Мета: -узагальнити і систематизувати знання, вміння і навики здобувачів освіти розв'язувати задачі на відсотки, показати на прикладах практичну спрямованість математичних знань, -розвивати математичну компетентність: вміння проводити відсоткові розрахунки за допомогою пропорцій, -розвивати інтерес до математики, логічне мислення здобувачів освіти; -виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю; -виховувати відповідальність за результати своєї праці та уміння працювати в групах, розглядати математику як науку тісно пов’язану з різними сферами діяльності;
ІІ.Актуалізація опорних знань Тест з теми «Відсотки» 1) 1% від числа – це а) десята частина числа; б) тисячна частина числа; в) сота частина числа; г) друга частина числа. 2) Для того, щоб знайти k % від числа А, треба а) число А поділити на 100; б) число А поділити на k; в) число А поділити на 100 і помножити на k; г) число А поділити на k і помножити на 100. 3) Для того, щоб знайти невідоме число Х, якщо k% від нього дорівнює А, треба а) число А поділити на 100; б) число А поділити на k; в) число А поділити на 100 і помножити на k; г) число А поділити на k і помножити на 100. 4) Для того, щоб знайти, скільки відсотків число А складає від N, треба а) число N поділити на 100; б) число А поділити на 100; в) число А поділити на N; г) число А поділити на N і помножити на 100%. 5) Висадили 300 зерен, з яких 270 зійшли. Який відсоток становлять зерна, що не дали сходів? а) 90% б) 10 % в) 27% г) 30%
6) На склад завезли 95 т капусти. 20% всієї капусти відправили в магазин. Скільки тон капусти залишилось на складі? а) 76т б) 25т в) 80т г) 19т 7) Із пшениці отримують 40% борошна. Скільки борошна отримують із 260т пшениці? а) 104% б) 130т в) 650т г) 640т 8) 8% шляху складають 48км. Чому дорівнює довжина всього шляху? а) 504 км б) 600км в) 700км г) 240км 9) Яблука містять 12% цукру. Скільки цукру міститься в 30 ц яблук? а) 3,6ц б) 3,4ц в) 3,2ц г) 2,4ц 10) При виготовленні пюре із слив 28% іде у відходи. Скільки треба взяти слив, щоб отримати 28,8 т пюре? а) 36т б) 42т в) 30т г) 40т
ІІІ. Актуалізація опорних знань Як знаходимо відсотки від даного числа? Щоб знайти р % від даного числа а, достатньо це число поділити на 100 і помножити на число відсотків, Як знайти число за його відсотками ? (Щоб знайти невідоме число , р % якого становить число , достатньо число помножити на 100 і одержаний добуток поділити на р Як розв’язуємо задачі на знаходження відсоткового відношення двох чисел? (Щоб знайти відсоткове відношення числа до числа а, достатньо знайти їх відношення і помножити на 100 %: На практиці часто зустрічаються задачі, у яких доводиться обчислювати відсотки величин, одержаних у результаті нарахування відсотків. Це можна зробити за формулою:
Здорове харчування — це харчування, яке забезпечує ріст, нормальний розвиток і життєдіяльність людини, що сприяє зміцненню її здоров'я та профілактиці захворювань Уважно стежте за калорійністю продуктів і масою тіла. Так Державний науково-дослідний центр профілактичної медицини (ГНИЦПМ) рекомендує зниження надмірної ваги при показнику Індексу маси тіла більше, ніж 27 кг/м. Обмежуйте отримання енергії з жирів. Намагайтеся не вживати їжу, що містить транс-жирні кислоти. Прагніть до збільшення частки фруктів, овочів, цільних зерен, бобів і горіхів в щоденному раціоні. Саме з цієї їжі слід одержувати 50-60 % всієї енергії. Приблизно третина хліба, круп, борошна в раціоні повинні складати продукти, збагачені мікронутрієнтами. Обмежуйте вживання простих вуглеводів (цукру, меду, солодких газованих напоїв) - не більше 30-40 г на добу. Намагайтесь забезпечити організм вітамінами у фізіологічних кількостях, в тому числі антиоксидантами (вітаміни А, С, Е), фолієвою кислотою. У разі, якщо ваш раціон не містить достатню кількість вітамінів з їжі, можна час від часу приймати полівітаміни та додатково вітамін D. Їжте тільки тоді, коли ви голодні. Їжте тільки тоді, коли ви спокійні і розслаблені.
Калорія — це одиниця виміру енергетичної цінності їжі. У фізиці одна калорія рівнозначна кількості енергії, необхідної для нагрівання 1 грама води на 1°C. застосування в продуктах харчування йдеться про тисячі калорій — тобто, про кілокалоріях або “ккал”. По суті, це кількість теплової енергії, що виробляється організмом людини при засвоєнні з’їдених продуктів.
Як правильно розподіляти їжу за калорійністю протягом дня На перший сніданок має припадати 20-25 % добового раціону, на другий сніданок - 10 %, на обід - 40 %, на підвечірок - 5-10 %, на вечерю - 10-15%. Перед сном не бажано вживати продукти, що перевантажують шлунок і порушують сон. Найкраще повечеряти стравами з кисломолочних та молочних продуктів, овочами, фруктами. Какао, кава, шоколад збуджують нервову систему, тому їх бажано вживати у першій половині дня. Не забувайте і про те, що овочі, фрукти, кефір мають сечогінну дію. Тож вечеряти варто не пізніше ніж за дві години до сну.
Взаємоперевірка Задача 1 Житнє борошно дає 25% припічки. Скільки треба взяти борошна, щоб випекти 35 кг чорного хліба? Розв'язання Нехай, щоб випекти 35 кг чорного хліба потрібно взяти х кг житнього борошна. Тоді (кг) припічки. Маємо рівняння: звідки Відповідь. Щоб випекти 35 кг чорного хліба, потрібно взяти 28 кг борошна. Задача 2 Із свіжої малини виходить 15% сушеної . Скільки необхідно взяти свіжої малини, щоб отримати 6 кг сушеної? Розв'язання 6 кг сушеної малини становлять 15%, отже знайдемо скільки кілограмів малини припадає на 1% (кг), а вся свіжа малина – 100 %, тоді (кг) Відповідь. 40 кг свіжої малини.