Виховна година з елементами тренінгу
«Толерантність та нетерпимість»
Вчитель початкових класів : Середа С.В.
2019р.
Мета: розкрити поняття «толерантність», використовуючи історичні факти, афоризми видатних людей, показати певні рівні толерантної поведінки людини; розвивати вміння аналізувати, приймати рішення, вибирати правильну позицію; виховувати спостережливість, уважність до інших людей, здатність бачити і розуміти відмінність іншої людини від себе, вчити встановлювати стосунки на доброзичливій основі; виховувати чуйність, взаємоповагу, людяність, терпимість і небайдужість; виховувати почуття взаємодопомоги та дружнього приняття іншої людини; сприяти формуванню ціннісних установок на толерантне спілкування та навичок толерантної поведінки, звичок.
Обладнання: картки, мультимедійна дошка, квітка - ромашка, кольорові олівці, відкидна дошка або ватман, маркери, тест.
Форма проведення: заняття з елементами тренінгу.
Слайд2: Епіграф до заходу: «Усі люди мають недоліки – хто більші, хто менші. Ось чому і дружба, і допомога, і спілкування були б неможливими, якби не існувало між нами взаємної терпимості»
Г.Гвіччардіні – італійський історик, філософ-гуманіст
Хід заняття
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
Слайд1: Тема сьогоднішнього нашого тренінгу − «Толерантність та нетерпимість». Що означає поняття «толерантність»? Чи завжди ми в житті толерантні до інших людей? Які якості має толерантна людина і як їх виховати в собі? На ці та багато інших запитань нам доведеться сьогодні відповісти.
ІІІ. Основна частина заняття.
Вчитель. Послухайте вірш В Симоненка. (Вірш розповідає дитина)
Ти знаєш, що ти людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя − єдина,
Мука твоя − єдина,
Очі твої − одні.
Більше тебе не буде,
Завтра на цій землі.
Інші ходитимуть люди,
Інші кохатимуть люди −
Добрі, ласкаві й злі.
Сьогодні усе для тебе −
Озера, гаї, степи.
І жити спішити треба,
Кохати спішити треба −
Гляди ж не проспи!
Бо ти на землі − людина,
І, хочеш того чи ні,
Усмішка твоя − єдина,
Мука твоя − єдина,
Очі твої − одні.
Слайд 3. Інтерактивна вправа «Чим ми схожі?»
Учасники сідають по колу. Вчитель обирає серед учнів одного за якоюсь реальною чи уявною схожою зі своєю рисою та запрошує його в центр кола. Обраний звертається до будь-кого з учасників у такий же спосіб. Але за іншою ознакою. Так продовжується доти, доки усі учасники не опиняться у колі.
Обговорення:
Вчитель. Усі люди різняться між собою. Одні мають білий колір шкіри, інші – чорний або жовтий. Одні люди високі, інші – невисокі. Одні стрункі, інші – повні. Люди звертають увагу на відмінності, але це не означає, що хтось є кращим за інших. Хоча в історії були випадки, коли люди лише через колір шкіри чи соціальне походження принижували інших людей, вважали їх гіршими за себе. Згадаємо такі випадки в історії людства. Чому виникають сварки, бійки, війни?
Війни виникають, мабуть, тому, що виникав розлад між людьми, не було між ними злагоди, кожен хотів слави або заздрив іншому, хотів довести, що він кращий, або прагнув помсти. Історичні факти війн такі: стародавній світ – Троянська війна – після викрадення Єлени ахейці розпочали війну з троянцями, щоб повернути дружину своєму царю.
Середньовіччя – війни виникали на релігійній підставі. Хрестові походи підняли Європу на війну проти іновірців-мусульман, за визволення гроба Господнього в Єрусалимі і продовжувались майже 200 років. Ці походи забрали життя сотень тисяч людей та принесли колосальні збитки.
Друга світова війна – Гітлер вважав арійську расу кращу за інші. Основний план Гітлера полягав у тому, щоб встановити панування над усім світом, перетворивши населення інших країн на рабів. Для віту це стало трагедією й призвело до смерті десятки мільйонів людей.
Сьогодні ми познайомимось з вами з новим словом « толерантність».
Слайд 4
Поняття «толерантність» у різних мовах має різні відтінки. Я познайомлю вас лише з деякими.
Слайди 5,6 Визначення «толерантності»
Термін «толерантність» походить з латинської і означає різновид взаємодії та взаємовідносин між окремими людьми на основі взаємоповаги.
Толерантність – терпіння до чужих думок, поведінки, повага до національних і культурних відмінностей, прагнення до взаєморозуміння між народами світу.
Толерантність – це визнання і повага до інших людей, вміння жити разом з іншими людьми.
Толерантність передбачає, що у мене є свої погляди, у когось іншого вони інші, і хоча я ці погляди не поділяю, але терпимо до них ставлюся.
Слайд 7. Тези про толерантність.
Притча про аксакала
Помирає в одному поселенні старий аксакал. Прийшли до нього люди попрощатися, і говорять: «Скажи нам, мудрий старий, як вдалося тобі створити такий порядок у сім'ї, що усі сини та невістки, дочки й зяті жили разом в мирі і злагоді?» Не може вже говорити старий — подають йому папір, олівець, і він довго пише. Коли випав з рук вмираючого аркуш, дуже здивувалися всі — там 100 разів було написане одне слово — ТЕРПИМІСТЬ !»
Вчитель. У мене є квітка, на пелюстках якої я завчасно написала основні риси, які притаманні толерантній терпимій людині. Ваше завдання полягає в тому, щоб розмалювати пелюстки ромашки різними кольорами, які асоціюються у вас з певними рисами характеру.
Діти розмальовують ромашку. Далі обговорення:
Подивіться на ромашку свого сусіда, однокласників і дайте відповідь на запитання:
Слайд 8. А тепер погляньте на мою квітку, чи відрізняються мої кольори від ваших?
Слайд 9.
«Ми різні - в цьому наше багатство.
Ми разом - в цьому наша сила»
Тест «Чи толерантна я людина?»
(Вибери ту відповідь, яку ти вважаєш вірною)
1. Для того, щоб не було війни.
а) нічого не можливо зробити, тому що війни будуть завжди
б) треба зрозуміти, з якої причини вони відбуваються
2. В ліцеї розповідають про героїв, які проявили толерантність.
а) тобі це не цікаво
б) ти бажаєш більше дізнатись про них
3. Ти протистоїш насильству.
а) насильством
б) приєднуєшся до інших людей, щоб сказати «Ні»
4. Тебе зрадив товариш.
а) ти йому помстишся
б) ти будеш намагатися налагодити з ним відносини
5. Коли говорять про дітей, що постраждали від війни.
а) ти почув і забув
б) співчуваєш і хотів би чимось допомогти
6. Ти не згоден з кимсь.
а) ти не даси йому договорити
б) ти його дослухаєш
7. На уроці ти вже відповідав
а) ти хочеш відповідати ще
б) ти даси змогу відповідати іншим
8. Тобі пропонують листуватися з іноземцями
а) тобі це не цікаво, ти не хочеш ділитися з ними своїми мріями, своїми думками
б) тобі цікаво з ними листуватися, пізнавати про їх життя, їх мрії, ділитися своїми мріями
Якщо в тебе майже одні «б».
Ти проявляєш високу толерантність. Ти в майбутньому будеш громадянином мира, відповідальним, активним провідником миру у всьому світі. Розкажи друзям, як тобі це вдається.
Якщо в тебе від 3 до 7 «б».
Ти не дуже толерантний. Ти намагаєшся завжди нав’язати свої ідеї. Але ти допитливий, в тебе добра уява. Використовуй ці якості для боротьби з нетерпимістю.
Якщо в тебе менше ніж 3 «б».
Ти зовсім не толерантний. Якби ти був більшим оптимістом і тобі би подобалось вести дискусії, ти би став більш щасливим. Намагайся прикладати для цього більше зусиль.
Слайд 10. 4. Гра « Міст Дружби».
1. Конкурс. «Цікаве слово».
Запрошуються команди, які обирають собі конверт з літерами. Літери розподіляються між членами команди, які за короткий час повинні вишикуватися так, щоб утворилося слово (наприклад: дружба, товариш)
2. Конкурс. «Компліменти».
Запрошуються представники від команд, протилежного полу і отримують завдання сказати один одному якомога більше компліментів.
(На дошці записане у стовпчик слово толерантність, учні по черзі називають рису характеру і виходять записувати її)
Т – терплячий, товариський, тактовний.
О – обережний, об'єктивний, оригінальний, особливий.
Л – лояльний, лагідний, легкий у спілкуванні.
Е – енергійний, елегантний, ефективний.
Р – рівний, розсудливий, рівнозначний, рівноправний.
А – активний, акуратний, авторитетний.
Н – надійний, найдорожчий.
Т – терплячий.
Н – необхідний людям, ніжний, незалежний.
І – інтелігентний, ідеальний, ідейний.
С – співпереживаючий, співчуваючий, сприймаючий свободу думок і дій іншого, страждаючий.
Т – тактовний, товариський.
Ь.
Обговорення
Слайд 11
Поради для учнів
Для того, щоб не відчувати себе самотнім і незрозумілим для інших, треба реально оцінювати свої можливості. Шлях до толерантності та вміння слухати треба починати з себе – визнати, що кожен із нас не зовсім той, ким здається.
Слайд 12
Для чого потрібна толерантність
Взаєморозуміння та толерантність… Кожен по-своєму розуміє значення цих слів. Для когось це любов до інших, для когось терпіння, а для деяких ці риси взагалі не відіграють особливої ролі у житті.
Майже чверть усього населення живе без цих рис, але ж без них людина не може уникати конфліктів й вигадує собі неіснуючі проблеми. Нам необхідно бути хоч трохи добрішими один до одного, розуміти та допомагати один одному.
Мені здається: у голові кожної людини лише думки про власне благо. Раніше теж не всі турбувалися про тих, хто поруч, але поняття доброта, толерантність та взаєморозуміння були близькими кожному. Зараз ситуація помітно погіршилася. Ми не вміємо толерантно відноситися до інших, розуміти та поважати думку співрозмовника, вміти вислухати та підтримати людину, яка хоче бути почутою. На жаль, не всі розуміють реальну загрозу для суспільства без щирих відносин між людьми. Більша частина населення гадає, що лише матеріальне становище відіграватиме значущу роль у нашому майбутньому, адже ми самі створюємо своє завтра і обираємо свій життєвий шлях, на якому все продається і купується. Люди дуже багато винайшли для комфортного життя, але тепер ми відгородилися один від одного високими парканами, не сподіваємося на підтримку інших, забули про довкілля, про кохання, повагу, честь, совість, вдячність, про близьких, рідних і чужих…
Усі марять лише грошима, але життя, в якому на гроші моляться, безглузде, в ньому неймовірна кількість сутичок, непорозумінь та негараздів. Наше суспільство катастрофічно втрачає добрих, толерантних, щедрих людей і потребує поставити ці риси на перше місце. І навіть підлітки хочуть виділитися не за допомогою доброти, розуму, а так званими крутими звичками: курінням, пияцтвом, наркозалежністю, не розуміючи, наскільки це небезпечно для сьогоднішнього і майбутнього дорослого життя.
Толерантність, терпіння, стриманість та взаєморозуміння – ці риси точно не притаманні сучасному суспільству. Лише небагатьом у нашій країні притаманне вміння вислухати та зрозуміти, почути і допомогти. Ми ніяк не схожі на зразкових людей, які допомагають один одному у важку хвилину, терпимо відносяться один до одного, дотримуються правил людяності по відношенню до оточуючих.
Скрізь сміття… Люди, які не зважають один на одного. Що можна подумати про таку країну? Лише одиниці уступають місце у тролейбусі, ведуть здоровий спосіб життя і намагаються зробити наше суспільство зразковим, а мільйони не знають, що таке добро, честь і совість. Так, ця правда дуже гірка, і треба взятися всім за розум, щоб виправити свої власні помилки . Це цілком можливо, якщо дуже постаратися – разом ми можемо зупинитися і не потрапити у провалля .
16 листопада в світі відзначався міжнародний День толерантності. Чи важливо сьогодні бути толерантними? З таким питанням ми, юні журналісти звернулися до оточуючих людей напередодні. І ось що ми почули…
Юлія Олександрівна, 30 років:
— Звісно, толерантність сьогодні дуже важлива. Ми усі живі істоти і хочемо до себе відповідного ставлення. Тому в першу чергу людина
повинна залишатися людиною. А якщо вона не буде толерантною, то
буде схожою на тварину. Тоді все людство буде подібне до зграї
тварин. Я вважаю, що над собою слід працювати і вдосконалюватися, і
намагаюся відповідати визначенню толерантної людини. Що лежить в
основі толерантності? Це чемність, порядність, самоповага. Якщо
людина поважатиме себе, вона поважатиме й інших.
Настя, 13 років:
— Як на мене, толерантність означає ввічливість. Толерантність дуже допомагає людям в житті. Толерантні люди мають багато друзів, з ними приємно спілкуватися та проводити час. Я розумію, що не завжди буваю ввічливою, і дуже хочу це виправити. Буду вчитися хорошим манерам та майстерності спілкування з людьми.
Ігор Васильович, батько:
— Про поняття толерантності ніхто не розкаже краще, ніж Біблія. Там є такий вислів “Стався до інших так, як хочеш, щоб ставилися до тебе”. Оце і є толерантність.
Жанна, продавець:
— Мій син Славко — найменший у класі, через це однокласники часто глузують з нього та ображають. Цих дітей не навчили поняттю толерантності та поваги до людей, і через це страждають інші. Тому вважаю, що необхідно змалечку прищеплювати дітям основи поведінки в суспільстві, буде краще і для них, і для оточуючих.
Катерина Дмитрівна, методист:
— Толерантність — це любов до оточуючих: і малих, і старих, до всього живого. Це внутрішній стан людини, її стиль життя. Якби усі люди були толерантними, на світі жилось би краще. Тоді б усі поважали природу, братів наших менших, історичні пам’ятки, культуру. Я намагаюся бути толерантною, а наскільки в мене це виходить, нехай оцінюють інші.
Поділившись своїми і не тільки своїми думками, я сподіваюся знайти однодумців – людей, небайдужих до того, в якому суспільстві будуть жити їхні діти і онуки. Зробімо правильні висновки! Це дуже важливо для тих, хто прагне мати морально і фізично здорових дітей.
Я дуже вдячна, що ви знайшли декілька хвилин і прочитали мій твір.
Вірю в розум і толерантність українців!
IV. Підсумок заняття
Слайд 13. «Мішечка порад»:
Слайд 14. Дуже важливо в колективі дотримуватись 4 правила толерантного спілкування:
Слайд 15. Я хочу закінчити годину нашого спілкування словами німецького поета Гете: «Перед великим розумом я схиляю голову,
перед великим серцем я стаю на коліна».
А у подарунок для вас в мене є ось така закладка для книги, яка вам буде нагадувати про тему нашої сьогоднішньої розмови. (відеоролик «Друг»)
.
1