Егоїзм - добро чи зло?
Мета. Формування в студентів навичок самоаналізу, вміння вести дискусію, висловлювати власну думку. Сприяння розвитку моральних почуттів і рис особистості.
Ведучий. Добрий день, пані та панове, ми раді вас вітати. Ми ведемо прямий репортаж зі студії каналу «Вільне слово».
Тема, яку ми хочемо сьогодні розглянути, водночас і складна, і проста. У кожного в житті бувають різні ситуації, коли треба вирішувати як себе поводити: поступатись чимось чи ні, жертвувати всім, чи вести спокійне життя; вести себе як заманеться, чи підкорятись законам суспільства. Отже, ви, мабуть, здогадались, що темою сьогоднішнього обговорення є егоїзм. «Егоїзм – добро чи зло?» В нашій студії присутні експерт з даної теми; представники партій «Кожен сам за себе», «Допоможи всім – будь людиною» та глядачі.
Нас всіх цікавить зміст поняття «егоїзм» та пов'язаних з ним термінів. Слово надається експерту.
Експерт. Є дуже багато слів, які можна зіставити зі словом «егоїзм», але ми зупинимось на таких, як: «егоїзм», «душа», «щедрий», «душевна щедрість», «альтруїзм». А зараз послухайте визначення цих понять.
Егоїзм – моральний принцип і негативна риса характеру, що полягають у нехтуванні інтересами суспільства й інших людей заради особистих інтересів (Словник іноземних слів).
Егоїзм – себелюбство, нехтування суспільним інтересом та інтересами інших людей заради задоволення власних особистих інтересів і прагнень (Тлумачний словник).
Душа - внутрішній психічний стан людини (Тлумачний словник).
Душевна щедрість – внутрішній психічний стан людини, яка радо надає допомогу, нічого не шкодуючи для інших і нічого не чекаючи взамін.
Альтруїзм — безкорисне ставлення до діяльності на благо інших, готовність заради цього зректися власних інтересів (Словник іноземних слів).
Ведучий. Дякуємо вам за надану інформацію. А зараз приступаємо до обговорення. Одразу ж попереджаю, що в нашій студії діють певні правила: обмеження виступу до трьох хвилин, заборона викрикувати з місця, слово надається лише тому, хто підняв картку Отже, на ваш розгляд виносимо такі ситуації:
Ситуація № 1. «Випадок на річці»
Був теплий літній, спекотний день. Більшість людей відпочивала на річці. Тут були і дорослі і малі, пенсіонери і молодь. Неподалік від відпочиваючих, нібито соромлячись, сиділа людина. З першого погляду в її вигляді нічого не здавалося дивного. Але коли ця людина проходила берегом, одразу ж помічалося, що вона кульгає на праву ногу. Якби люди були більш уважні, то помітили б, що нога у неї не згинається у коліні. Невдовзі ця людина попрямувала до річки. Вона повільно зайшла у воду, просуваючись все далі і далі. Ніхто не звертав на це уваги. Раптом ця людина оступилася і скрилася під водою. Це помітила компанія молодих людей, які відпочивали поруч. Один з них нібито зрозумівши, що щось не так, стрімко кинувся у воду. Не пройшло і хвилини, як юнак разом з потерпілим вийшли із води. Виявилось, що потерпілий був інвалідом.
Ведучий. Для обговорення даної ситуації слово надається представнику партії «Кожен сам за себе».
Дякуємо. А зараз послухаємо думки наших опонентів. Слово надається представнику партії «Допоможи всім – будь людиною».
Ми з вами прослухали думки наших учасників, а тепер, будь ласка, шановні глядачі, можете висловити власні думки з приводу ситуації. Давайте проведемо голосування.
А зараз на розгляд виноситься інша ситуація.
Ситуація № 2. «Черга»
Місто; вечір. Всі повертаються додому з роботи. Скрізь в продуктових магазинах черги. Люди нервуються, хочуть швидше потрапити додому. І ось до одного із прилавків підбігає молода жінка і благає пропустити її без черги. Це викликає сильне обурення серед покупців, адже люди простояли вже тривалий час. Своє нетерпіння жінка пояснює тим, що вдома у неї без нагляду залишилась мала дитина. Люди ніяк не реагують, але один чоловік пропускає її перед собою. Отже, хто ж вчинив правильно в цій ситуації?
Ведучий. Слово для обговорення надається представнику партії «Кожен сам за себе».
Дякуємо. А зараз послухаємо думки наших опонентів. Слово надається представнику партії «Допоможи всім – будь людиною».
Ми з вами прослухали думки наших учасників, а тепер, будь ласка, шановні глядачі, можете висловити власні думки з приводу ситуації.
Давайте проведемо голосування.
Пропонуємо ситуацію № 3.
Ситуація № 3. «Бійка в провулку»
У вечірній час по вулиці іде гарно одягнений чоловік, він несе букет квітів та щось в пакеті. Напевно, він поспішає на побачення або на якесь свято. Раптом із ближнього провулку доносяться якісь крики. Чоловік зупиняється і прислухається, він чує такі слова: «допоможіть», «б'ють». Спочатку чоловік поривається зайти в провулок та допомогти, але його щось зупиняє, він швидко повертається і йде далі.
Ведучий. А тепер обговоримо дану ситуацію. Слово надається представнику партії «Допоможи всім – будь людиною».
Дякуємо. А зараз послухаємо думки наших опонентів. Слово надається представнику партії «Кожен сам за себе».
Ми з вами прослухали думки наших учасників, а тепер, будь ласка, шановні глядачі, можете висловити власні думки з приводу ситуації. Давайте проведемо голосування.
Наступна ситуація для загального обговорення.
Ситуація № 4. «Дай списати»
Літо. Гаряча пора вступних іспитів. В одній з аудиторій ВНЗ проводиться письмовий іспит з математики. Цей іспит разом складають два добре знайомі юнаки. Один з них розгубився. Він благає свого знайомого передати правильне рішення однієї із задач. Знайомий погоджується і хоче передати йому папір із відповіддю. Це помічає екзаменатор і виганяє «рятівника» з аудиторії. Наступного дня в списках людей, які здали вступні іспити, юнака, який хотів допомогти не було, а його знайомий став студентом.
Ведучий. Шановні гості, глядачі та всі присутні давайте обговоримо цю складну ситуацію. Буде цікаво послухати різні думки. (Обговорення).
Ведучий. Отже, ми з вами обговорили різні ситуації і почули різні думки. Було проведено голосування по кожному випадку. А зараз ми побачимо представники якої партії отримали найбільше голосів.
(Оголошення результатів).
Ведучий. Ось такі цікаві цифри. Можливо хтось з гостей хоче висловити свою думку? (Виступи гостей).
Ведучий. Прозвучали різні судження. В кожному із них є своє раціональне зерно, але на кінець хочу все ж таки сказати, що право називатись людиною все таки залежить від нас особисто.
До побачення. До нових зустрічей на нашому каналі. Дякуємо за ваші думки і увагу.
Викладач. Шановні учні та гості, сьогодні ми намагалися зрозуміти, що ж стоїть за словом «егоїзм», добро, зло, повага до людей, зверхність. Звісно, у всіх не може бути однакової думки, на те й і є прислів'я : «Скільки людей - стільки думок». Учасники намагалися з власного погляду оцінити подані ситуації, причому результат був діаметрально протилежним. Звісно, в реальному житті стосунки між людьми не мають чіткого поділу на чорне та біле, погане чи добре. Можна сказати, що світ забарвлений у відтінки сірого. Як себе поводити, людина вирішує сама в залежності від її виховання, оточуючого середовища. Іноді П рішення можуть не сходитися із загальноприйнятими у суспільстві, але на кінець треба наголосити: Де б ви не були, з ким би ви не розмовляли, в які б ситуації не потрапляли, завжди залишайтесь людьми. Нашу зустріч можна завершити такими словами:
Не говори про доброту.
Коли ти сам не сяєш.
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те.
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа.
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти.
То раниш людяне в людині.
Немає вищої святині.
Ніж чисте слово доброти.
МОЗ УКРАЇНИ
КОМУНАЛЬНИЙ ВИЩИЙ НАВЧАЛЬНИЙ ЗАКЛАД
“КОВЕЛЬСЬКИЙ МЕДИЧНИЙ КОЛЕДЖ”
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ
Виховна година
«Егоїзм - добро чи зло?»
Підготували
студенти ІV курсу
групи «Б» спеціальність «Лікувальна справа»
Куратор групи
Дружинович О.Б.
Ковель 2016