Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни

Про матеріал
Мета:поглибити знання учнів про іменник як частину мови, навчити визначати відміни іменників; формувати вміння знаходити іменники в тексті, визначати їх роль у реченні.
Перегляд файлу

Тема. Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни

Мета уроку:

поглибити знання учнів про іменник як частину мови, навчити визначати відміни іменників;

формувати вміння знаходити іменники в тексті, визначати їх роль у реченні;

розвивати творче вміння використовувати іменники у власних висловлюваннях;

виховувати бережливе ставлення, любов, повагу до тваринного світу.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.

Обладнання: підручники, таблиці,зошити, мультимедійна дошка.

Епіграф уроку: 

 

                                                            Іменник! Він узяв собі на плечі

                                                            Велике діло – визначати речі…

                                                                                                                  Д. Білоус

 

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Ось вже дзвоник пролунав

6 клас за парти став.

Станьте рівно, як годиться,

Чи все на парті – подивіться.

Дружно назад озирніться,

Мило гостям посміхніться.

Додалося вам охоти?

Тож, приступаєм до роботи!

ІІ. Установчо-мотиваційний етап.

I.      Повідомлення теми, мети й завдань уроку.

  • Діти, тема нашого уроку «Відмінювання іменників. Поділ іменників на відміни». Запишіть у зошитах дату і тему уроку.
  • Подивіться на дошку і скажіть, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку.
  • Сьогодні на уроці я:

Поглиблюю знання про іменник як частину мови;

Вчуся визначати відміни іменників;

Умію розрізняти і виділяти іменники у реченнях.

 

II.      Актуалізація опорних знань, умінь і навичок школярів

Зараз ми пограємо у гру «Так-ні». Запишіть у зошити.

  • Іменник службова частина мови? (ні)
  • Іменник означає дію або стан предмета? (ні)
  • Іменник відповідає на питання хто? Що? (так)
  • Іменник в реченні найчастіше виступає підметом і додатком? (так)
  • Іменник змінюється за родами, числами і відмінками? (так)
  • Іменник староста жіночого роду? (ні)
  • Іменник ворота вживаються і в однині, і в множині? (ні)
  • Іменник сани середнього роду? (ні)
  • Іменник має 6 відмінків? (ні)
  • Іменники у Р.в. відповідають на питання кого?чого? (так)
  • Іменник піч пишеться із м’яким знаком? (ні)
  • Іменники мають 4 відміни? (так)

 

І щоб правильно відповісти на останнє питання, ми сьогодні і почнемо вивчати тему «Поділ іменників на відміни». Але спочатку перевіримо ваші відповіді. У кожного на парті є картка самооцінювання, де за кожен вид роботи ви собі поставите оцінку. Знайдіть в картці гру «Так – ні», перевірте свою роботу в зошиті і поставте у колонку бал, який отримали при перевірці.

 

 Словниковий диктант.

Січ, полк, гетьманщина, шапка, частокіл, гадання, пуща, збіжжя,  українець, роль, вогнище, Запоріжжя, лоша, зав’язь,  повір’я, пасовище, ім’я, хлоп’я, під’їзд.

  • Визначити рід поданих іменників, позначити закінчення.

 

ІІІ. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.

1. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких буде потрібним на уроці.

1) Розглянути таблицю в підручнику с.90  і дати відповіді на запитання:

 - За якою ознакою іменники діляться на відміни?

- До яких відмін належать іменники жіночого і середнього роду?

- Чому при поділі іменників на відміни враховується рід слова та його закінчення?

 - Яку властивість мають іменники IV відміни?

- За якими ознаками визначаються групи іменників I і II відмін? Наведіть приклади.

2) Колективне опрацювання теоретичного матеріалу за підручником С. 92.

Дати відповіді на запитання:

 Скільки існує відмін іменників?

 Які іменники належать до I відміни? До II? До III? До IV?

 До якої відміни належать незмінювані іменники та іменники, що вживаються тільки в множині?

 На які групи поділяються іменники I та II відмін?

 Які іменники належать до мішаної групи? Наведіть приклади.

Які іменники належать до твердої і м’якої груп? Наведіть приклади.

 

III.      Усвідомлення здобутих знань, удосконалення загальнопізнавальних умінь з теми

Переписати прислів’я та приказки.

Назвати іменники, указати на їх відміну та групу. Іменники  І відміни  підкреслити як члени речення.

До виділених слів дібрати антоніми та скласти з ними речення.

 

1. Гуси проти вітру ходять. 2. Гусь свині не товариш. 3. Індик хоч не співає, та багато думає. 4. Два ведмеді в одному барлозі не живуть. 5. Аби вовк ситий, і баран цілий. 6. Лисяча хитрість, заяче серце. 7. Бачить кіт сало, та сили мало. 8. Пес бреше – вітер розносить. 8. Для миші й кішка звір.

 

Ситуативна вправа

Відповідаючи на уроці, Оленка сказала, що слово поросятко належить до IV відміни. Вчителька виправила її. Оленка здивувалася, адже, на її думку, вона добре засвоїла матеріал про відміни іменників і пам’ятала, що іменники середнього роду із суфіксами -ат (-ят) належать саме до IV відміни.

- Невже це слово є винятком із правила? – запитала дівчинка.

Як ви гадаєте, що відповіла вчителька?

 

Фізкультхвилинка.

Щось не хочеться сидіти, 
Треба трохи відпочити. 
Руки вгору, руки вниз, 
На сусіда подивись. 
Руки вгору, руки в боки. 
Вище руки підніміть, 
А тепер їх опустіть. 
Плесніть, діти, кілька раз, 
За роботу, все гаразд

 

Робота з підручником. Вправа 156.

 

Дослідження-аналіз

  • Записати іменники у чотири колонки за відмінами.

Вугілля, спостерігач, кров, каченя, циркуль, міліметр, юнак, площа, калюжа, каліка, дядько, осінь, олень, вівчар, льон, документ, батько, промінь, сирота, кущ, меч, буквар, ніж, освітлення, зайча, човен, завдання, козак, дефіс, явище.

  • Поставити виділені іменники в орудному відмінку однини.

 

Ситуативна вправа

Засперечалися два учні. Один із них доводив, що слово граблі належить до ІІ відміни, інший – до І. Раптом за спинами вони почули Сергіїв голос: Але ж це слово…

Як ви думаєте, що хотів сказати Сергій?

 

Пояснювальний диктант

Іменники підкреслити, визначити відміну та відмінок кожного з них. Зробити синтаксичний розбір останнього речення.

Мати колихала дитинча. Серце билось в радості й тривозі. Сонячний промінчик, як зайча, бавивсь біля неї на порозі. Вірність материнська і любов пильно берегли нас у колисках (Д. Луценко).

 

IV.      Закріплення вивченого матеріалу.

Тестові завдання.

 

  1. Лише іменники наведено в рядку:
  1. двійка, дві, число;
  2. якість, відношення, власність;
  3. читати, обговорення, ненависть;
  4. симптом, гуркіт, побачити.

 

  1. З’ясуйте відміну іменника гусеня:
  1. перша;
  2. друга;
  3. третя;
  4. четверта.

 

  1. До однієї відміни належать усі іменники в рядку:
  1. сестра, лікарня, гусеня;
  2. щастя, тюль, біль;
  3. далечінь, камінь, велетень;
  4. сіль, крохмаль, емаль.

 

  1. Правильно визначено відміну в усіх іменниках у рядку:
  1. доля (1), птах (2), лоша (4);
  2. ім’я (2), тінь (3), біль (3);
  3. мати (3), каміння (2), сирота (2);
  4. тюль (3), знання (1), колосся (2).

 

  1. Вкажіть іменник ІІ відміни мішаної групи:
  1. стеля;
  2. плече;
  3. крупа;
  4. вимога.

 

  1. Вкажіть відміну іменника старість:
  1. перша;
  2. друга;
  3. третя;
  4. четверта.

 

V.      Підведення підсумків уроку. Аргументація оцінок.

Задайте собі питання:

  • Чи поглибили знання про іменник як частину мови?
  • Чи навчилися визначати відміни іменників?
  • Чи умієте розрізняти і виділяти іменники у реченнях?
  • Чи досягли цілей, поставлених на початку уроку?

 

V.Домашнє завдання.

 

  • Вправа  153

або

  • Написати твір-розповідь про значення тварин у житті людини, вживаючи іменники всіх відмін. У вжитих іменниках визначити відміну та групу

 

doc
Додано
6 березня 2019
Переглядів
2169
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку