Мета Ознайомитись з причинами грецької колонізації Північного Причорномор’я, визначити її хронологічні рамки; охарактеризувати устрій, господарство, побут, культуру грецьких колоній; показати вплив грецької колонізації на населення Північного Причорномор’я; розвивати вміння аналізувати та систематизувати історичний матеріал; працювати з історичною картою.
Словничок Колонія — поселення громадян поза межами своєї країни; поселення громадян якоїсь держави на території загарбаної країни. Метрополія – місто або держава, вихідці якої заснували колонію Місто-держава - держава, яка складається з одного міста та прилеглої до нього територіїПоліс – місто держава в Давніх Греції та РиміВелика грецька колонізація (VIІІ-VI ст. до н .е.) — процес заснування грецькими полісами власних поселень на нових землях.
Напрямки колонізації Західний : Південна Італія, острів Сицилія, узбережжя сучасної Франції та ІспаніїПівнічно-східний:узбережжя Фракії, протоки Геллеспонт та Боспор, заснували Візантій, Західне та Північне Причорномор’я. Південний: Північна Африка (тут було багато фінікійських колоній, мешканці яких протистояли утворенню тут грецьких колоній.)Чому греки залишають свої домівки ?
Респу́бліка — форма державного правління, за якої верховна влада у державі належить Народу, а органи державної влади обираються на певний термін і мають чітко визначені повноваження. Усі нові міста нагадували грецькі поліси. Кожне місто мало агору, акрополь, порт, оборонні стіни і сільську округу (хору), яка забезпечувала його мешканців необхідними продуктами харчування. Вироблене продавали в місті. Серед жителів хори було багато вихідців з навколишніх племен. Усі причорноморські міста-поліси, крім монархічного Боспору, були демократичними або аристократичними республіками, де раби, жінки та іноземці не мали прав громадянства.
Ольвія (“щаслива”) Ольвія була обнесена високим муром. У центрі міста - площа для народних зборів (агора). Вулиці були вимощені кам'яними плитами. В Ольвії споруджували кам'яні будівлі, школи, крамниці, були водогін та каналізація. Жителі Ольвії займались землеробством, скотарством та ремеслами. Ольвійські купці торгували з багатьма племенами, що проживали на території сучасної України. У VІ ст. до н. е. вихідці з Мілета заснували місто Ольвію (на території сучасного с. Парутине в Миколаївській області)Знищена гунами у 70х рр. ІV ст.
Борисфеніда (від грецької назви Дніпра - Борисфен) Грецьке поселення на півострові (нині острів) Березань, найперша в Північному Причорномор'ї колонія, заснована грецькими переселенцями у другій половині VII-го ст. до н. е.. В 1 половині VI-го ст. до н. е. навколо міста виникають невеликі поселення, котрі становили сільську округу Борисфеніди. Починаючи з останньої чверті VII ст. до н. е. Борисфеніда входила до складу Ольвійської держави й загинула разом з Ольвією
Херсонес (півострів) Глиняний посуд з Херсонесу. Руїни театру. Засноване місто у 422-421 рр. ст. до н.е. мешканцями Гераклеї Понтійської поблизу сучасного Севастополя Припинив своє існування в ХV ст . Херсонесити займалися виноградарством, землеробством та скотарством. Про це свідчать знайдені у великій кількості ножі виноградарів, преси для вичавлювання соку з винограду, а також кам'яні жорна для розмелювання зерна
Пантікапей (рибний шлях)Пантікапей був заснований у 1-й половині VI століття до н. е. на західному березі Керченської протоки (на місці сучасної Керчі) переселенцями з Мілета З 2-ї половини VI століття до н.е. Пантікапей карбував власну монету. З утворенням близько 480 року до н.е. Боспорської держави став її столицею. Розквіт Пантікапея припадає на V - початок III століття до н.е., коли він був найбільшим ремісничим і торговельним центром Північного Причорномор'я. Монети Пантікапею. Руїни Пантікапея Царський курган
Тіра Назва міста походить від грецької назви Дністра – Тірас. Місце розташування залишків Тіри - околиця сучасного Білгорода-Дністровського лиману Одеської області. Колонія заснована вихідцями з Мілета наприкінці VI ст. - початок V ст. до н. е. Населення Тіри займалося посередницькою торгівлею, сільським господарством, скотарством, меншою мірою - ремеслами. Тіра мала сільську округу. Тут вирощували зерно, ловили рибу, випасали худобу. Розкопками знайдено залишки житлових кварталів VI-го ст. до н. е. та оборонних споруд кінця IV-го ст. до н. е.
Боспорське царство (Боспор – давньогрецька назва Керченської протоки)Столиця – м. Пантікапей, виникло внаслідок об'єднання античних міст-держав 480 р. до н. е. й об'єднувало територію Керченського і Таманського півостровів, а також південне узбережжя Азовського моря до гирла Дону. Ця держава не була суто грецькою, до неї входили і місцеві племена. Основою економіки Боспорського царства вважалося землеробство, виноградарство і рибальство, продукти яких вивозилися морем до Греції та Малої Азії. Розвивалося ремесло, велася торгівля з сусідніми племенами. Боспорське царство – це рабовласницька монархія. У VI ст. увійшло до складу Візантійської імперії, і Боспорське царство остаточно припинило існування.
Відносини з місцевими жителями. Сусідами грецьких міст-колоній на території сучасної України були племена кімерійців і скіфів. Кіммерієць. Грецькі колоністи продавали їм золоті вироби, вино, ремісничі товари, а натомість купували зерно. Згодом кімерійці та скіфи також заснували свої міста – Кіммерік та Неаполь Скіфський. У ІІІ-ІІ ст до н.е. скіфи навіть контролювали грецькі поліси у Кримускіфський цар та воєначальник
“Продовж речення”.- Головними причинами грецької колонізації були… - На час виникнення грецьких міст-колоній їхніми сусідами були…;- Найбільше інформації про скіфів та про грецькі міста-колонії залишив…, який деякий час жив у - У Пн. Причорномор’ї греки утворили міста…- Греки засновували свої міста переважно на морських узбережжях, щоб…Основними заняттями грецьких колоністів були..