Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслово».
Мета: Узагальнити й систематизувати набуті знання з даної теми; розвивати вміння аналізувати мовні явища; закріпити навички правопису частки не з дієсловами та особових закінчень; виховувати інтерес до рідної мови; корегувати правопис та мовлення учнів.
Обладнання: картки з прислів'ями, сигнальні картки (1 і 2 дієвідміни)
Відкритий урок з української мови у 4 класі ( ІПК )
Тема: Узагальнення знань і вмінь з теми «Дієслоо».
Мета: Узагальнити й систематизувати набуті знання з даної теми; розвивати вміння аналізувати мовні явища; закріпити навички правопису частки не з дієсловами та особових закінчень; виховувати інтерес до рідної мови; корегувати правопис та мовлення учнів.
Обладнання: картки з прислів’ями, сигнальні картки (1 і 2 дієвідміни)
Хід уроку
I Організіція класу
1 Психологічний настрій на урок
Пролунав дзвінок
Починається урок,
Будемо старанно працювати
Щоб мову рідну гарно знати!
Діти, ми з вами живемо в Україні і ви – майбутні господарі свого краю, своєї держави.
А що означає – бути господарем своєї держави?
Так, ви вірно міркуєте. А ще справжні господарі цінують минуле, мріють про щасливе майбутнє і ніколи не зраджують своєї мови, мови батьків. Наша українська мова милозвучна, багата, щедра, але має свої секрети. І на кожному уроці української мови ви розкриваєте ці секрети.
II Основна частина
1 Актуалізація опорних знань
Сьогодні ми на веселому потязі Вирушимо в Країну чарівної мови. Але ж щоб наш поїзд міг рухатися необхідно побудувати залізничне полотно. Рейки наші будуть незвичайні – словесні.
Робота у зошитах
а) Хвилинка каліграфії
- Послухайте слова: білка, буква, байка, бинт, букет.
- З якої літери вони починаються? (Б)
- Пропишіть цілий рядочок букву Бб у з’єднанні.
- Запишіть речення:
Білий росяний підсніжник раптом блиснув з-під листка.
Підкресліть його граматичну основу( підмет та присудок).
Наше будівництво розпочато. Завершимо його словниковим диктантом.
б) Словниковий диктант.
Абрикос, асфальт, Батьківщина, будь ласка, ввечері, велосипед, влітку, гардероб. (Взаємоперевірка в парах).
Нарешті, залізниця готова. Можна зайняти свої місця у нашому незвичайному поїзді і вирушаємо в дорогу.
2 Опрацювання теми уроку
Перша зупинка «Мозкова атака»
Яку частину мови ми вивчаємо? ( Дієслово)
Що таке дієслово? ( Це частина мови, яка означає дію предмета і відповідає на питання що робить? Що зробив? Що буде робити?).
Яким членом речення найчастіше є дієслово? ( присудком).
Як називається початкова форма дієслова? ( неозначена форма дієслова, інфінітив).
На які питання відповідає неозначена форма дієслова? (що робити?).
Як пишеться частка не з дієсловами? (окремо).
Які часові форми дієслова ви знаєте? (минулий, теперішній та майбутній час).
На скільки дієвідмін поділяються дієслова? (на 2).
Як визначити дієвідміну дієслова? ( поставити його у форму 3-ї особи множини тепер. часу; або звернути на закінчення)
Молодці! Справилися із завданням. Рухаємося далі.
Вірш про дієслово.
Чудова я частина мови.
І звуся, друзі, Дієслово.
Якщо уважно мою назву прочитати,
Моє призначення ви можете вгадати.
Предмет питає:
- Що це я робив?
А я кажу:
- На річку я ходив.
- А що, - питає,- буду там робити?
Відповідаю:
- Будеш рибу ти ловити.
Він знову:
- А що зараз я роблю?
- Зі мною розмовляєш,- говорю.
- Про що йдеться у вірші? ( про дієслово та його часові форми).
Друга зупинка «Мовна розминка»
Учні отримують картки з прислів’ями, в яких пропущені кінцівки, що є дієсловами.
Завдання: списати прислів’я, вставити дієслово та визначити його час.
1. Говорить, як на сопілці … (грає).
2. За гроші розуму не … (купиш).
3. На чужому горі своє щастя не … (збудуєш).
4. Спить, хоч з гармати … (стріляй).
5. Свій розум май, а в людей … (питай).
6. Умій сказати, умій і … (замовчати).
7. Слово не горобець, вилетить не … (зловиш).
8. Лютий лютує та весні дорогу … (готує).
9. Знання не меншає, коли ним … (ділишся).
Третя зупинка «Мудреці». (усно)
Вчитель читає текст.
Два учні аналізували кількість слів у реченні і засперечалися: один стверджував, що слів шість, а інший, що - п’ять. Хто правий?
Мудрим ніхто не родився, а навчився. (перевірка речення з запису на дошці).
Якого правила не знав другий учень? ( частка не з дієсловами пишеться окремо).
Четверта зупинка «Фізхвилинка».
Щось не хочеться сидіти
Треба трохи відпочити.
Встаньте, діти, підтягніться,
Один одному всміхніться.
Навколо себе покрутіться,
Землі рідній поклоніться,
Раз – присядьте,
Два – присядьте
І за парти тихо сядьте.
П’ята зупинка «Мовчанка». (сигнальні картки)
Завдання:
Я буду називати дієслова, а ви мені мовчки показуєте картку з дієвідміною до якої відноситься почуте вами дієслово.
Гріють, дзижчать, гуляють, дзюрчать, дарують, дбають, дружать, блищать, нарікають.
Шоста зупинка «Морфологічна»
- Запишіть речення. Визначте дієслова.
III Підсумок уроку, рефлексія.
- Ось і добігла кінця наша подорож.
- По якій країні ми подорожували? (по країні чарівної мови).
- Яку частину мови повторили і закріпили? (дієслово).
Вірш
Завжди в роботі дієслово,
Багато різних справ у нього.
Не зупиняється й на мить.
Кудись завжди воно біжить.
Ви вдало друзі всі попрацювали.
Ще розумнішими на кілька кроків стали.
Тож хай весна на вулиці грає,
А наша подорож добрий слід лишає.
IV Оцінення роботи учнів на уроці.
V Домашнє завдання.
- Підібрати п’ять дієслів, записати їх у всіх часових формах, з одним дієсловом скласти речення.