Толера́нтність (від лат. tolerantia — стійкість, витривалість; терпимість; допуск) — у загальному розумінні слова, — це «допустиме відхилення». Протилежність толерантності — це нетерпимість. Толерантність потрібно відрізняти від пасивної добровільності (адже таке пасивне прийняття не виражає позитивного значення судження, і не формує протилежності відхиленню) і від синкретизму.
Через багатоаспектність феномену «толерантності» у теорії сучасного наукового знання мають місце різні підходи до розуміння цього феномену. Філософський аспект пропонує розгляд толерантності як готовності постійно і з гідністю сприймати особистість, річ або подію, як терпіння, терпимість, витримка, примирення. Політичний контекст центрує увагу на повазі до свободи іншої людини, її поглядів, думок, поведінки. Соціологія трактує толерантність як милостивість, делікатність, прихильність до іншого тощо.[1] У загальнопедагогічному контексті толерантність трактується як готовність прийняти інших такими, якими вони є, і взаємодіяти з ними на засадах згоди і порозуміння.[2]
Мета: ознайомити учнів з поняттям толерантності; ввести до словникового запасу дітей поняття гідності; виховувати чуйне ставлення до друзів, оточуючого світу.
Обладнання: комп’ютер, фішки червоного і зеленого кольорів для кожного учня; „Пам’ятка на кожен день” для кожного учня.
Хід уроку
Вчитель:
Сказав мудрець:
- Живи, добро звершай!
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра.
Хай оживає істина стара:
Людина починається з добра! Л.Забашта
Вчитель: Для того, щоб жити в колективі, треба ставитися одне до одного доброзичливо, дружньо, терпляче, шанобливо. Неможливо подобатися всім, неможливо любити всіх, неможливо, щоб усі діти класу були відданими друзями, тому що ми всі маємо різне виховання, інтелект, бажання вчитися, характери, смаки, темперамент тощо.
Але ми можемо жити в злагоді одне з одним, цінувати одне одного, приймати всіх такими, якими вони є, тобто бути толерантними одне до одного.
Що означає толерантність?
Толерантність – це готовність миритися з чужою думкою
Вчитель: Послухайте вірш Ніни Бущак „Вчимося жити разом”
1 учень: Поряд нас живе багато –
Рідні, друзі, мама, тато...
Тож доводиться учитись,
Як усім порозумітись.
2 учень : Свою думку має кожен,
Може, з іншою не згоден,
Та повинен поважати,
Прислухатись і зважати.
3 учень: Хтось тебе образив, може,
Грубіянить перехожий –
Не бери до серця близько,
Не спускайся теж так низько.
4 учень: Вислухати вмій людину,
І дорослу, і дитину,
Будь веселим, ґречним, чемним,
Для оточення приємним.
5 учень: Щоб усі жили ми в мирі,
Треба думки мати щирі,
Мати добре серце в грудях,
І хороше бачить в людях.
Толерантність – це повага людської гідності
А що таке гідність?
Гідність – риса людини, яка допомагає бути добрим, чуйним,
людяним. Вона підкреслює чистоту людської душі)
Толерантність – це повага прав інших. Визнання рівності інших
Вчитель: Найбільш незахищеними є діти. Тому ООН у 1959 прийняла
Декларацію прав дитини.
Учень 1: Декларація – це просто
Оголошення всіх прав.
Є права й у дітей, звичайно,
Треба, щоб усяк їх знав.
Учень 2: Знайте, що усі ви рівні
Від народження в правах.
І людина – змалку вільна,
Наче в небі синім птах.
Учень 3 : Знайте ж: змалечку всіх діток
Треба вчить, оберігать,
І ніхто у всьому світі
Їх не сміє ображать!
Учень 4: Треба діткам всього світу
Не сваритись, а дружить.
І по правилах хороших,
По закону треба жить!
Толерантність – це прийняття іншого таким, яким він є.
Здатність поставити себе на місце іншого
Розв’язання моральних задач
1. Це було ранньою весною. Маринка йшла до школи. Дорога погана, а вона в черевиках. І наскрізь промочила ноги. Прийшла в клас. Дівчатка обступили її, занепокоїлися: „Скоріше знімай черевики і грій ноги!”. А Оленка (вона жила близько від школи) збігала додому і принесла валянки. Хороше було Маринці в той день – ногам тепло і на душі
радісно!
Вчитель: Чому дівчинці було радісно?
2 Продзвенів дзвоник. Діти взяли свої сніданки і вийшли на перерву. Ось
біля вікна стоять Олег та Іванко. У Олега - два печива. Іванко стоїть і
дивиться у вікно, він сьогодні забув свій сніданок.
Вчитель: Що повинен був зробити Олег?
Гра „Якщо ти людина, то повинен...
Правила гри. Якщо згодні з думкою вчителя – покладіть перед собою зелену фішку, а якщо ні – червону.
Якщо ти людина, то повинен...
Допомагати мамі мити посуд.
Робити комусь зле, якщо ніхто цього не бачить.
Берегти природу й охороняти її.
Шанувати працю інших людей.
Бути вихованим, стриманим.
Обманювати, хвалитися.
Насміхатися з чужого горя.
Добре вчитися, багато читати.
Не слухати батьків.
Допомагати друзям у біді.
Ділитися тим, що в тебе є.
Ображати інших і грубіянити.
Захищати слабкого.
Красти.
Жити й поважати життя кожної людини.
Вчитель: Я бачу, діти, що у вас більше зелених фішок. Це означає, що ви щиро прагнете добра. Ви цілком праві, бо доброта завжди приносить радість не тільки оточуючим, але й тому, хто це добро творить. Треба вчитися бути добрими до всього оточуючого. Поспішайте робити добро! Будьте добрими й щедрими, це повернеться вам сторицею.
Учень 1 : Ти добро лиш твори повсюди,
Хай тепло твої повнить груди.
Ти посій і доглянь пшеницю.
Ти вкопай і почисть криницю.
Учень 2: Волю дай, погодуй пташину.
Приласкай і навчи дитину,
Бо людина у цьому світі
Лиш добро повинна творити!
Толерантність – це терпимість до чужих думок, поведінки
Поведінка – це сукупність чиїх-небудь дій і вчинків, спосіб життя
„Дуже хочу тиші”
У класі учні – згубиш лік.
У класі сорок чоловік!
Сорок душ, і всі вони
Дуже хочуть тишини.
І тому весь час звучить:
„Тихо! Тихше! Ну, тихіш!” –
Гриць гукає і тихіш
Оля Колю закликала,
Коля – Васю і Павла.
Словом, сорок чоловік
Підняли за тишу крик.
Ну й повір, що всі вони
Справді хочуть тишини!
Аналіз різних життєвих ситуацій. Тренувальні вправи.
Ситуація 1: У коридорі розмовляють учитель та мама. До них підбіг
Миколка: „Лідіє Петрівно, вас там кличуть...”
Вчитель: Чи правильно зробив Миколка? Що він забув? Як треба було звертатися до Лідії Петрівни?
Ситуація 2: Йде урок. Учитель розповідає про подорож до іншого міста. У класі всі уважно слухають. Раптом чується голос Петрика: „А я теж їздив з батьками до цього міста! Я також це бачив!”
Вчитель: Що вам не подобається в поведінці Петрика? Як би ви повелися в цій ситуації?
Вчитель: Сьогодні ми з вами дізналися, що необхідно для толерантного спілкування.
Вчитель: Давайте спробуємо визначити ознаки толерантної людини.
(Ознаки толерантної людини
Готова миритися з думками інших.
Поважає людську гідність.
Поважає права інших.
Сприймає іншого таким, яким він є.
Здатна поставити себе на місце іншого.
Визнає рівність інших.
Терпима до чужих думок, поведінки. )
Складання квітки толерантності
Вчитель: Толерантність – єдине незабруднене джерело планети, з якого люди вгамовують спрагу толерантних стосунків.
Толерантне ставлення людини
Збереже планету від негод,
Розрубає мотлох павутини,
Переріже нитку перешкод.
Толерантне ставлення до всього
Збереже, врятує і спасе,
Допоможе вгледіть перемогу,
Допоможе витримати все.
Освіти життя яскравим сонцем,
Толерантний всесвіт побудуй!
На згадку про нашу зустріч ви одержуєте „Пам’ятку на кожен день”
Пам’ятка на кожен день
Щоб тебе поважали, треба самому з повагою ставитися до оточуючих людей, не забувати про ввічливі слова.
Не обзивай товаришів образливими словами. Не давай їм прізвиськ. Не намагайся когось ударити або штовхнути.
Допомагай товаришу, не чекай, поки він попросить допомоги.
Зупини товариша, якщо він робить щось не так.
Відповідай за кожний свій вчинок.
Мало хотіти бути добрим, треба вміти ним бути.
Треба вчитися робити добро.
Одеська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 117 Одеської міської ради Одеської області
КЛАСНА ГОДИНА
«Що таке толерантність»
Підготувала
Степаненко Д.А.