Виховна година до Дня мови

Про матеріал
Виховна година до Дня української мови 21 лютого, проведена в 1 класі з урахуванням особливостів учнів 1 класу Нової української школи. Діти збагатили свій багаж про мову, її красу, її історію,невичерпну мелодійність, порівняли звучання рідної мови з піснею солов'я. Продовжили знайомство з усною народною творчістю(скоромовками та казками) та пісенною творчістю (Пісня "Подоляночка").
Перегляд файлу

Тема. Наша мова – солов’їна

Мета:  Розширити  знання  учнів  про  українську  мову;  показати       її красу  та  багатство  за  допомогою  поетичного  слова,  українського  фольклору; розвивати  мовлення  учнів; виховувати бажання любити рідну мову, свій народ, рідну  землю.

Хід заняття:

Ранкове коло

Картинки по запросу ранкове коло до дня мовиhttps://scontent-frt3-2.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/51882951_237892163817033_2370621415368949760_n.jpg?_nc_cat=105&_nc_ht=scontent-frt3-2.xx&oh=82d39545e4eec616c48d0bc3e0ea0622&oe=5D208AEF

1. Активність «Ми- одна сім’я»

Діти промовляють за вчителем слова, тиснуть один одному руки, усміхаються.

Наше коло, мов сім’я.

Друзі ми: і ти, і я.

-Добрий день, сусіду зліва,

-Добрий день, сусіду справа.

Ми - одна сім’я.

Наше коло, мов сім’я.

Друзі ми: і ти, і я.

Обніми сусіда зліва,

Обніми сусіда справа.

Ми - одна сім’я.

2. Групове заняття.

2.Активність «Ритмічний візерунок»

Учитель відтворює оплесками нескладну музичну композицію – з чітким ритмом («Подоляночка»). Потім кожен учень по черзі її відтворює.

3. Слухання співу солов’я (аудіо запис)

Вчитель. -  Любі  діти! Сьогодні  ми  зібралися,  щоб  сказати  теплі  й  ніжні  слова  про  нашу  рідну  українську  мову.

          Учень 1. Запрошуємо  вас

               У  найправдивішу  казку.

               До  неї  відкривається 

               Вхід  через  мить.

 Учень 2.  Із  серцем  відкритим,

               З  обличчям  без  маски

               У  світ  цей  чарівний

               Сміливо  ступіть.

 Учень 3.  Тут  мешканці  будуть

               До  нас  всі  гостинні.

               Тож  швидше  в  відчинені 

                Двері  іди.

 Учень 4.  Господарка  казки  -

               Красуня  чудова  -

               Вийшла  вітати

               Гостей  дорогих.

(Чути  стукіт  у  двері.  Заходить  дівчинка-мова,  на  платті  якої  наклеєні  букви  -  українська  мова).

 -  Я  -  наука  непроста,  хоча  і  цікава,

             В  королівстві  я  живу  слова  і  забави.

             І  в  свою  майстерню  мовну,

             Доки  ви  зі  мною,

             Мовних  скарбів  пребагато

             Візьмете  з  собою.

             В  подорож  усіх  вас  кличу

             До  складних  завдань.

             Тож  не  зрадьте,  любі  діти,

             Моїх  сподівань.

             Хто  це  думає,  міркує,  можу  підказати:

             Поскладайте  літери  ви  швидко

             На  звичайно,  -

Разом: Українська  мова !

На данном изображении может находиться: 4 человека

Вчитель. -  Тож  давайте,  діти,  запросимо  Мову  подорожувати  разом  з  нами.  Ми  про  тебе,  Мово,  багато  віршів  знаємо.  Ось  послухай.

 Учень 5.  Українська  моя  рідна  мово,

               В  кожнім  слові  твоїм  -  цілий  світ !

               Бачу  барви  у  нім  веселкові

               І  калини  червоний  цвіт.

 Учень 6.  А  ще  небо  блакитне,  бездонне,

               І  ярило,  й  пшеничні  поля,

               Плескіт  рік,  шум  гаїв  невгамовний  - 

               Вся  моя  українська  земля.

          Учень 7.  Вона,  як  ніжна  пісня  колискова,

               Заходить  серцем  в  нашу  душу  з  ранніх  літ.

               Ця  мова,  наче  пташка  світанкова,

               Що  гордо  лине  в  свій  стрімкий  політ.

 Учень 8.  Велична,  щедра  і  прекрасна  мова !

               Прозора  й  чиста,  як  гірська  вода.

               Це  Українська  мова  барвінкова

               Така  багата  й  вічно  молода.

 Учень 9.  Вимовляю  кожне  слово,

               Кожне  слово,  наче  спів.

               Найдорожча  рідна  мова

               Мова  діда  і  батьків.

 Учень 10.  Спитай  себе,  дитино,  хто  ти  є

               І  в  серці  обізветься  рідна  мова,

               І  в  голосі  яснім  імя  твоє

               Просяє,  наче  зірка  світанкова.

(Пісня  про  мову).

Вчитель. -  Якою   цікавою  є  наша  мова  -

             Запевнити  вас  я  сьогодні  готова.

             Цікава  мандрівка  чекає  на  нас,

             Чи  кожен  до  неї  готовий  із  вас ?

             Полинемо  ми  у  незвіданий  край,

             Лежить  перед  нами  земля  Мовограй.

             Пробуджуйте  розум,  пробуджуйте  думку,

             У  Мовограй  відкриваєм  лаштунки.

(Поділ  учнів  на  команди за кольорами)

Мова. Ось конверт. Туди заглянем

І завдання прочитаєм.

Щось сама не розберу,

Допоможіть  я вас прошу.

(Капітани команд отримують конверти з завданням)

   Перший конкурс «Відгадування загадок.»                                             (Для кожної команди по дві загадки)

                Буркотливий,  вайлуватий,

                Ходить  лісом  дід  кудлатий.

                Одягнувся  в  кожушину,

                Мед  шукає  і  ожину.

                Любить  літом  полювати,

                А  зимою  в  лігві  спати. (Ведмідь)

       Сам  вусатий,  і  у  нього  -

       Довгі  вуха,  довгі  ноги.

       Дім  завжди  його  на  волі :

       Під  кущем,  у  лісі,  в  полі.

       Навіть  пень  його  страхає.

       Хто  лякливого  вгадає ? (Заєць)

                 Сірі, малі, хвостаті,

                 Котику не дають спати. (Миші)

       Летить – пищить,

       Сяде – мовчить.

       Хто його вб’є –

       Свою кров проллє. (Комар)

                Червонясту шубку має,

                По гілках вона стрибає.

                Хоч мала сама на зріст,

                Та великий має хвіст,

                Як намисто оченята…

               Хто це? Спробуй відгадати. (Білка)

       Відгадайте, діти, хто

       Має носик – долото?

       Ним комах з кори виймає,

       Про здоров’я лісу дбає. (Дятел)

                З лісу в ліс перелітає,

                Де не сяде, там співає.

                І кладе яєчка

                У чужі гніздечка. (Зозуля)

       Мию, мию без жалю,

       Мию там,  де брудно,

       Цю роботу я люблю,

       Та від неї худну. (Мило)

Мова  - Молодці, справилися з завданням.

Наступний конкурс називається «Коли букви граються»
Букви мають звичку десь зникати для того, щоб ви змогли  їх відшукати і поставити на місце. Спробуйте навести лад у цих віршах.
                       Через поле, через  л . с
                        Поспішав у гості л . с.
Якось мама кличе донечку в садок:
Витруси, будь ласка, з-під вапна мішок.
Дівчинка мішечок вибивала- б . л а.
Став він чистий-чистий, а вона вся – б . л а.
              Хтось штовхнув бика під б . к.
              Розлютився дуже б . к.
              Я сказав: бика не б . й,
              Бо він кинеться у б . й.
Ліг Юрко на лівий  . і к,
П’є Юрко солодкий  . і к.
                  (кіс, кіб, йіб, йиб, киб, кіб, аліб, алиб, сил, сіл)
Мова: В Україні кажуть, що бабська зброя – віник та язик, бо українки славляться не тільки гострим розумом, а й гострим язичком. А хлопці наші теж у кишеню за словом не лізуть.

Конкурс „Переговори сусіда”.

(Діти вчать скоромовки, виходять парами і, розповідаючи скоромовку, намагаються переговорити сусіда).

Ходить квочка коло кілочка,

Водить діточок коло квіточок.

Карл у Клари украв корали,

А Клара у Карла украла кларнет.

На дворі трава, на траві дрова,

Не рубай дрова, бо трава здорова.

В ямі не спиться вусатому сому,

Сому вусатому сумно самому.

-  Наступний  Конкурс колажів

Створення колажів про мову (робота в групах)

Конкурс: Добери відповідну скоромовку до малюнка

          

 

              1.Ходить квочка коло кілочка,

Водить діток, дрібних діток.

      2. Пиляв Пилип коліна з лип,

      Притупив пилку Пилип.

                 3. Босий хлопець сіно косить,

                 Роса росить ноги босі.

                                4.Ведмедику - ледащо,
                                Вліз на пасіку нащо?
                                Буду джмеликом дзижчати,
                                Буду меду куштувати.

5.Не турбуйте курку – клює курка крупку.

Учень 11. Буду я навчатись мови золотої

У трави-веснянки, у гори крутої,

В потічка веселого, що постане річкою,

В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.

Учень 12.  Буду я навчатись мови-блискавиці,

  В клекоті гарячім кованої криці,

  В огневиці пружному ниви колискової,

  В леготі шовковому пісні колискової.

Вчитель. Ось і підійшла до завершення наша подорож. Бажаю вам успіхів у вивченні рідної мови, щоб кожен урок був для вас святом і відкриттям.

Як парость виноградної лози,

Плекайте мову.

Пильно й ненастанно.

Політь бур’ян. Чистіша від сльози

Вона хай буде. Вірна і слухняна.

Нехай вона щоразу служить вам.

Вчитель. Думаю, що ваші серця запам’ятали слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості. Мову, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування.

Всім школярам я зичу перемоги

І знань глибоких, творів пречудових.

Хай стеляться у світ життя дороги,

І не забудьмо маминої мови!

 

docx
Додав(-ла)
Dmitriieva Tatiana
Додано
25 лютого 2019
Переглядів
583
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку