Класна година
«Бережи і охороняй природу»
Тема: Бережи і охороняй природу
Цілі: виховувати в учнів любов до природи, рідної землі, своєї
Батьківщини.
Хід уроку
« Любіть, цінуйте й бережіть природу, вічне джерело нашого життя і
нашої творчості».
/ М. Рильський /
Охорона природи має в нас конституційну основу Стаття 66. Конституції
України читається так: « Кожен зобов’язаний не заподіяти шкоду природі,
культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки » .
В-І Погляньте навкруг, яка велика і прекрасна наша Земля, кругом дерева,
птахи, квіти, сонце – все це природа.
В-ІІ Життя наше невіддільне від природи. Природа – колиска людства і
Потребує від нас лиш одного, щоб ми з вами були до неї добрими.
В-І Природа - вічне джерело здоров’я, бадьорості і красоти. Ось чому
нас завжди тягне в ліс, на річку, в поле. Це вічний дар природи.
В-ІІ Вона нам не жаліє нічого, дарує нам свої безцінні дари. Вона кормить,
напуває, одягає нас. Вона щедра.
В-І Природа і Батьківщина невіддільні поняття. Любов до природи і
Батьківщини нам передаються із материнським молоком. Ось чому ця
любов така міцна.
1 уч. «Любити природу – означає любити Батьківщину» - писав
Михайло Гришвин.
2 уч. Леонід Лєонов: «Людина, яка розуміє природу - чиста і благородна».
3 уч. Костянтин Паустовський: « Я не знаю більш близького мені нічого,
як наші прості люди, і нічого більш прекрасного, як наша земля».
4 уч. Лев Толстой: «Щастя - це бути з природою, бачити її, говорити з
нею».
5 уч. Іван Тургенєв: « Людина не може не захищати природу, адже вона
зв’язана з нею життям нерозривних ниток».
6 уч. Максим Горький: «Людина повинна прикрашати землю так, старанно,
як вона прикрашає своє жиле приміщення, свій дім».
7 уч. Олександр Купрін: « Навіть квіти на Батьківщині пахнуть по іншому».
8 уч. Михайло Шолохов: «Людина зобов’язана прикрашати землю ».
Вірш «Мій рідний край - земле моя».
В-ІІ Про нашу рідну природу неньку - Україну складено багато пісень.
Ми співаємо їх з радістю. Це саме наше життя.
В-І Із всіх природніх ресурсів самим великим багатством являється земля.
Недарма її ще називають матінка - земля. Великий вчений ґрунтознавець
Докучаєв говорив, - що чорнозем - це неоціненне і вічне багатство, воно
дорожче за золото.
В-ІІ Тож будь - те вдячні кожному клаптику Землі, куди ви ступите на своєму
життєвому шляху. Земля вам дарує все.
В-І А вода? Голуба, ніжна, чиста… Що може бути краще її? Вода дає –
весну живому, життя.
В-ІІ Так само, як землю і воду, ми любимо ліс. Ліс – це прекрасне створіння
природи. Ліс – це багатство, без якого людям просто не обійтись. Ліс
годує, лікує, одягає, зігріває.
Вірш « Березовий гай »
В-І Найбільша радість, джерело усього живого - кисень, який постачає
нам ліс. Якщо людина без їжі може прожити більше місяця, без води –
5 днів, то без кисню не більше – 3 хв.
В-ІІ В будь – яку пору року, весною, літом, осінню, зимою – природа гарна.
Вона завжди повна звуків, ароматів, відтінків фарб.
В-І Кожна людина любить свій край, де вона народилася, зробила перші
кроки, виросла.
Вірш «Україні»
В-ІІ Ми повинні любити свою землю – Рівненщину з півночі на південь
Перетинають ріки Горинь, Іква, Стир. Наші ріки оспівані в піснях і легендах.
Вірш «Лебеді летіли»
В-І Але ми не повинні лише захоплюватися її красою, а повинні берегти
її як зіницю ока. Охорона природи – святий обов’язок кожного з нас.
В-ІІ Поблизу нашого села Карасин в урочищі «Молін» росте дуб- патріарх.
Йому приблизно 700 років, як писала про це обласна газета «Зміна» від
22. 04. 1982р. Давайте підрахуємо разом, скільки років дубові зараз і в
якому році посадили наші предки.
В-І Природа і Батьківщина – нероздільні почуття. Як ми охороняємо свій
край від ворогів, так ми повинні оберігати природу.
В-ІІ Ми доглядаємо дерева і насаджуємо, підгодовуємо птахів, вирощуємо
квіти.
В-І Непримиренно ставимось до тих, хто ламає дерева, ріже їх кору,
нищить гнізда птахів, топче і ламає квіти. Ми пишаємося нашими учнями,
які вже посадили деревце.
1 уч. Вірний друг природи – це той, хто береже кожне деревце, кожну
гілочку, не допускає пожару в лісі.
2 уч. Вірний друг природи – це той, хто не розкидає гнізда птахів, мурашники, а навпаки оберігає.
3 уч. Вірний друг природи – це той, хто не відбирає у лісових мешканців
їх діток – зайчат, білочок.
4 уч. Вірний друг природи – це той, хто береже воду, ріки від забруднення,
садить дерева по берегах рік, озер, доріг, хто садить нові ліси.
5 уч. Вірний друг природи – це той, хто бореться з браконьєрами і всіма
тими, хто порушує закон про природу.
6 уч. Вірний друг природи – це той, хто вирощує сади, прикрашає землю
квітами.
7 уч. Бережімо, люди, землі, води,
Кожну квіточку в лузі, деревце,
Вбивцею не стань краси – Природи,
Пам’ятаймо ми усі про це.
Анкета
«Чи вмієте ви охороняти природу?»
1. Ви знайшли в лісі, невідому дуже хорошу квіточку. Як ви поступите?
а) полюбуєтеся і підете далі; ( 1 оч.)
б) засушите її для шкільного кабінету біології; ( 3 оч.)
в) зріжете і поставите у вазу; ( 5 оч.)
2. Ви знайшли гніздо із пташенятами. Що зробите?
а) нагодуєте пташенят; ( 3 оч.)
б) покличете товаришів, щоб вони також подивилися; ( 5 оч.)
в) будете спостерігати із далека; ( 1 оч. )
3. Друзі зібралися в ліс за березовим соком. Чи підеш ти з ними?
а) піду, але буду збирати дуже обережно; ( 5 оч. )
б) не піду і інших не пущу; ( 3 оч.)
в) спитаєте дозволу у батьків; ( 2 оч.)
4. Після обіду в поході у вас залишилося багато пустих пляшок і банок.
Як ви поступите з ними перед тим, як іти далі?
а) заберете з собою; ( 1 оч.)
б) віднесете в кущі, щоб ніхто не поранився; ( 5 оч.)
в) закопаєте в землю; ( 3 оч.)
5. Як ви оцінюєте свої знання по охороні природі?
а) майже все знаю і завжди її охороняю; ( 3 оч.)
б) дещо знаю, але хотів знати більше; ( 1 оч.)
в) я люблю природу, але її не охороняю; ( 5 оч.)
А зараз за сумою очок ви виясните до якої із трьох груп належите.
Не обіжайтеся, якщо вам не сподобається результат, краще задумайтеся.
І-група від 5 до 11 очок
Якщо всі були б такими, як ти, то б не страдали наші б ліси і ріки від
невмілого втручання. Ви не тільки багато знаєте про природу, але й
умієте її берегти.
ІІ – група від 12 до 18 очок
Ви, безперечно, дещо знаєте про природу і хочете їй допомогти. Але
ваші знання недостатні, і сам того не бажаючи можеш їй причинити
біду. Більше читай, дізнавайся про природу і нарешті зможеш принести
їй користь.
ІІІ – група від 19 до 25
Ви, мабуть любите природу. Це добре. Але зовсім мало знаєте про неї…
Вам більше всіх треба вивчити життя рослин, поведінку звірів.
Зараз послухаємо « Що було підслухано в лісі» учнями Сарненщини:
Акація – З мого образу люди користь мають. Створили такі ж колючі
параграфи й інструкції, немов мої гілки.
Береза – Я плачу. А мої сльози люди називають «Березовим соком», цілющим для них. А для мене як ?
Дуб – Маю родичів і серед людей. Недарма ж деяких з них називають
«дубовими».
Клен – Мені і в застійному періоді жилось непогано. Я викручуюсь якось
і зараз, а інші хай думають…
Модрина – Дехто совість губить, як я глицю. Але глиця інша виросте.
А совість?
Сосна – Порятуйте мене, люди добрі, від хімікатів, бо загину. Недарма в
мене й назва починається з СОС.
Тополя – Росте вгору наша перебудова, як я. І її ніхто не зупинить.
В-І З тривогою і надією людство мусить замислитись, куди йдемо? Що
надбали? І якою ціною?
В-ІІ Не забуваймо: Земля задихається, бо винищуємо ліси – її зелені легені.
В-І Земля не може вгамувати спрагу, вже зміліли Дніпро й Амазонка.
В-ІІ Земля вкрилася ранами від хмар Чорнобиля і кислих дощів.
В-І Захистимо ж її! Покаємось у заподіяному. Станемо іншими!
1уч. Берізонько, берізонько
Від сонця заховай.
Щоб росла і квітла я,
Мене щодня ти, поливай.
Я доглядав свою берізоньку,
Щодня іі я поливав.
Росте моя, берізонька,
Біліє серед трав.
Під нею завжди затишно
В густім її гіллі
Виспівують, витьохкують
Веселі солов’ї.
2 уч. Живе і трудиться людина,
Відчувши радість пізнання.
А світ, немов мале дитина,
Благає захисту щодня.
Нам все дає природа – мати
Тепло, повітря і росу,
Але й велить оберігати
Оцю гармонію - красу.