ВІДКРИТИЙ УРОК У 2 КЛАСІ
Тема уроку: Казка-вигадка ,та в ній щось навчальне розумій. «Цап та Баран» (українська народна казка)
Мета:
-формування предметних компетентностей: продовжити ознайомлення дітей з українськими народними казками: удосконалювати вміння виділяти в тексті дійових осіб, давати їм характеристику; формувати вміння свідомо і виразно читати казку за особами, відтворювати зміст прочитаного, вміння висловлювати свою думку; збагачувати життєвий досвід дітей; розвивати увагу, пам’ять, уяву, творчі здібності; виховувати почуття дружби, взаємодопомоги;
-формування ключових компетентностей:
уміння вчитися: уміти висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в мажах певного завдання, виконувати завдання за інструкцією; переключатися з одного виду роботи на інший;
комунікативної: уміти висловлювати свої думки; спілкуватися під час виконання завдань;
інформаційної: уміти здобувати з підручника необхідну інформацію;
здоров’язбережувальної: вміти правильно сидіти за партою;
соціальної/громадянської: уміти співпрацювати в парі, групі, планувати взаємодію з учасником спільної діяльності;
загальнокультурної: дотримуватись правил поведінки на уроці.
Обладнання: картки зі словами для характеристики персонажів; картки поетапності уроку.
Тип уроку: урок набуття нових знань.
Література: підручник О. Савченко «Літературне читання» ,Т.Л. Абрамюк, Е.О. Аралова , І.В. Оніщенко «Орієнтовне календарно-тематичне планування та розробки уроків», «Реалізація компетентнісного підходу в освітній практиці вчителя початкової школи (методичні рекомендації) С.А. Мельник, О.М.Гезей, Д.Ф.Ротфорт, Інтерактивні прийоми «Психологічна настанова на урок» (електронний ресурс)
Хід уроку
І. ВСТУПНА ЧАСТИНА
1. Організаційний момент
Всі мерщій сідайте, діти.
Домовляймось - не шуміти,
На уроці не дрімати,
А старанно працювати.
І щоб не було мороки,-
Всі готові до уроку?
Тож гаразд, часу не гаєм,
Працювати починаєм.
2. Психологічна настанова на урок. Вправа «Ти мені дуже подобаєшся, друже…»
- Поверніться одне до одного парами, посміхніться, потисніть одне одному руку і по черзі скажіть: «Ти мені подобаєшся, друже, тим, що…».
ІІ. ОСНОВНА ЧАСТИНА
1. Артикуляційні вправи
1) Дихальні вправи.
2) Робота над чистомовкою.
Шу-шу-шу, шу-шу-шу – чистомовки я пишу.
Ят-ят-ят, ят-ят-ят – їх пишу для всіх малят.
Ки-ки-ки. ки-ки-ки – всі говорять залюбки.
Ло-ло-ло, ло-ло-ло – щоб чисте мовлення було.
2. Вправа на розвиток уваги до слова «Що зайве?»
- Прочитайте. Які слова після двокрапки випадково потрапили до рядка? Поясніть чому.
Білка: горішки, шишки, гриби, морозиво, цукерки.
Сад: яблуня, смородина, гарбуз, помідор, черешня.
Математика: додавання, наголос, віднімання, число, знак множення.
Природа: сонце, небо, тварини, будинок, рослини.
3. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності:
- Ви вже читали багато казок. Часто тварини, які в них діють, мають певні риси. Ми звикли, що лисичка – хитра, заєць – боягуз, їжачок – розумний. А якими рисами народ часто наділяє барана та цапа? (Упертість) Вовка? (Злість, мстивість.)
- Ознайомимося сьогодні з українською народною казкою «Цап і баран», подивимося, якими постануть у цій казці цап та баран, вовк, які події там відбуватимуться і чого навчить нас ця казка.
4. Слухання аудіоказки «Цап та баран»
5. Перевірка первинного сприймання змісту твору
1) Перевірка емоційного сприймання змісту.
-Чи сподобалась казка? Чим саме?
-Що вас здивувало? Вразило?
-Чи такими виявилися цап, баран і вовки, як ми сподівалися?
2) Словникова робота.
-Діти, відкрийте підручник на с.44, самостійно прочитайте значення слів:
відсіля, п’ятами накивати, курінь, прибрались, ворожити, ворожбит.
Пояснення значення виразів учителем або учнями:
-Поясніть, як ви розумієте такі вислови:
ні сад, ні город за ними не вдержаться (не будуть рости);
із двору майнули (втекли);
голови збудешся (загинеш);
хай вам абищо з вашою компанією (ану вас);
вовк роздумавсь (подумав, поміркував).
6. Поглиблений смисловий і структурний аналіз тексту
1) Читання казки учнями «ланцюжком» на с.42-44
2) Фізкультхвилинка: «Пінгвіни» відео
3) Бесіда за змістом казки.
-Хто є дійовими персонажами прочитаної казки?
-У яких стосунках були цап і баран?
-Чому їм довелося облишити свого господаря?
-Що знайшли по дорозі цап і баран?
-Кого зустріли тварини під час своєї подорожі?
-Як цап і баран врятувалися від вовків?
-Як вовки хотіли врятуватися?
-Завдяки чому цап і баран перемогли аж трьох вовків?
4)Робота в парах. Визначення головної думки казки.
-Складіть прислів’я, поєднавши їхні частини. Поясніть, як ви їх розумієте.
У дружбі- то найбільший скарб.
Де сила не зможе, сила.
Вірний друг- там розум допоможе.
-Яке з прислів’їв виражає головну думку казки «Цап і баран»?(Усі три.)
-Чого саме навчає нас ця казка? Що засуджує?
7. Виразне читання казки за особами
8. Підготовка і переказ казки за опорними малюнками
1)Переказ казки за планом або малюнками.
ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА
1. Рефлексія
Інтерактивний прийом «Незакінчене речення»
2. Домашнє завдання
Навчитися читати казку за ролями.
Підготуватися переказувати казку від імені одного з персонажів.