Виховний захід до Дня Соборності України
для учнів 9-11 класів .
Мета: - ознайомити учнів з історією України, шляхом становлення незалежності Української державності;
Обладнання: карта України, символи України, мультимедійна презентація «Хроніка подій проголошення Акту Злуки», відеоматеріали, роздатковий матеріал – «долоньки єднання».
Дата проведення: 22 січня 2019 рік
Епіграф: Свою Україну любіть,
За неї Господа моліть…
( Т. Шевченко)
Хід заняття
Вступне слово вчителя.
Які ми з вами щасливі, що народилися й проживаємо в такій чудовій, багатій, мальовничій землі – в нашій Україні. Багатовікова історія українського народу , народу – борця, на долі якого було багато лиха та випробувань… . Майже кожне століття, як свідчать історичні джерела, розпочате голодними роками, спустошливими війнами, чужоземними навалами, споконвічною боротьбою за власну державність. З часів козаччини почалась національно – визвольна боротьба за побудову незалежної самостійної держави. Але шлях до незалежності був тяжкий і тернистий. Важко назвати країну, яка б пережила те, що пережила Україна за більш ніж півтисячолітнє поневолення.
Юна українка.
Я – Україна, я – страдниця – мати,
Яка споконвіку була у ярмі
Турецькім, російськім…
Та всіх не назвати,
Бо зайди є різні, а муки одні.
Не тільки чужинці мене шматували,
Були і свої в нас жорстокі тирани.
Вони видавали укази й закони,
Тому і загинуло всіх нас мільйони.
Немов маля, що в муках народилось,
У долі, радості і різних неладах,-
Так я з неволі відродилась
І намагаюся стояти на ногах.
Ще зовсім молода та непокірна,
А на чолі – блакитно – жовтий стяг
Прошу мені служити вірно, нехай Господь благословить мій шлях.
Слово вчителя.
Сьогодні, 22 січня , але 100 років тому, в далекому 1919 році, на Софійській площі в Києві, Українська Народна Республіка та Західноукраїнська Народна Республіка урочисто підписали Акт Злуки про возз’єднання споконвічно розділених українських земель.
Відповідно до "Акту Злуки" ЗУНР користувалася повною автономією і отримувала назву Західної Області Української Народної Республіки (ЗО УНР).
Читає учень.
У Н І В Е Р С А Л
ДИРЕКТОРІЇ
УКРАЇНСЬКОЇ НАРОДНЬОЇ РЕСПУБЛІКИ
Іменем Української Народньої Республіки Директорія оповіщає народ Український про велику подію в історії землі нашої української.
3-го січня 1919 року в м.Станиславові Українська Національна Рада Західної Української Народньої Республіки, як виразник волі всіх українців бувшої Австро-Угорської імперії і як найвищий їх законодавчий чинник, торжественно проголосила злуку Західної Української Народньої Республіки з Наддніпрянською Народньою Республікою – в одноцільну, суверенну Народню Республіку. Вітаючи з великою радістю цей історичний крок західних братів наших, Директорія Української Народньої Республіки ухвалила тую злуку прийняти і здійснити на умовах, які зазначені в постанові Західної Української Народньої Республіки від 3-го січня 1919 року. Од нині во-єдино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народня Республіка (Галичина, Буковина; Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна.
Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України.
Однині є єдина незалежна Українська Народня Республіка. Однині народ Український, визволений могутнім поривом своїх власних сил, має змогу об’єднаними дружніми зусиллями всіх своїх синів будувати нероздільну, самостійну Державу Українську на благо і щастя всього її трудового люду.
22 січня 1919 року, у м.Київі.
Голова Директорії:
В о л о д и м и р В и н н и ч е н к о
Члени:
С и м о н П е т л ю р а
П а н а с А н д р і є в с ь к и й
А н д р і й М а к а р е н к о
Ф е д і р Ш в е ц ь
ВІДЕО №1 «Пронолошення Акту Злуки»
Слово вчителя.
Соборність України – одна з важливих тем нашої історії. Для українського народу, віками позбавленого своєї власної державності та розірваного на частини між сусідніми країнами, дана проблема завжди була особливо болючою і неймовірно складною.
Слово соборність включає у себе єдність, і згуртованість. У слові "соборність" ми чуємо слово "собор". Ще великий український класик Олесь Гончар закликав: "Бережіть собори душ наших!".
Поняття "соборність" з’явилось у нашому науковому й політичному лексиконі порівняно недавно. Вона не є явищем лише суто українським. Це загальна, органічна ознака будь-якої нації - неодмінна умова її розвитку й процвітання. Вона означає, по-перше, об’єднання в одне державне ціле всіх земель, які заселяє конкретна нація на суцільній території. По-друге, духовну консолідацію всього населення країни, єдність усіх її громадян, незалежно від їхньої національності. Нарешті, соборність невіддільна від досягнення реальної державності, забезпечення справжнього суверенітету і незалежності народу, побудови процвітаючої демократичної національної держави.
Ідея соборності стала загальнонаціональною мрією, невід’ємною частиною всіх українських визвольних програм наступного періоду. Величезні жертви, віддані на вівтар волі і незалежності, навчили українських патріотів всюди, куди б не закинула їх доля, бачити в своїх мріях і боротися за єдину соборну, вільну і незалежну Україну.
Єдність держави починається з єдності народу, а народ – це ми, прості українці. Це дорослі та малі, батьки і діти, вчителі та учні. Це також єдність учнів нашої школи.
Виступи учнів 5-11 класів
5 клас
Мені над усе більш нічого не треба:
Домівка матусі, волошки в житах,
Вишневий світанок, полив’яне небо,
І сиза роса на траві при шляхах.
6 клас
Таке все тут миле, доступне і гідне –
Високі тополі і тихе село…
Таке сокровенне, насущне і рідне,
Воно в мою душу навіки вросло.
Коралі калини і мамині очі,
І доля - з лелечого наче крила…
Я більшого щастя на світі не хочу,
Щоб лиш Україна міцніла й цвіла.
7 клас
Дороги іншої не треба,
Поки зорить Чумацький шлях,
Я йду до тебе, йду до тебе
По золотих твоїх стежках.
Мені не можна не любити,
Тобі не можна не цвісти,
Лиш доти варто в світі жити,
Поки живеш і квітнеш ти.
8 клас
Люблю тебе,
Вітчизно, мила Україно,
Бо щастя жити ти мені дала.
Для мене ти одна і рідна, і єдина,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
Я – твій громадянин, я прагну підростати,
Тягнусь пагінчиком до сонця і тепла,
Моя свята і рідна , Україно – мати,
Я все зроблю, щоб ти завжди цвіла.
9 клас
Нам дух волелюбний від скіфів дістався,
Широка душа – від безмежжя степів.
Хто серцем тебе, Придніпров’я, торкався,
Той душу твою осягнути зумів.
Це тут України моєї початок,
Де волю плекали твої козаки.
Про неї сьогодні ми будем співати
І славу пронесемо крізь віки!
10 клас
Не розчаровуйсь в Україні,
Немає єдності у нас,
То наша головна провина
За весь неволі довгий час.
Не розчаровуйсь в Україні, а розумій її печаль.
Що робиш ти для неї нині –
У себе спершу запитай.
11 клас
Не розчаровуйсь в Україні,
Вона - свята, а грішні – ми.
В її недолі часто винні
Її ж бо дочки і сини.
Не розчаровуйсь в Україні,
Ідеї волі певним будь,
Бо тільки той є справжнім сином,
Хто вміє неньки біль збагнуть.
Не розчаровуйсь в Україні,
Вір, що мине важка пора,
Розквітне пишний цвіт калини
В садах достатку і добра.
Завдання для учнів: розшифруйте слово «соборність», представлення результатів
Для зразка:
С – свобода
О – об’єднання
Б – боротьба
О – обов’язок
Р – рівність
Н – незалежність
І – історія
С – самостійність
Т – традиції
Ь -
«Долоньки єднання» - кожен учень отримує символічну долоньку з написом «соборність – це», а учні повинні продовжити думку і дописати, що для них означає це слово, або як вони його розуміють.
Слово вчителя «Живий ланцюг – ланцюг єднання» 21 січня 1990 року
Однією з найяскравіших подій під час руху за відродження незалежної соборної демократичної України та утвердження національної ідеї стала акція «живий ланцюг». Патріотичні сили в передчутті розпаду СРСР згуртувалися й 21 січня 1990 року організували «живий ланцюг» між Києвом, Львовом та Івано – Франківськом як символ духовної єдності людей східних і західних земель України, як запорука існування єдиної, соборної України. Від 1 до 3 мільйонів людей, узявшись за руки, створили на дорогах і шосе безперервний ланцюг від Києва до Львова. В Україні найбільший «живий ланцюг» ( «Українська хвиля») відбувся у неділю 21 січня 1990 року, у день 71 – річчя Злуки УНР та ЗУНР. Акцію «Українська хвиля» організував Народний Рух України. Ця подія стала однією з найбільших масових акцій у Центральній та Східній Європі, стала свідченням того, що українська нація подолала страх перед комуністичним режимом і готова показувати свою незгоду політиці комуністичної партії.
ВІДЕО №2 «Перший живий ланцюг Львів – Київ»
Слово вчителя
У кінці 2000 – них почала відроджуватись традиція створення «живих ланцюгів». В 2008 – 2011 роках у Києві такі «ланцюги» утворювали на мосту Патона.
Відповідно до Указу Президента 2014 року «…Відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акту Злуки УНР та ЗУНР – День Соборності України».
РОБОТА З КАРТОЮ УКРАЇНИ
Слово вчителя
Погляньте на карту України. Червоною стрічкою проходить кордон України, який відділяє нашу державу від сусідніх держав, на заході можна помітити коричневу смугу – то українські Карпати, схід - багатий вугіллям, рудами. Багатий своїми чорноземами і український степ, де вирощують щедрі врожаї. На півдні нашу державу омивають Чорне і Азовське моря. Синє мереживо на карті – це річки. І найбільша річка України – Дніпро, яка розділяє нашу державу на дві частини. 100 років тому ця річка розділяла не просто територію, вона розділяла єдність України.
Але сьогодні, український народ об’єднаний навколо спільної мети – створення успішної європейської держави з високими моральними цінностями та гідним життєвим рівнем!
ВІДЕО №3 «МОЛИТВА ЗА УКРАЇНУ « О. ВИННИК
Учні в подарунок отримують повітряні кульки з назвами областей України, взявшись за руки, символічно відтворюють «живий ланцюг».