1
Урок предмета
«Я у світі» в 3 класі
на тему:
«Людські
чесноти»
Підготувала вчитель
початкових класів
загальноосвітньої школи
І-ІІ ст. м. Калинівки
Костюк Н.О.
Тема: Людські чесноти
Мета: формувати поняття про людські чесноти як гарні риси характеру, які можна розвивати, вдосконалювати вміння аналізувати свою поведінку, розвивати мовлення учнів, мислення, виховувати прагнення робити добрі справи.
Обладнання: підручник «Я у світі» (автор О.В.Тагліна, Г.Ж.Іванова), робочий зошит, картки для експрес-контролю, картки з частинами прислів’їв, дерево Добра і Зла, ММ-презентація, проектор, ноутбук.
Хід уроку:
І. Організаційна частина. Привітання. (Слайд)
Закінчилась перерва,
Продзвенів чаклун-дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуймось на урок.
Дзвоник пролунав, він урок почав.
А іще до нас сонце завітало в клас.
Щоб навчились ми лиш добро творить,
З щирим серденьком у цьому світі жить.
Гра «Шифрувальники» (Слайд):
У – уважними
Р – роботящими
О – організованими
К – кмітливими
- Щоб урок пройшов цікаво, всі беремося до справи.
- Отож, беремо гарний настрій, посміхаємось один одному, мені, гостям і до справи.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Перевірка домашнього завдання:
- Повідомлення « Обов’язки в моїй сім’ї»
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
- Прочитайте слова й доберіть до них антоніми.
- Що називають цими словами? (Риси характеру)
- В нас на дошці серце . Я буду називати рису характеру, а ви розміщуйте на світлій частині , якщо це позитивна риса характеру, і на темній, якщо це негативна риса характеру.
- Яка частина серця вам більше подобається?
- Які риси характеру там написані?
Доберіть до кожного малюнка прислів’я і закріпіть їх навпроти.
- Які риси характеру вам подобаються?
ІV. Повідомлення теми й мети уроку.
- Позитивні риси характеру ще мають іншу назву. Прочитайте букви в «магічному квадраті» і складіть з них слово. (Чесноти)
2. Проблемне запитання:
- З яким словом співзвучне слово чесноти?
- Звернемось до словничка. (Слайд)
(Чеснота – це позитивна моральна риса в характері людини; доброчесність).
3.Зафіксуємо наше запитання в зошиті. (Слайд)
Читання теми і мети уроку з слайда.
V. Первинне сприйняття й усвідомлення нового матеріалу.
1. Робота з підручником (с.58-59)
- Ознайомимось з думками інших людей. (Слайд)
(Читання статті учнями ланцюжком: вчитель, учні. Останній абзац читають мовчки)
2. Бесіда:
- Що називають чеснотами?
- В чому розкривається характер людини?
- Які риси український народ вважає чеснотами?
- Прочитайте, що таке вади. Чим шкодять для людини її вади . Знайдіть в тексті.
- Чи може бути, що в людини є тільки вади або чесноти?
3. Перегляд мультика.
То які ж золоті правила потрібно пам’ятати людині щоб люди були до тебе доброзичливі. Зачитайте з тексту підручника.
3. Робота в парі.
- Обговоріть зміст малюнків.
- Про які чесноти вони свідчать?
4. Фізкультхвилинка – гра «Капітошка» (Слайди)
VI. Закріплення й осмислення навчального матеріалу.
6.1.Робота з підручником (с.59 – 60)
Читання оповідання «Чому Вовчик улітку не нудьгував?» (Слайд)
6.2. - Читання притчі геніального італійського вченого й митця Леонардо да Вінчі «Зуби і язик» вчителем.
- Діти, а балакучість – це чеснота чи вада?
6.3. Релаксаційна пауза. (Слайд)
VII. Узагальнення й систематизація знань.
7.1. Робота над прислів’ями в 1 групі. «Гра розсипанки» (Слайд)
- Зібрати з поданих частин прислів’я.
Добрі справи………………………прикрашають людину.
Все добре переймай,……………..а зла уникай.
- Чого вчать прислів’я?
7.2. 2 група. Тести для розуміння прочитаного: (Слайд)
1) На яку хворобу страждав хлопчик?
а) боліли зуби;
б) був балакучий;
в) боліла голова.
2) Зуби бурчали на:
а) язика;
б) хлопчика;
в) себе.
3) Що сталося після того, як язик сказав брехню?
а) заболіли зуби;
б) рот засміявся;
в) зуби прикусили язика-брехунця.
7.3. 3 група . Гра «Незавершене речення» (Слайд)
- Юрко ділиться із друзями цукерками, бо він….
- Тетянка не дозволила Яринці розглянути свою книжку, бо вона……..
- Данилко ніколи не вихваляється своїми досягненнями, бо він…….
VIII. Підсумок уроку.
- На яке запитання ми сьогодні шукали відповідь?
- Що таке чесноти?
- Які риси характеру відносяться до чеснот?
- Прочитайте висновок уроку в підручнику. Чи погоджуєтесь ви з таким висновком?
IX. Домашнє завдання:
Підсумуймо! – Вірш вчителя: (Слайд)
Якщо хочеш, друже,щоб тебе любили,
Чемним і привітним, добрим, чесним будь!
Не роби другому, що тобі не миле!
Правило це мудре, друже, не забудь!
- Перегляд кліпа про добро. (Кліп)
- Чи віднесемо до чеснот милосердя? (Слайд)
- Вручення дітям і гостям ангелочків.
- Дякую, діти, за хорошу роботу на уроці.