Виховну годину створено для учнів 5-6 класів. Передбачено безпосередня участь дітей у заході, що сприятиме розширенню знань дітей про видатного письменника та педагога В. О. Сухомлинського, вихованню інтересу до великої творчої спадщини митця.
Володимирівська загальноосвітня школа І-ІІІступенів №2
Виховна година
присвячена 100-річчю з дня народження В.О.Сухомлинського
2018р.
Мета: розширити знання дітей про видатного письменника та педагога В. О. Сухомлинського, виховання інтересу до великої творчої спадщини митця, розвивати інтерес і бажання до читання.
Обладнання: виставка книг В. О. Сухомлинського, написані вислови В. О. Сухомлинського, презентація, відео «В.Сухомлинський «Усмішка»
Хід уроку:
Учень 1: Є імена, які зорею сяють
На тисячі і тисячі років…
Життя таких у часі меж не знають,
Вони освітлюють людей віки
Учень 2: Заквітчався святково
Рідний край наш веселий,
Усміхнулася дітям
Наша рідна земля,
Бо сьогодні у гостях
Сам Василь Сухомлинський,
Який світлу дорогу Поклав в майбуття!
Вчитель: Василь Олександрович Сухомлинський – Людина з великою душею і талантом вчителя. Його серце несло добро, щастя і радість усім, хто з ним спілкувався: і дітям, і дорослим, і зовсім старим людям.
Учень 3: Великий працелюб і Бог дитини,
Безсмертна Совість. Людяність ясна…
Він Прометей своєї України,
І в педагогіці – Пролог! Весна!
Лоліта Володимирівна: Василь Олександрович дуже любив дітей і написав для них багато цікавих розповідей. В його творах переважає доброта, бо він хотів, щоб ви, діти, виросли добрими, чуйними, працьовитими, щоб любили тата й маму і нашу велику прекрасну Батьківщину.
В.О.Сухомлинський – найвідоміший педагог і письменник. Він працював 35 років у школі. Василь Олександрович – заслужений вчитель України. Для молодших школярів він написав майже 1500 мініатюр – казок, оповідань, легенд. Він був великим педагогом і талановитим письменником. Його твори видано шістдесятьма мовами світу. Вони налічують понад 14 млн. примірників.
Учень 4: Народився Василь Олександрович у селі Василівка Онуфріївського району Кіровоградської області у 1918 році. Батько – Олександр Омелянович, працював столяром, робив музичні інструменти, активний учасник сільської самодіяльності. Мати – Оксана Юдіна, працювала в колгоспі, займалася домашнім господарством, а зимовими вечорами розповідала казки. У сім’ї, крім Василя, було ще троє дітей. Батьки ніколи не сварилися між собою і не карали своїх дітей. Усі діти сім’ї Сухомлинських обрали професію вчителя.
Учень 5: Дуже близькими людьми для Сухомлинського були в дитинстві його дідусь і бабуся. З великою любов’ю і теплотою згадує він про свою бабусю Марусю у книзі «Як виховати справжню людину»: «найближчою людиною в роки ранньої юності була для мене бабуся Марія – чудова людина, якій я забовязаний усім, що ввійшло в мою душу гарного, чесного, мудрого. Вона померла напередодні війни, коли їй було 107 років Вона відкрила переді мною світ казки, рідного слова і людської краси…. Усе найскладніше вона вміла пояснювати казкою»
Учень 4: Дуже любив і поважав Василь Олександрович свого діда Овдія, який, переказуючи цікаві оповідання на історичні теми, розкрив йому красу людської праці, прищепив любов до рідної природи, Батьківщини. У сім і Сухомлинських поважали старших, їх повчання. Крім того, дід умів ще писати й читати і понад усе любив книги. Збирав їх і зберігав, як реліквію.
Учень 5: Закінчив Сухомлинський Василевську школу, а далі дорога прослалася в Кременчуцький технікум, потім став учителем у Василівці, в тій школі, в якій сам учився. А тому учителеві тільки 17років. На перший свій урок 17-річний учитель Василь Олександрович йшов із хвилюванням. Мати вивела за оселю і благословила його: «На великий шлях ступаєш, Васильку, щастя ж тобі на ньому. Вчитель – то людська надія і правда». І він став великим вчителем.
Учень 4 : Під час Другої Світової війни Василь Олександрович став на захист Батьківщини. Він був двічі поранений, довго лікувався в шпиталі. Тяжким було у Сухомлинського поранення в руку. Хірурги боялися, що руку треба буде ампутувати. «Ні! Тільки не руку! Я – вчитель! – у цих словах було його життя. В 1948 році В.О. Сухомлинського призначають, на його прохання, директором Павлиської середньої школи. Цією школою він керував до останку життя – 23 роки.
Вчитель: А зараз ми перевіримо , чи уважно ви слухали . Невеличка вікторина. Пам’ятаємо правила ввічливості – піднімаємо руку, якщо хочемо відповісти.
Вікторина
Вчитель: Писав для нас казки повчальні
Наш літератор – педагог,
Вони веселі і печальні,
Їх корінь мудрості не всох!
А чи знаєте ви казка або інші твори Василя Сухомлинського? Назвіть їх та, можливо, захочете розповісти про що вони, основну думку цих творів?
Вчитель:
10 «не» можна В. О. Сухомлинського
Все своє життя Сухомлинський працював у школі з дітьми. Тому він склав 10 правил про те, чого не можна робити. Але ж ми з вами також маємо певний досвід. Спробуємо відчути себе гідними нащадками В. Сухомлинського. Я пропоную вам скласти свої 10 правил і порівняти їх з «10 не можна Сухомлинського»
(Роздрукувати на окремих листах)
- Не можна ледарювати, коли всі працюють.
- Не можна сміятись над старістю і старими людьми, про старість треба говорити тільки з повагою.
- Не можна заходити в суперечку з шанованими та дорослими людьми, особливо зі старшими.
- Не можна виявляти незадоволення тим, що в тебе немає якоїсь речі.
- Не можна допускати, щоб мати тобі давала те, чого вона не бере собі.
- Не можна робити того, що засуджують старші.
- Не можна залишати старшу рідну людину одинокою.
- Не можна збиратись в дорогу, не спитавши дозволу і поради в старших.
- Не можна сідати до столу, не запросивши старших.
- Не можна сидіти, коли стоїть доросла, особливо літня людина, тим більше жінка.
Пам’ятаємо та виконуємо ці правила. Адже вони допоможуть Вам стати гідним шанованим членом суспільства, стати взірцем для оточуючих.
Учень 1: Він не тільки навчав,
Він був другом надійним,
Він не тільки до знань,
А в життя нам дорогу проклав.
Учень 2: Для дітей він віддав
Своє серце гаряче.
Він навчив нас любити
Споришеві стежки.
Учень 3: З полем вчив розмовляти,
І під небом прозорим стояти
В черешневі сади,
Закохав назавжди!
А зараз ми проведемо дослідження оповідання Василя Олександровича Сухомлинського «Усмішка»
Гра «Дослідники»
_________________________________________________________
2. Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
«Біле, мов _______________________ волосся.»
«Срібна пісня жайворонка тремтіла, мов _______________________»
4. Знайдіть і доповніть порівняння словами з тексту.
«Заясніли кульбаби, мов __________________________»
Вчитель: Наш не звичайний урок, урок – подорож, урок – казка присвячений творчості великого педагога Василя Олександровича Сухомлинського добігає до завершення. Сподіваюся, що нам вдалося зачарувати красою і глибиною педагогічної творчої думки великого митця усіх присутніх. Не забувайте, діти, що Василь Олександрович був звичайним сільським хлопчиком Васильком, але його наполеглива праця і безмежна любов до читання залишили по ньому слід вічний.
Дякую всім за увагу!