У результаті вивчення теми учні мають навчитися описувати поняття відношення і розв'язувати вправи, що передбачають знаходження відношення чисел і величин.
Тема уроку: Відношення. Основна властивість відношення
Мета уроку:
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: комп'ютер, мультимедійний проектор, презентація, картки для самостійної роботи, кубик з запитаннями, картки для гри та сигнальні картки.
Методи, форми і прийоми:
прийом «Розумовий куб»;
прийом «Приховані літери»;
стратегія «Сюрприз»;
стратегія «Наведи лад»;
гра «Мовчанка»;
гра «День - ніч»;
рефлексія.
Очікувані результати:
У результаті вивчення теми учні мають навчитися описувати поняття відношення і розв'язувати вправи, що передбачають знаходження відношення чисел і величин.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Повідомлення теми, мети і завдань уроку.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
Давайте відгадаємо загадку і дізнаємося, що сьогодні нам знадобиться на уроці. “ На базарі їх не купиш, на дорозі не знайдеш,
Їх не зважиш на терезах, і ціни не підбереш”.
10 |
3 |
8 |
9 |
4 |
5 |
2 |
14 |
80 |
90 |
15 |
21 |
63 |
31 |
11 |
18 |
27 |
16 |
49 |
36 |
2) 2*5 7)3*7 12)8*2
3) 3*1 8)5*3 13)9*3
4) 3*3 9)6*3 14)9*7
5) 4*2 10)6*6
2 |
12 |
70 |
25 |
18 |
15 |
60 |
45 |
14 |
49 |
64 |
24 |
9 |
16 |
36 |
63 |
21 |
20 |
29 |
56 |
2)9*2 7) 8*8 12)7*8
3)7*2 8) 8*3
4)3*3 9) 5*5
5)3*7 10)5*9
4 |
3 |
9 |
15 |
6 |
10 |
19 |
21 |
12 |
16 |
20 |
27 |
18 |
14 |
17 |
30 |
24 |
25 |
22 |
8 |
2) 3*2 7) 3*7 12)4*4
3) 3*3 8) 3*8 13) 4*5
4) 3*4 9) 3*9
5) 3*5 10)3*10
2 |
1 |
0 |
4 |
6 |
7 |
11 |
8 |
10 |
3 |
9 |
12 |
14 |
19 |
21 |
16 |
18 |
32 |
36 |
20 |
2) 2*2 7)2*7 12)3*3
3) 2*3 8)2*8
4) 2*4 9)2*9
5) 2*5 10)2*10
4 |
81 |
72 |
20 |
16 |
15 |
25 |
24 |
28 |
8 |
12 |
32 |
36 |
3 |
7 |
40 |
10 |
1 |
0 |
5 |
2) 4*2 7)4*7 12)5*2
3) 4*3 8)4*8
4) 4*4 9) 4*9
5) 4*5 10)4*10
36 |
81 |
20 |
5 |
49 |
25 |
7 |
18 |
28 |
35 |
40 |
10 |
0 |
42 |
30 |
12 |
1 |
45 |
4 |
15 |
2)5*2 7) 5*7
3)5*3 8) 5*8
4)5*4 9) 5*9
5)5*5 10)6*2
З Н А Н Н Я
Виразіть:
ІV. Вивчення нового матеріалу
План вивчення теми
а) однією одиницею вимірювання; б) різними одиницями вимірювання?
4. Основна властивість відношення.
|
|
|
Відношення і їх властивості |
||
Вираз, що є часткою чисел а і b, відмінних від нуля, називається відношенням чисел а і b. (записується а : b, або , читають а відноситься до b ). Числа а і b називають членами відношення. Якщо виконати ділення першого члена відношення на другий, то дістанемо число, що є значенням відношення. = а : b — відношення а до b. 2. Що показує: а) якщо а < b, то а : b показує, яку частину становить а до b; б) якщо а > b, то а : b показує, у скільки разів а більше за b.
3. а)Значення відношення однойменних величин є числом без найменування б) значення відношення різнойменних величин є новою величиною, найменування якої відрізняється від найменувань даних величин 4. Значення відношення не зміниться, якщо його члени помножити або поділити на одне й те саме число, відмінне від нуля а : b = a: b = 5. Відношення і — називають взаємно оберненими |
Приклад 1. 30 : 60 — відношення 30 до 60; 30 : 60 = 0,5 (30 і 60 – члени відношення, 0,5 – значення відношення) 90 : 15 — відношення 90 до 15. 90 : 15 = 6 (90 і 15 – члени відношення, 6 – значення відношення)
а) 3:4 показує, що 3 становить від 4 частину. б) 5:3 показує, що 5 більше від 3 у = раза.
3. а) 3 см : 5 мм = 30 мм : 5 мм = = 6 б) 50 м : 2 с = 25м/с
; |
|
V. Формування вмінь
1. Усна вправа
Гра «День - ніч»
10 : 20 = 0,2 6 : 2 = 3 20 : 40 = 0,5 1 : 5 = 0,5
Знайдіть значення відношення:
а) 375 до 15 г) до
б) 102 до 30 д) 12 м до 6 см
в) 15 до 45 е) до
3.Гра «Мовчанка» (Робота з сигнальними картками. Червона – так, синя – ні)
Чи є взаємно оберненими відношення:
а) б)
в) 8 : 11 і 22 : 16 г) 3 : 4 і 8 : 6
4. Самостійна робота «Наведи лад» (Сполучити приклад з відповіддю)
Користуючись основною властивістю відношення скоротіть відношення:
а) б) ; в) ; г) ; д)
; ; ; ; ;
VІ. Підбиття підсумків уроку
Стратегія «Сюрприз». (Я з яскравої «чарівної скриньки» дістаю заздалегідь підготовлені картки, учні дають відповіді на запитання, заповнюють пропуски )
Картка 1. а : b або читають …….
Картка 2. а : b, тоді числа а і b називаються ……
Картка 3. Основна властивість відношення = ………….
Картка 4. Основна властивість відношення = ………….
Картка 5. Наведіть приклад взаємно обернених відношень?
Картка 6. і — називають ……………….
VІІ. Рефлексія
Як би ти оцінив свої здобутки на уроці:
— «Я все зрозумів»
— «Мені була зрозуміла більша частина матеріалу, але я ще іноді
допускаю помилки».
— «Я майже нічого не зрозумів, нове правило для мене дуже складне»
VІІІ. Домашнє завдання
10 |
3 |
8 |
9 |
4 |
5 |
2 |
14 |
80 |
90 |
15 |
21 |
63 |
31 |
11 |
18 |
27 |
16 |
49 |
36 |
2) 2*5 7)3*7 12)8*2
3) 3*1 8)5*3 13)9*3
4) 3*3 9)6*3 14)9*7
5) 4*2 10)6*6
2 |
12 |
70 |
25 |
18 |
15 |
60 |
45 |
14 |
49 |
64 |
24 |
9 |
16 |
36 |
63 |
21 |
20 |
29 |
56 |
2)9*2 7) 8*8 12)7*8
3)7*2 8) 8*3
4)3*3 9) 5*5
5)3*7 10)5*9
4 |
3 |
9 |
15 |
6 |
10 |
19 |
21 |
12 |
16 |
20 |
27 |
18 |
14 |
17 |
30 |
24 |
25 |
22 |
8 |
2) 3*2 7) 3*7 12)4*4
3) 3*3 8) 3*8 13) 4*5
4) 3*4 9) 3*9
5) 3*5 10)3*10
2 |
1 |
0 |
4 |
6 |
7 |
11 |
8 |
10 |
3 |
9 |
12 |
14 |
19 |
21 |
16 |
18 |
32 |
36 |
20 |
2) 2*2 7)2*7 12)3*3
3) 2*3 8)2*8
4) 2*4 9)2*9
5) 2*5 10)2*10
4 |
81 |
72 |
20 |
16 |
15 |
25 |
24 |
28 |
8 |
12 |
32 |
36 |
3 |
7 |
40 |
10 |
1 |
0 |
5 |
2) 4*2 7)4*7 12)5*2
3) 4*3 8)4*8
4) 4*4 9) 4*9
5) 4*5 10)4*10
36 |
81 |
20 |
5 |
49 |
25 |
7 |
18 |
28 |
35 |
40 |
10 |
0 |
42 |
30 |
12 |
1 |
45 |
4 |
15 |
2)5*2 7) 5*7
3)5*3 8) 5*8
4)5*4 9) 5*9
5)5*5 10)6*2
Виразіть:
1 т у центнерах
Виразіть:
2 см у міліметрах
Виразіть:
3 грн у копійках
Виразіть:
5 м у дециметрах
Виразіть:
2 год у хвилинах
Виразіть:
4 ц у кілограмах
Картка 1. а : b або читають …….
Картка 2. а : b, тоді числа а і b називаються ……
Картка 3. Основна властивість відношення = ………….
Картка 4. Основна властивість відношення = ………….
Картка 5. Наведіть приклад взаємно обернених відношень?
Картка 6. і — називають ………