Тема: Віднімання виду 35 – 7 способом розкладання від’ємника на зручні доданки.
Мета: ознайомити учнів з різними способами віднімання виду 35 – 7; формувати вміння творчо працювати над задачею; розвивати математичне мовлення; виховувати акуратність та розуміння необхідності економного витрачання часу.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань
1. Перевірка домашнього завдання (с. 59, завдання 325; 326.)
Завдання 325
— Прочитайте пари виразів, які закінчуються тією самою цифрою; сума цифр відповіді дорівнює 9; 5.
Завдання 326
— Скільки дисків було у брата?
3. Хвилинка каліграфії (с. 59)
4. Математичний диктант
— Запишіть вирази і обчисліть їх значення, пояснивши способи обчислень.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ви ознайомитеся з різними способами віднімання виду 35 – 7.
IV. Розвиток математичних умінь.
1. Робота за підручником (с. 59–60)
Завдання 330 ( Робота з рівностями і нерівностями. Завдання №330)
Учні «ланцюжком» розв’язують приклади. Один учень працює біля дошки, решта — у зошитах.
Завдання 331
Після складання плану розв’язання учні записують розв’язання самостійно.
Завдання 332
Після колективного ознайомлення зі змістом задачі сильніші учні, скориставшись планом, самостійно записують її розв’язання у зошити.
Решта учнів разом з учителем розглядають план розв’язання і визначають дії.
— Скільки чоловіків було у команді?
— Що відомо про кількість жінок?
— Яку дію треба виконати?
— Якою дією відповісти на питання задачі?
Завдання 333
Один учень біля дошки розв’язує і пояснює.
х – 5 = 10
х = 10 + 5
х = 15
V. Узагальнення й систематизація знань
13 – 7 |
30 – 2 |
24 + 6 |
27 – 8 |
2. Робота над задачею
Брат, сестра і тато обкопували в саду дерева. Брат обкопав 7 дерев, сестра — 6, а тато — 20 дерев. Про що дізнаємось, якщо обчислимо значення виразів, складених за умовою?
20 – 7 |
20 + 7 + 6 |
(20 + 6) – 7 |
3. Самостійна робота
(30 – 4) + 7 |
|
12 + 18 – 6 |
80 – 5 + 7 |
(45 + 5) – 3 |
(60 – 2) + 6 |
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чого навчалися на уроці?
— З якими прийомами обчислень ознайомилися?
VII. Домашнє завдання
С. 61, завдання 334; 335.