи вмієте ви складати формули речовин за валентністю?
Складіть формули за відомою валентністю.
IV V III III II VI II IV
SO , PO , NH , BO , NiO , SO , CuO, CO .
Асоціація «Квітка»
Робота в групах
Асоціація «Квітка»
Робота в групах
Асоціація «Квітка»
Робота в групах