"Як створюється книга"

Про матеріал

Бібліотечний урок на тему "Як створюється книга" може бути використаний в роботі бібліотекаря або вихователя та вчителя.

Перегляд файлу

Комунальний заклад “Черкаський навчально-реабілітаційний центр

“Країна добра Черкаської обласної радиˮ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

БІБЛІОТЕЧНИЙ УРОК НА ТЕМУ:

«ЯК НАРОДЖУЄТЬСЯ КНИГА»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Підготувала:

бібліотекар І.С. Мотильова

 

 

 

 

 

 

Черкаси 2018

 

Тема: Як народжується книга

Мета: Ознайомити дітей з історією винаходу книги та книгодрукування, як використовувалися в стародавні часи різні матеріали для книг; виховувати любов і повагу до книги і до праці людей, які створюють її.

Обладнання. Книжкова виставка, мультимедійна презентація, відео «Як створюється книга», пам'ятки читача шкільної бібліотеки Центру, гусяче перо.


Не дерево, а з листям

Не людина, а говорить

 

Дерево – не дерево, а листки має

Той буде мудрим, хто гарно їх знає.

 

Що це?

 

Отже, діти! Сьогодні ми поговоримо про ваших великих друзів – про книги.

Я думаю, що ви всі, звичайно, любите книги і дружите з ними давно. Ще не вміючи читати, ви любили слухати казки, вірші, оповідання, які вам читали мама, бабуся, сестричка чи братик або роздивлялися картинки. Але тепер ви вмієте і любите читати. І у кожного з вас є свій смак, свої улюблені книжки.

А чи задумувалися ви про історію виникнення книги? Саме про це ми поговоримо з вами.
Шлях розвитку книги був довгим і складним. У давнину не було книжок у такому вигляді, як ми зараз бачимо у магазині чи бібліотеці, бо тоді ще люди не вміли їх виготовляти. Замість сторінок були камені, стіни печер, посуд, щити, листя та кора дерев, бамбук. Не було ні олівців, ні ручок, ні фарб.

Згодом люди додумалися писати на вогкій глині, яку потім сушили. Але ці книги були важкими й незручними.

З часом стали виробляти зручні й легкі книжки з тонкої козячої або телячої шкури. Першу таку книгу виготовили у старовинному місті Пергамі. Через те папір, виготовлений зі шкур тварин, називали «пергаментом».

Але вони були дуже дорогими. На виготовлення такої книги потрібно було забити багато телят.

І людина почала шукати шляхи виготовлення книги, щоб вони були дешевшими і простішими.

В Африці вздовж річок росте болотяна рослина - папірус. Спочатку його використовували лише на будівництві. Якось один чоловік лагодив свою хатину. Розрізав стеблину папірусу, витяг волокнисту середину і поклав її на сонці. Через деякий час він побачив, що волокна перетворилися на сухі вузенькі стрічки. Ще більше здивувався чоловік, побачивши, що ці стрічки добре вбирають фарбу. Отже, на папірусі можна писати! Відтоді і з’явилися книжки з папірусу.

 Справжній папір, на якому пишуть сьогодні, люди навчилися виготовляти дві тисячі років тому. Тоді й почали у багатьох країнах світу писати на папері, саме писати, бо книжки були рукописними, і одну книжку доводилося іноді писати багато місяців.

Писар виводив гусячим пером рядок за рядком, а виходила з під його пера лише одна книжка. Листки скріплювали, переплітали. Обкладинки прикрашали коштовностями. Тому така книга коштувала дуже дорого. ( Спробуймо написати пером декілька слів)

Часто книгу приковували ланцюгом до стіни, щоб її не вкрали. Таку книгу можна було обміняти на табун коней, череду корів, отару овець.

Минуло багато часу, поки з’явилося книгодрукування. Друкарський верстат у 1456 році винайшов німець Йоганн Гуттенберг.

Першу книгу в Україні надрукував у 1564 році Іван Федоров із помічником Петром Мстиславцем, на це в нього пішов майже рік. Тому засновником книгодрукування в Україні та Росії вважається Іван Федоров. Пам’ятник Федорову встановлений у Львові. Його праця не пропала марно. На могилі першодрукаря зроблено напис: «Друкар книжок небачених».

Ось такий нелегкий і довгий шлях пройшла книжка. Давайте зараз поговоримо про те, як виготовляють книжки.

Хто такий письменник?

Адже праця письменника важка. Для того щоб написати книжку, треба багато знати, бути розумним. Ви бачите, що книжки, а особливо дитячі, мають дуже гарні та яскраві картинки. їх створює художник.

Оригінали книжок потрапляють до видавництва. Літературні редактори готують рукописи та ілюстрації до друку. Згодом передають їх у друкарню.

Підготовлений видавництвом рукопис надходить до складального цеху.

Сучасна техніка прийшла на допомогу людям у виготовленні кольорових ілюстрацій. Ретушер перевіряє якість одержаного зображення і, якщо це необхідно, робить виправлення. Щоб надрукувати книжку, треба підготувати папір. Він надходить до видавництва у великих рулонах.

Його на спеціальній різальній машині розрізають на аркуші певного формату. У друкарському цеху розміщено цілий ряд багатосекційних друкарських машин. У друкарську машину закладають підготовлений папір і спеціальні поліграфічні фарби, на кожній секції закріплюються металеві пластини з нанесеними на них відповідними текстами та ілюстраціями.

Коли аркуші віддруковано, друкар перевіряє якість зображення далі віддруковані аркуші згинають у такій послідовності, щоб сторінки книжки були розташовані у відповідності з їхньою нумерацією. Цю роботу виконують машини. Аркуші потрібно скласти попорядку. Цю роботу виконує аркушепідбиральна машина.. Щоб аркуші не розсипалися і не губилися, їх треба скріпити. Аркуші однієї книжки зшивають і одержують книжковий блок. Для більш міцного скріплення книжки корінець блока змащують клеєм і просушують. Готовий блок обрізають із трьох боків, щоб усі сторінки мали однакові поля та розміри. Коли книжковий блок готовий, його вставляють у заздалегідь підготовлену палітурку та закріплюють. Ось книжка вже й готова. Її перевіряють, упаковують та відправляють на книжкові склади, а звідти – до магазину і бібліотеки.

Діти, книг є дуже багато і вони всі різні. Є і для дорослих, і для дітей. Це і підручники, за якими вчаться в школі, і казки для маленьких, і більш серйозні книжки для дорослих.

У нашій бібліотеці бібліотекар завжди підбере для вас книжку, і запише її на ваше ім’я до формуляра читача.

Кожна книга - це добрий друг. Книги потрібно берегти і шанувати. Завжди пам’ятайте правила поводження з книгою. Адже протягом усього життя вас будуть супроводжувати книги. Читаючи книги, ви кожного разу відкриваєте для себе щось нове і цікаве, ви постійно будете навчатися прекрасному, відкривати для себе нові світи. Отже, дружіть із книгою. 

 

 

 

 

 

 

ПЕРГАМЕНТ

ПИСЬМЕННИК

ХУДОЖНИК

РЕДАКТОР

ДРУКАРНЯ

ВИДАВНИЦТВО

ПАПІРУС


Не дерево, а з листям

Не людина, а говорить

Дерево – не дерево, а листки має

Той буде мудрим, хто гарно їх знає

doc
Додано
15 лютого 2019
Переглядів
5727
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку