Виховна година «Конституція і мої права»

Про матеріал

Виявити, яким є рівень знань учнів щодо законодавства України з прав дитини, Конвенції ООН про права дитини; спонукати підлітків до пошуку позитивних сторін чи негативних „комендантської години” і розвивати в них вміння самостійно робити висновки та аналізувати їх; формувати в учнів навички використання отриманих знань при вирішенні реальних життєвих ситуацій; зорієнтувати дітей, куди і до кого звертатися при вирішенні проблем порушення їх прав.

Перегляд файлу

Виховна година «Конституція і мої права»

Мета. Виявити, яким є рівень знань учнів щодо законодавства України з прав дитини, Конвенції ООН про права дитини; спонукати підлітків до пошуку позитивних сторін чи негативних „комендантської години” і розвивати в них вміння самостійно робити висновки та аналізувати їх; формувати в учнів навички використання отриманих знань при вирішенні реальних життєвих ситуацій; зорієнтувати дітей, куди і до кого звертатися при вирішенні проблем порушення їх прав.

Обладнання. Кругові діаграми, стікери, скринька очікувань.

I. Привітання – знайомство

Я … маю право на: 1) освіту; 2) охорону здоров’я; 3) соціальне забезпечення; 4) ім’я; 5) національність; 6) свободу віроісповідування; 7) вільний доступ до інформації; 8)відпочинок; 9) захист від експлуатації; 10) життя; 11) захист від фізичного насильства; 12) приватне життя; 13) відпочинок; 14) участь у культурному житті; 15) обирати і бути обраним під час виборів; 16) індивідуальність; 17) громадянство; 18) власні погляди; 19) свободу думки; 20) свободу мирних виборів; 21) піклування; 22) таємницю кореспонденції; 23) недоторканість; 24) на захист закону

II. Вступна бесіда

Сьогодні на виховній годині ми навчимося аналізувати та контролювати свою поведінку, ознайомимося з правами дитини і механізмом їхнього забезпечення та захисту, а також відповідальністю за порушення законів України. Майбутнє  кожної нації – це діти. Якими вони виростуть – таким і буде майбутнє. Виростити і захистити дитину, зберегти її здоров’я, виховати у злагоді і мирі – це значить для дорослих – забезпечити собі щасливу, спокійну і стабільну старість.

 Ми зібралися з вами, щоб познайомитися з правами дітей у всьому світі і у нашій країні, перевірити, як ви знаєте свої права, і які у вас обов’язки. Наше заняття ми проводимо у формі гри. Для цього розділимося на дві команді по 6 чоловік у кожній.

І команда  має назву «Веселі дітлахи».

ІІ команда називається «Розумні діти».

 Як і у всіх команд, у нас мають бути групи підтримки. До складу журі входять наші гості. Займаємо свої місця, починаємо гру.

 

III. Очікування

  1. Поновити свої знання про права дитини.
  2. Навчитися застосовувати знання при вирішенні реальних життєвих ситуацій.
  3. Взнати, куди звертатися, коли виникнуть проблеми порушення прав.
  4. Взнати щось нове.

IV. Інформаційне „повідомлення” Конвенція ООН про права дитини – головний міжнародний документ щодо захисту дітей.

З метою поліпшення становища з охорони прав дітей в Україні і приведені національного законодавства у відповідність „до положення” Конвенції про права дитини 26 квітня 2001р. Президент України підписав Закон „Про охорону дитинства”. Законодавство про охорону дитинства ґрунтується на Конституції України, Конвенції ООН про права дитини, міжнародних договорах, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Виконання Конвенції ООН про права дитини контролюється статтею 9 Конституції України. В Україні реалізується національна програма „Діти України”.

V. Гра-розминка „Ливарпамен”

Учасники об’єднуються на дві команди з різною кількістю гравців і вишиковуються у дві колони. Перший гравець команди одержує предмет і йому пропонується почати гру. Група розгублена через відсутність вказівок. Через деякий час пропонується предмет передати в кінець колони, а потім повернути його назад. Виграє команда, яка закінчує передачу предмета першою. Команди починають, але їх зупиняю, сказавши, що вони не дотримуються правил. Предмет слід передавати через ліве плече. Учні, звичайно, почнуть обурюватись, що їм нічого не сказали про те. Після чергового старту гра зупиняється і додається нове правило – перший учасник стає на останнє місце. Коли „переможці” оголошені, більшість учнів обурені перебігом гри.

Запитання для обговорення.

  1. Що в цій вправі було несправедливим?
  2. Що – справедливим?
  3. Що може зробити гру справедливою?
  4. Де потрібні правила?
  5. Що є спільного між правилами і законами? – І одні і другі визначають поведінку людей у суспільстві.
  6. В чому відмінність правил і законів?

Правила люди встановлюють самі, а закон – це документ, прийнятий вищим органом державної влади.

Отже, ми з вами можемо зробити висновок, що правила і закони необхідні не тільки у грі, але й у житті людини, її взаємовідносинах із державними органами.

Порушення прав казкових героїв

Об’єднати учнів у три групи поставити перед кожною завдання згадати казку, де було порушено права казкових персонажів. Мета цього завдання навчити підлітків знаходити порушення прав у повсякденному житті.

VI. Мозковий штурм „Комендантська година”

У багатьох країнах світу (наприклад, у Великій Британії, США, Росії та ін.) для зниження рівня злочинності серед неповнолітніх і кількості підлітків, які стали жертвами злочинів, вводили комендантську годину для дітей. Знаходження неповнолітніх віком до 16 років на вулиці у вечірній та нічний без дорослих обмежувалося. Найчастіше це обмеження починалося з 23 годин у весняно-літній період та 22 год в осінньо-зимовий період і тривало до 6 год ранку.

Діти діляться на дві групи

За Проти

  1. Зниження рівня злочинності.            1. Обмеження прав.
  2. Спокійне життя.                                  2. Менше спілкування з друзями.
  3. Менше будуть сваритися                   3. Менша можливість

батьки.                                                     перебування на свіжому повітрі.

  1. Більше часу на навчання.                      повітрі.
  2. Більше часу на відпочинок.
  3. Менша ймовірність нападу.

Запитання для обговорення

  1. Чи застосовують ваші батьки щодо вас „комендантську годину”?
  2. Як ви вважаєте, чи доцільно обмежувати деякі права дитини, щоб уникнути більшої шкоди для її життя і здоров’я.

Отже, обговоривши це питання, ми прийшли до висновку, що деякі обмеження, які застосовують до вас батьки приносять для вас більше користі, ніж шкоди.

VII. Не зашкодь собі

У місті „N” з’явився злочинець, який нападає на підлітків з метою грабежу та насильства. Нам з вами необхідно виробити рекомендації, які давали б можливість дітям уникнути небезпечних ситуацій і звести ризик нападу до мінімуму. Для цього необхідно нам розділитися на три групи, які будуть розробляти рекомендації від імені: батьків; правоохоронних органів та засобів масової інформації.

Батьки Правоохоронні органи

  1. Куплять мобільний телефон.              1. Встановлення комендантської
  2. Зустрічатимуть зі школи.                         години.
  3. Не пустять пізно гуляти.                      2. Проводитимуть чергування.
  4. Постійний контроль.                             3. Проведення роз’яснювальної
  5. Бесіди.                                                       роботи.
  6. Віддадуть дитину в спортивну 4. Розроблення рекомендації     секцію.                                                           вчителям і батькам.
  7. Не носити провокуючий одяг.             5. Розроблення пам’ятки дітям.

6. Скласти фоторобот.

Засоби масової інформації

1. Надрукувати в газетах фоторобот

злочинця.

2. Виготовлення на телебаченні ролика.

3. Постійно його показувати по телебаченні.

Отже, при користуванні цими порадами, кожен підліток буде фактично убережений від небезпечної ситуації. Але з другої сторони багато з рекомендацій обмежують ваші права. Тому ми ще раз зможемо переконатися, що обмеження в багатьох випадках приносять більше користі, ніж шкоди.

VIII. Служба допомоги підліткам

Ми знаємо, що робити і до кого звертатися, коли заболить голова або коли зненацька почнеться приступ апендициту.

А як бути, коли болить душа? До кого звертатися у хвилину розпачу, коли весь світ навкруги, здається, відвернувся? Кого запитати про те, що непокоїть, чого соромишся і жахаєшся? Кому довіритися з тим, що ми приховуємо, навіть, від найближчих людей?

Дуже мало є на світі людей, які жодного разу не ставили перед собою ці запитання.

За даними всеукраїнського репрезентативного опитування молоді, проведеного Центром „Соціальний моніторинг” спільно з Українським інститутом соціальних досліджень проведено опитування за питаннями (відповіді зображено в вигляді діаграм).

В нашій державі у кожному обласному центрі, у кожному місті є багато служб, які допоможуть підліткам у захисті їх прав. В нашому учнівському кутку є розміщений „Кишеньковий порадник”.

IX. Підсумок

А тепер подивимося в скриньку очікувань, чи виправдалися очікування від сьогоднішньої виховної години.

docx
Додано
14 травня 2020
Переглядів
3444
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку