Тема: Природа і населення Давньої Греції.
Мета: дати уявлення про географічне положення, природні умови Греції та їхній вплив на розвиток господарської діяльності населення Еллади;
формувати навички роботи з історичною картою, з підручником, додатковими джерелами інформації;
розвивати вміння аналізувати, висловлювати власну думку, критично мислити;
формувати в учнів інтерес до історії держав світу.
Очікувані результати. Після цього учні зможуть:
- показувати на карті територію Давньої Греції;
- визначати вплив природних умов на життя людей;
Тип уроку: урок – подорож з використанням елементів технології
мультимедіа.
Обладнання: підручник, історична карта, ілюстрації, мультимедійний
проектор, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Ось і дзвоник пролунав
Він сигнал нам всім подав
Тож і ми, часу не гаймо
І урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Фронтальна бесіда.
Вчитель: Протягом першого семестру ми з вами вивчаємо історію Стародавнього світу, де поринаємо у найдавніше минуле нашого людства. Ми вивчили як відбулось становлення людства від появи перших людей до зародження та процвітання перших цивілізацій на нашій планеті.
Запитання на повторення:
3.Які природні умови сприяли їх появі? (Достатньо теплий клімат та наявність великих річок)
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
Отже, тема нашого уроку «Природа і населення Давньої Греції».
Відкрийте зошити, запишіть число і тему уроку.
Працювати будемо за планом.
План
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми розпочинаємо захоплюючу подорож в історію Давньої
Греції. Декілька уроків ми будемо подорожувати стежками
давньогрецької історії.
Важко перелічити за такий короткий час все те, чим ми завдячуємо
давнім грекам. До нас дійшла лише невеличка частка культурної спадщини
стародавніх греків.
Саме Греція є батьківщиною Олімпійських ігор.
Скажіть як називається наш навчальний заклад де ви навчаєтесь.
Так, слова:школа, клас, коридор, педагог, історія походять з грецької мови. А науки які ми вивчаємо –математика, географія, історія, фізика, астрономія, зоологія, ботаніка – усі вони виникли в Стародавній Греції. І назви цих наук походять з грецької мови.
Скажіть будь ласка, чи існує сьогодні держава Греція. (Так існує. )
Давайте знайдемо її на сучасній карті Європі (вчитель показує Грецію). Греція знаходиться на Півдні Європи на Балканському півострові, омивається Середземним морем.
Отже, ви знаєте тему, план уроку за яким ми будемо працювати. А тепер
давайте визначимо основну мету нашого уроку. Методом «Незакінченого речення» хотіла почути чого ви очікуєте від уроку.
- Від цього уроку я очікую...
- Я хочу дізнатися…
- Сьогодні я навчуся…
Для того, щоб дати відповідь на ваші завдання ми повинні вирушити в
подорож.
Закрийте очі (чути шум моря), ви чуєте як шумить море, як гойдаються на
хвилях наші човни. А подорожуємо ми на стародавніх грецьких човнах, які
називаються трієри. Відкрийте очі.
Протягом нашої подорожі ми будемо вести корабельний щоденник, який ви удома вклеїти у зошит.
Перший наш запис.
Розповідь вчителя
Увага, ми наближаємося до невідомої країни. Стоїмо ми на високій скелі, хвилі моря омивають маленькі острові, що тягнуться до найбільшого острова Крит. З моря повіває прохолодний вітерець. Щойно ми з вами залишили Стародавній Китай і перенеслись в інший куточок землі.
Це країна надзвичайної краси. Вона розташована на Балканському
півострові, що на півдні Європи у східній частині Середземного моря.
Називається ця країна Греція, так назвали її римляни. А народи, що
проживали називали її – Еллада. Себе вони називали – еллінами.
Робота з картою в підручнику. Стор. 95
Подивіться на карту Греції, що ви можете сказати за неї? (Ділеться на декілька частин:
- Північну Головна ознака краєвиду гори та море. Гір багато, але невисокі. Найвища гора Олімп. Греки вірили, що усім світом і життям людей керують боги і вважали що боги живуть на горі Олімп.
- Середню, яка уславилась Аттикою. Аттика подарувала світові непевершені зразки мистецтва, літератури, наукової думки.
- Південну (Пелопонес) . Там була розташована грецька держава спарта, відома своїми хоробрими воїнами
- острівну Грецію. У Середземному морі лежить острів Крит – найбільший з островів Егейського моря. За легендою, колись Критом правив мудрий цар Мінос, період його правління називають Мінойською палацовою цивілізацією. Палац називався Лабіринтом. На майбутніх уроках ми познайомимося з першими цивілізаціями Греції.
Робота з підручником, картою
Давайте подивимося на карту підручника стор.95
- Які моря омивають Стародавню Грецію?
Захід – Іонічне
Схід – Егейське
Південь – Критське
Так вірно, всі ці моря належать до басейну Середземного моря.
ПОВТОР. Давайте підсумуємо . Візьміть наш корабельний щоденник и заповнемо першу вершину.
Отже, ми з’ясували особливості географічного положення Греції.
Зараз тихенько всі встали, підрівнялися.
Настав час фізкультхвилинки
Вчитель: Який наступний у нас пункт?
Правильно. Природні умови Давньої Греції.
І у мене наступне завдання: А які ж природні умови цієї країни? І чи сприятливі вони для проживання, для господарства?
Я хочу щоб ви уважно подивилися ролік, і дали відповідь – З якою метою я вам його показала?
(розширити ваше уявлення про географічне положення Греції, про її природні умови?)
Робота з текстом., робота в парах
У вас на партах лежить додатковий матеріал, Працюючи в парах, ви підкреслюєте про що розповідається в тексті.
Працюємо не тільки в парах, але і групі.
І група читає та підкреслює, про які корисні копалини розповідається.
ІІ група – опрацьовує , що розповідається про грунти
ІІІ група – підкреслює, що відомо про річки.
На виконання виділяю 5 хвилин.
Греція—гірська країна. Гори тут усюди, висоти не більше 3 тис. метрів. Найвища гора—Олімп, що розташована у північній частині Греції. В горах Греції багато корисних копалин, особливо руди – залізної, мідної, срібної. Також великі запаси гарної глини та різні породи будівельного каміння, особливо мармуру. Каменисті схили гір голі або вкриті кущами. Великих дерев мало, тому деревина була для греків великою цінністю. Рослинність на схилах гір була їжею для кіз та овець, яких тут випасали у великих кількостях.
У Греції було мало родючих земель, придатних для землеробства, ґрунти були кам’янисті та збіднілі, тому ланів для вирощування зернових культур та овочів не вистачало. Проте на таких грунтах досить добре росли деякі садові сонцелюбові рослини – такі як виноград, маслини, апельсини, що добре приживались на схилах гір.
У Греції немає повноводних рік, таких як Ніл, Тигр, Євфрат, Інд. Коли в березні танули в горах сніги, невеликі гірські річки переповнюються водою – бурлять – страшно підійти. Але в травні вони вже міліють, протягом літа дощів не багато, стоїть спека до +40°, все вигорає, і від річок залишається невеличкий струмочок. |
Що ми можемо сказати про природні умови?
(Це гірська країна; мало родючих земель; немає повноводних рік)
Давайте заповнемо другу вершину нашої гори в щоденнику. Як вона називається?
ПОВТОР. Дивлячись на нашу схему підсумуємо, що нам стало відомо про природні умови Грецію.
Вчитель: Подивіться знову на карту і поміркуйте, чим могли займатися греки?
Близькість морів, бухт, заток давало розвиток мореплавству, риболовству, торгівлі.
- Чи можемо сказати, що головне заняття у греків землеробство. Ні, грунти
скелясті, неродючі. Греки насипали тераси (смуги рівної землі) і вирощували
виноград та оливкові дерева.
- Корисні копалини сприяють розвитку ремесла (металургія, ковальство,
вироби з глини, будували храми, громадські споруди).
Заповнюємо третью вершину гори Греції. Як вона називається?
ПОВТОР. Так чим займалися давні греки
V. Узагальнення і систематизація знань
1.Фронтальна бесіда.
1. З якою країною ми познайомилися?
2. Що ви запам’ятали з сьогоднішнього уроку про Грецію.
2. Зараз ми перевіримо хто був на уроці уважним.
На партах лежать листочки, вам треба їх підписати. Я буду зачитувати речення , а ви якщо згодні ставите +, а якщо ні тоді -
Дидактична гра «Правда- неправда»
1.Греція розташована на півночі Балканського півострова. (-)
2. У Греції ґрунти були кам’янисті та збіднілі(+)
3.В цій країні дуже багато великих річок (-)
4.Землі в Греції родючі, плодорідні. (-)
5.Населення Греції займалося різними ремеслами(+)
6.Римляни стали називати еллінів греками(+)
7. Головне завдання греків було землеробство (-)
8. Найвища гора Олімп(+)
9.Географічне положення та природні умови були найбільш сприятливі для розвитку хліборобства(-)
Обміняйтеся листочками, і перевірте один одного.
Підніміть руку у кого не має помилок?
У кого 1-2 помилки
У кого 3-4 помилки
Але ви всі молодці.
***Для закріплення матеріалу діти виконують слідуючі завдання:
VІ.Підсумок уроку
Гра «Мікрофон».
1. Що ви дізналися під час подорожі до Давньої Греції?
2. Покажіть на карті де знаходиться Греція?
3. Якими морями омивається?
4. Покажіть найбільший острів?
До нас прийшла з Греції шифровка.
Бірлаинт (лабіринт)
Рікт (Крит)
Носмі (Мінос)
Ціягре (Греція) V. Домашнє завдання.
КАРТА ПАМ’ЯТІ
Прізвище_________________________________________
1.Греція розташована на півночі Балканського півострова.
2. У Греції ґрунти були кам’янисті та збіднілі
3.В цій країні дуже багато великих річок
4.Землі в Греції родючі, плодорідні.
5.Населення Греції займалося різними ремеслами
6.Римляни стали називати еллінів греками
7. Головне завдання греків було землеробство
8. Найвища гора Олімп
9.Географічне положення та природні умови були найбільш сприятливі для розвитку хліборобства
Прізвище_________________________________________
1.Греція розташована на півночі Балканського півострова.
2. У Греції ґрунти були кам’янисті та збіднілі
3.В цій країні дуже багато великих річок
4.Землі в Греції родючі, плодорідні.
5.Населення Греції займалося різними ремеслами
6.Римляни стали називати еллінів греками
7. Головне завдання греків було землеробство
8. Найвища гора Олімп
9.Географічне положення та природні умови були найбільш сприятливі для розвитку хліборобства
Прізвище_________________________________________
1.Греція розташована на півночі Балканського півострова.
2. У Греції ґрунти були кам’янисті та збіднілі
3.В цій країні дуже багато великих річок
4.Землі в Греції родючі, плодорідні.
5.Населення Греції займалося різними ремеслами
6.Римляни стали називати еллінів греками
7. Головне завдання греків було землеробство
8. Найвища гора Олімп
9.Географічне положення та природні умови були найбільш сприятливі для розвитку хліборобства
Запорізький навчально-виховний комплекс №67
Запорізької міської ради Запорізької області
Відкритий урок з всесвітньої історії в 6-Г класі
Тема: «Природа і населення Давньої Греції»
Підготувала та провела
вчитель історії
Григоращенко В.Ю.
спеціаліст І категорії
«старший учитель»
грудень, 2019