Виховна година у молодших класах «Обережно! Гриби!»

Про матеріал

Мета: розширювати й уточнювати знання учнів про отруйні гри­би, їх вплив на організм людини; учити розрізняти отруйні та їс­тівні гриби за характерними ознаками; заохочувати зберігати своє здоров'я; виховувати бережливе ставлення до природи.

Перегляд файлу

Виховна година
у молодших класах «Обережно! Гриби!»

Мета: розширювати й уточнювати знання учнів про отруйні гри­би, їх вплив на організм людини; учити розрізняти отруйні та їс­тівні гриби за характерними ознаками; заохочувати зберігати своє здоров'я; виховувати бережливе ставлення до природи.

Обладнання: ілюстративний матеріал; таблиця («Гриби»); плакат («Будь-який гриб до рук беруть, та не будь-який у кошик кладуть»).

ХІД БЕСІДИ

Організаційний момент

Вже дзвінок нам дав сигнал:

Працювати час настав!

Тож і ви часу не гайте,

Працювати починайте.

Щоб урок минув не марно,

Нам сидіти треба гарно.

 Не крутитись на уроках,

Як папуга чи сорока.

Робота над загадками

Вчитель

— Сьогодні ми з вами окунемося у дивний світ природи, перевіримо свої знання и дізнаємося нове про природу.

Діти, пропоную вам відгадати загадки, щоб дізнатися, про що ми сьогодні говоритимемо.

Є шапка — нема голови,
Є нога — нема черевика. (Гриб)

У теплий дощик народився,
Парасолькою накрився. (Гриб)

Стоїть хлопчик під пеньком
Накрив голову брильком. (Гриб)

Хоч капелюх має,

Та нікому його не здіймає. (Гриб)

Є капелюх, але не має голови,
Є нога, але нема черевика. (Гриб)

Маленький,чепурненький,

Крізь землю пройшов,

Червону шапочку знайшов. (Гриб)

Стоїть при дорозі

На одній нозі

І шапочку має,

Та нікого не вітає. (Гриб)

Під дубочком народився,

Парасолькою накрився,

Може, з лісу б пострибав,

Якби другу ногу мав. (Грибок)

Без голови,
А ногу маю:
Бриля на неї
Одягаю. (Гриб)
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)
В мене ніжка одна —
Чобітка не маю,
І хоч я без голови,—
Шапку одягаю. (Гриб)
Росте собі у лісочку,
У лісочку в холодочку.
Капелюх на собі має,
Та ніколи не знімає. (Гриб)

Всі ми в шапочках-брилях
Заховались під кущі,
Бо, як вийдемо на шлях,
Враз опинимось в борщі! (Гриби)
Так про що ми сьогодні будемо говорити?

Правильно, про гриби.
У лісі грибів росте багато, але необхідно знати, які з них можна збирати.
Робота з прислів’ями
Вчитель 

Для справжнього грибника похід за грибами - радісна зустріч із лісом, наближення до його краси,до його таємниць. Знають грибники прислів’я й приказки про гриби. Тільки вони розсипалися у кошику, слова переплуталися. Давайте спробуємо їх зібрати та прочитати. Працювати в парах. Знайдіть свої пари за грибочками,які лежать у вас на партах.

Прислів’я

Буде дощик, будуть і грибки; а будуть грибки, буде й кузовок.

Усяк грибок знає свій строк.

Усякий гриб до рук беруть, так не всякий гриб у кошик кладуть.

 Видертий гриб навік загинув, зрізаний під корінець — дає приплоду мішок.

Хто любить землі кланятися — без видобутку не залишиться.

Люблять гриби за ніс водити.

Багато комарів — готов сто коробів, а багато мошок — готов козубів. 

Мужик сосну рубає, а по грибах тріска б'є.

Не поклонившись до землі, і грибка не піднімеш.

Під великим деревом і грибу краще живеться!

Зі щастям на скарб набредеш, без щастя й гриба не знайдеш.

Старий гриб, так корінь свіжий.

Стоїть Антошка на одній ніжці: хто мимо не пройде, всяк уклін

віддає.

  • Проблемне питання

До  якого царства відносяться грибі?

Вправа « Мікрофон»
Відповіді дітей

Вчитель
Вчені довго не могли вирішити, що таке гриби? Рослини? Але гриби зовсім не схожі на них. Головне - вони не зелені. Тварини? Та на тварин вони ще більш не схожі. Довгий час  люди думали, що гриби з’являються від роси, від ударів блискавки і навіть : через забаганки якоїсь нечистої сили. Все-таки , гриби були віднесені до рослин. Але поступово з’ясувалося, что в тулубі грибів багато таких речовин, яких немає ні в  яких рослинах,  зате є  в тулубі деяких тварин. І 19 віці гриби виділились в особливе царство - царство грибів.

Гриби - це особливе царство живої природи, яке не відноситься ні до світу рослин, ні до світу тварин.

 Гриби — цікаве явище природи. Серед грибів є багато отруйних, наприклад: мухомори, несправжні опеньки, бліда поганка, несправжні лисички та багато інших.

Про отруйні властивості грибів люди знали здавна. Найнебезпечнішою з-поміж них є бліда поганка. Вона росте у листяних та хвойних лісах, на узліссях, просіках.

На території нашої країни виявлено 80 потенційно отруйних грибів, з-поміж них 10 — смертельно отруйних. Період, коли ростуть гриби, досить тривалий: від травня до листопада, тобто майже шість місяців.

Найбільше отруйних грибів —- в осінній період (серпень-жовтень), а в умовах теплої затяжної осені — навіть до середини листопада. На них можна натрапити не лише в лісі' а й у парку, полі, саду, на луках, у садибі.

Робота з таблицею « Гриби»

Чи є корисні гриби?

Гриби — це смачно й корисно. Вони містять і білки, небагато жирів і вітаміни. Гриби людина споживає у їжу здавна. На жаль, не всі знають, які гриби можна їсти, а які — ні.

Які гриби можна вживати в їжу, а які — ні? Вживати в їжу можна тільки їстівні гриби.

Вправа « Вільний мікрофон»

  • Які саме гриби належать до їстівних?

До їстівних належать білі гриби, маслюки, опеньки, грузді та ін.

  • Проблемне питання

Чому є вислів «Обережно — гриби!»?

Гриби — це дарунок лісу, але водночас вони є небезпечним продуктом харчування, що може призвести до отруєння, а іноді — й до смерті. Прикро, що багато людей роблять висновки лише на основі свого гіркого досвіду.

Чому отруєння грибами виникають у разі вживання не тільки неїстівних, але й їстівних грибів?

Люди отруюються під час неправильної обробки та консервування.

Яких правил слід дотримувати, щоб запобігти отруєнню?

1. Збирати гриби тільки з дорослими.

2. Збирати потрібно тільки добре відомі гриби.

3. Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на про-мислових пустирях, колишніх смітниках, у хімічно та радіаційно небезпечних зонах.

4. Ніколи не збирати і не вживати гриби, у яких біля основи ніжки є стовщення (як, наприклад, у червоного мухомора). .

5. Намагайтеся брати гриби тільки з ніжкою, особливо це стосується сироїжок, тільки у такий спосіб можна запобігти зустрічі з блідою поганкою.

6. Не збирайте «печериці», у яких на нижній поверхні шляпки є пластинки білого кольору.

7. Не куштуйте сирих грибів.

8. Ще раз перевірте гриби вдома. Усі сумнівні викиньте.

Фізкульхвилинка "Гриби"

Ми лісом йшли, йшли (діти марширують)
Білый гриб знашли (розводять руками)
Раз - грибок, два - грибок (наклони)
Ось і повний кошик (показуютьо руками)

5. Правила збирання  грибів

Памятайте  правила збирання грибів:

  1. Ніколи не пробуй гриб на смак! (Можна отруїтися)
  2. Не знаєш гриб - не бери його! (Можна помилитися й зірвати отруйний гриб)
  3. Не збирай гриби вздовж доріг и підприємств! (Гриб вбирає в себе отруйні речовини як губка)
  4. Не збирай старі, перезрілі гриби! (У них скопились продукти розкладання)
  5. Не збирай гриби з клубневовидним  утовщенням, яке обрамляється оболонкою.
  6. Зрізуй  гриб ножиком, щоб не пошкодити грибницю.
  7. Отруйні  гриби небезпечні для людини. Але  вони корисні для тварин. Наприклад, лосі лікуються мухоморами.
  8. При всякому грибному отруєнні треба терміново викликати лікаря. До прибуття лікаря хворого слід укласти в ліжко. Треба давати пити солену воду. Рекомендується давати холодний чай, мед, молоко.

Гра « Кращий грибник»

У вас є маленькі кошики і фішки – грибочки. Уважно слухайте загадки, які я буду загадувати, Коли відгадкою буде їстівний гриб,  пишете його назву на фішці та кладете фішку у кошик. Кращим грибником стане той у кого буде потрібна кількість фішок

Ці стрункі грибочки
Зайняли пеньочки.
Шапки в них кругленькі.
Кличуть їх... (опеньки).

Вийшов красень на стежину,

Вдягся в білу одежину,

Капелюх червоний взяв —

Цей грибочок знає,

ІЦо хто його чіпає —

Буде мать проблеми,

Того ж і не зелений.

Вдяг він шапку червоненьку

(Не стареньку, а новеньку).

Ще й сметанкою покрапав,

Щоб ніхто його не хапав. (Мухомор)

Ніжки тоненькі.
Шиї, мов цівки.
Круглі голівки.
І на пні, й коло пня
Нас велика рідня. (Опеньки)
Росте біля осичок звично
Красноголовець-... (підосичник).
В лісі виросли сестрички,
Жовті та смачні... (лисички).

І високі, і тонкі,
Шапочки темненькі,
Виростають на пеньках
Купами... (опеньки).
Виросли гриби прекрасні —

Капелюшки в них, мов в маслі.

І збирають грибники

Маслянисті... (маслюки).

Шапка коричнева, ніжка міцна,

Гриб цей найкращий, і кожен це зна,

Тому бажає усякий грибник

В лісі великий знайти... (боровик).

Капелюхи в них яскраві:

Жовті, сірі, зеленаві,

Зачекайте, любі, трішки, —

Я зберу вас... (сироїжки).

 У лісочку, у траві

Виросли сестрички.

Поховались під містки

Руді, звать... (лисички).

' Коричневу я шапку маю

Та ніколи не знімаю.

На одній нозі стою

 Під ялинкою в бору. (Білий гриб)

                                        О. Депетист

Під осиками рядами

 Стоять хлопчики з брилями.

Гарні, круглі та гладкі

Хто ж вони такі? (Підосичники)

                                         О. Депетист

Під ялинами у ряд

У рудих брилях стоять.

Обнялися та й мовчать,

То скажіть же, як їх звать? (Рижики)

                                          О. Депетист

Надзвичайно я красивий

І до того ж дуже милий.

 Маю брилик червонястий,

 Цятки білі, сам круглястий.

Але я отруйний дуже,

Не чіпай же мене, друже,

В лісі мене залиши,

А сам далі поспіши. (Мухомор)

                                   О. Депетист

Я хороша, я струнка,

Тонка ніжка, он яка.

Маю шляпку, пелеринку,

Схожа я на балеринку.

Ніжку у чохлі ховаю,

Дуже гарною буваю.

Але в тім моя біда,

Що отруйна дуже я. (Бліда поганка)

« Грибна галерея»

Дітям пропонуються «намалювати» «портрети» грибів пальчиками та пластиліном

Закріпленя матеріалу 

Гра «Так чи ні?»

Як йдете гриби збирати,
Не беріть усі підряд.
Пам'ятайте разом з нами
Добре правило моє,
Що між добрими грибами
І отруйні також є.
Хто гриби їстівні знає
І збирати їх мастак,
Хай мені відповідає
Словом простим — «Так».
І отруйні теж бувають —
Вам відомо, знають всі.
Діти, що гриби ці знають,
Хай говорять чітко — «Ні».
Підберезником назвався,
І засмаг — дивіться як!
У червону шапку вбрався.
Його можна брати? (Так!)
На його червоній шляпці
Білі цяточки ясні.
Він Красивий, мов у казці.
Будем брати його? (Ні!)
Це коричневі маслята —
Шляпки в них блищать, мов лак.
Йдіть мерщій сюди, малята,
їх візьмете в кошик? (Так!)

Вона родилась на світанку,
Доки трави росяні.
Звуть її бліда поганка.
Вам подобається? (Ні!)
Ці жовтенькі сестрички
Любить кожен їсти всмак.
Бо грибочки ті — лисички.
Ви збираєте їх? (Так!)
Ми бліді, ми не яскраві,
Ми поганочки ясні:
Білі, жовті, зеленаві.
В кошик пустите нас? (Ні!)
Білий гриб міцний і дужий,
Як справжнісінький козак.
І всі хвалять його дуже.
Він найкращий? Справді? (Так!)

Підсумок виховної години

Вправа « Вільний мікрофон»

Яка інформація була для вас новою?

Які відкриття  зробили?

Що здивувало сьогодні на уроці?

Чи всі гриби можна вживати в їжу?

Які не можна?

Чим вони небезпечні?

Чи можуть бути отруйні гриби схожими на їстівні?

Що потрібно знати, щоб не припуститися помилки?

Чи може їстівний гриб спричинити отруєння?

У яких місцях заборонено збирати гриби?

Якими є ознаки отруєння грибами?

Яку допомогу слід надати людині з ознаками отруєння грибами?

Пам'ятайте! Вживання грибів може призвести до лиха, тому слід бути дуже обережними. Отруєння грибами дуже важко лікувати.

Народна мудрість вчить: «Будь-який гриб до рук беруть, та не будь-який у кошик кладуть».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
4.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.7
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Тимощук Лариса Григорівна
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    4.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
3 серпня 2018
Переглядів
5411
Оцінка розробки
4.7 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку