Виховна година "Як овочі головного обирали"

Про матеріал
Мета: формувати бажання дітей здобувати додаткові знання, виявляти їх знання та нахили, розвивати швидкість мислення та пізнавальні інтереси, розширювати кругозір, виховувати прагнення бути активним у колективних творчих вправах, доброзичливість.
Перегляд файлу

Мета: формувати бажання дітей здобувати додаткові знання, виявляти їх знання та нахили, розвивати швидкість мислення та пізнавальні інтереси, розширювати кругозір, виховувати прагнення бути активним у колективних творчих вправах, доброзичливість.

 Організаційний момент

Оголошення теми та мети

Добрий день! Природа дарує нам овочі, фрукти, ягоди… Усі ви знаєте, як виглядають картопля, яблуко чи суниця… Чи багато зможете розповісти про них? А чи знаєте ви, коли і звідки прийшли до нас ці рослини? Певно , що ні. Щоб з’ясувати це, ми вирушимо у кругосвітню подорож. Вимоги до нашої подорожі: точність, повнота відповідей,краса слова. Вашими помічниками нехай будуть знання, кмітливість, активність, витримка, дружба й увага. А ще працюйте злагоджено, поважайте думки своїх товаришів.

Основна частина

Давайте уважно подивимося на рослини нашого городу.

 Відгадайте що це за рослина ?  

 Загадка

Соковитий і кругленький, маю щічки червоненькі.

До смаку у кожній страві, додають мене в приправі.

Соус, борщик і салат люди з радістю їдять.( Помідор)

 

-А чи знаєте ви , що помідор « приїхав» до нас з Америки? Але саме слово « помідор » потрапило в нашу мову з італійської, означає в перекладі     « золоте яблуко», бо в світі були розповсюджені помідори світло-жовтого кольору.

- А які помідори бачили ви ?

- Зараз послухайте історію « Як помідори почервоніли».

          Я все літо поливала наші помідори.

          А вони усе не спіють, просто з ними горе.

          Почала я їх соромить : - Чекати немає сили.

          Застидились помідори і…  почервоніли. ( П.Ребро)

 

   -Ой, а що це ? Відгадайте  загадку?

Загадка

Нас шанують не даремно:

Дух наш свіжий і приємний.

На канапці і в салаті

ми і в будень і на святі.

Нас вживають залюбки,

Маєм назву… ( огірки )

 

Який салат без огірка.

  • А ось огірки « приїхали» до нас з Індії. Наші огірки – мізерна дрібнота

порівняно із велетнями, які ростуть на їхній батьківщині . Там вага огірка досягає 4,5 кг, а довжина – до метра. І хоча огірок – майже весь вода, проте в ньому є вітамін А – вітамін росту. Тому вам, діти, огірки треба їсти обов’язково. Ще цікаво те, що огірки ростуть вночі.

 Ось послухайте віршик В.Бойченко.

                           Огірочок

Тітка – ніч прийшла до хати:

  • Огірочку, треба спати!

Він меткий і чепуристий,

Постелив м’якого листя.

Замість ковдри взяв листочок.

Тепло вкрився огірочок!

Рано вранці сонце встало,

Промінці в город послало:

  • Прокидайся, сонна грядко!

Огірочок – на зарядку!

На городі біля хати

Будеш сили набирати.

 

  • Так , з огірочками ми познайомились поближче, підемо далі.

Загадка

              Відгадайте,що це за овоч ?

З мене шкуру всі деруть ,

Мене варять і товчуть,

В суп кладуть та у салат,

Завжди з радістю їдять. ( Картопля )

  • До нас картопля « приїхала » з Голландії. Привіз її цар Петро І. Спочатку

картоплю боялися їсти, а тепер ми вважаємо її другим хлібом. А як ви вважаєте – картопля  головний овоч на городі ?

Послухайте таку історію.

                                                     Як овочі головного обирали
  На багатому городі в однієї господині чого тільки не росло. Були там і цибулька з часничком, і соковиті помідори з зеленими огірочками, і жовто-гаряча морква з солодким буряком, редиска з редькою, гарбуз та диня, лежебоки кабачки, капустинка в ста кофтинках та пишна картопелька. Якось городним жителям захотілось вибрати поміж себе головний овоч.
- Я повинен бути головним, адже я найбільший, -- сказав гарбуз.
- Я теж хочу бути головною, бо серед вас найкрасивіша: в мене чубчик зелений, а вся я жовтенька, -- відізвалась морква.
- Чого б мені не бути головним, я серед вас найяскравіший, -- обізвався помідор.
- А я найкорисніший, -- промовив буряк.
- Може тоді я буду головною, бо у мене найбільше одягу, -- тихо мовила капуста.
Поки овочі сперечались, картопля сиділа осторонь.
- А як тоді нас розсудити? -- стривожились всі через певний час.
- Давайте так, -- вигукнув гарбуз, -- поєднаємо нашу користь і нашу здатність до виживання. Ще треба звернути на те, як нас вживають. З ним погодились усі. Так трохи-потрохи серед кандидатів залишились картопля, капуста, цибуля і часник. Овочі почали голосувати.
І тут підвелась капуста:
-Я відмовляюсь від дальшої участі, адже, не зважаючи на мою корисність, люди не їдять мене постійно і з часом я втрачаю свій смак.
- Я теж відмовляюсь, бо у мене взагалі гіркий смак. -  відповіла цибуля.
- Тоді й мені не бути головним, -- промовив часник.
- Хай головним овочем буде картопля, бо її найчастіше вживають, перелік страв, до яких вона входить, збільшується постійно, вона дуже поживна і гарно зберігається. - сказав гарбуз.
Йому ніхто не заперечив. Так картопля стала головним овочем. 

 

Картопля має ще одну  назву – бараболя. Ось послухайте  віршик А.Камінчука.

                           Бараболя

Виросла край поля диво-бараболя.

Отака чолата, отака носата,

Така головата, як бабина хата.

  • З картоплею зустрілись – пішли далі.

 По городу я іду. Що це – відгадайте ?

Загадка

Чорне решето, золоті вінця,

Стоїть високо, на сонце дивиться. ( Соняшник)

 

    -А чи знаєте ви, що і цю рослину привіз Петро І з Голландії і почали її вирощувати у квітниках, дарувати дамам, ставити в декоративні вази. Та поступово з панських клумб соняшник переселився на селянські городи і як краса , і як забава . Селяни охоче лузали його насіння , а пізніше із соняшника стали робити олію.

  Ось  яку історію розповів про соняшник В.Бойченко.

         

Чубатий сонях

Сонях виріс на осонні вільно та розлого.

Одягнув чубатий  сонях бриля золотого.

Вийшла осінь із діброви – сонях похилився.

Бриль за обрій вечоровий сонцем покотився.

Дідусем стоїть вусатим соняшник осінній.

Хлопчакам – горобеняткам роздає насіння.

 

  • Які пташки живляться насінням соняшника?

 

  • А як ви вважаєте – мирно живуть чи сперечаються овочі на нашому городі?( Відповіді дітей)

Давайте вислухаємо їх.

                      Інсценізація  «Сперечалися овочі»

Морква. Кожен знає, що морквиця на городі -мов цариця.

Коси довгі кучеряві, та ще й платтячко яскраве.

Я смачна і вітамінна і не гірша апельсина.

Той хто моркву поважає, до ста років проживає.

Морква. Чи то без моркви?

 

          Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

 

Буряк. Розхвалилася ,дивіться. Ти не схожа на царицю.

Я від тебе червоніший, красивіший і товстіший.

Український борщ чудовий по усіх краях відомий.

У борщі я головний, борщ без мене не смачний.

Буряк. А що за борщ без буряка?

 

          Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

Цибуля. На цибулю нарікають, що до сліз я допікаю,

Вибачте, та я не винна, бо я -  лікарська рослина.

Соком з медом почастую, і здоров’я подарую.

 

           Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

Часник. Часничок я білозубий

Ви мене не бійтесь, люди.

Хоч гіркий я  - та корисний,

Всім мене потрібно їсти.

Хто мій зуб з’їдає сміло ,

Буде мати зуби білі.

 

           Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

 

Диня. Кожен знає – жовта диня

На городі господиня.

Я солодка, соковита

Покуштуй – не схочеш пити.

А як їстимеш саму, всі хвороби прожену.

 

  Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

 

Гарбуз. Не сваріться, любі, годі!                                         

Я -  найстарший на городі.

Я - великий і бокастий,

Жовтогрудий і смугастий.

Я -  чудовий дар осінній

З гарним та смачним насінням.

Хто їсть кашу гарбузову

Буде сильним і здоровим!

 

          Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

 

Огірок. Нас шанують не даремно:

Дух наш свіжий і приємний.

На канапці і в салаті

ми і в будень і на святі.

Нас вживають залюбки,

Маєм назву… ( огірки )

 

 Який салат без огірка?    

 

          Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

 

Буряк. А що за борщ без буряка?

 

Морква. Чи то без моркви?

 

Капуста. Без капусти?

 

Усі разом. Без нас в каструлі буде пусто!

Це правда, хлопчики й дівчатка,

Ми є – і всі живуть в достатку!

  • Ну що , чи домовились овочі на нашому городі , хто з них найголовніший? ( Відповіді дітей)
  • Так, ми можемо сказати, що їх суперечка даремна. Всі овочі корисні, необхідні, і без них людині довелось би складно.

Підсумок

Ось і завершується наша подорож. Давайте проведемо бліц – турнір « Що я знаю про овочі » і перевіримо свою уважність.

* Якого ,кольору бувають помідори ?

   З якої країни до нас завезені огірки ?

    В який час доби ростуть огірки ?

    Який  овоч « приїхав » з Голландії та його боялись їсти ?

    З насіння якої квітки роблять олію ?

    Яка рослина допікає до сліз ?

    В якої рослини « білі зуби » ?

    Каша з якого овочу дає здоров’я та сили ?

  • Ось і все. Наша подорож закінчилася. Ви впоралися зі всіма труднощами.

Діти , чи сподобалося подорожувати ?  Тоді  - до нових зустрічей !

docx
Додано
2 червня 2020
Переглядів
414
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку