Тема: Моя Україна, єдина і вільна.
Мета: формувати знання про Україну як незалежну державу з давньою славетною історією, багатою культурною спадщиною, власними традиціями; виховувати почуття поваги і любові до Батьківщини.
Наочне оформлення: карта України, таблиці з державними та народними символами України.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
-Сьогодні ми перегорнемо сторінки цікавого журналу, який має назву: «Моя Україна, єдина і вільна», присвячений 32-річниці незалежності України (24 серпня).
У всьому світі – кожен знає - Батьківщина лиш одна є. І в нас вона одна – єдина. Це наша славна Україна. Україна – це наш рідний край, наша дорога і мила, земля, де ми народились, уперше побачили і пізнали світ, почули колискову пісню, рідну мову. Вона для кожного із нас одна, як і мама. Як писав у своїх віршах відомий український поет В.Симоненко: «Можна все на світі вибирати, сину, Вибирати не можна тільки Батьківщину». Як і рідну мову ми не вибираємо, так і Батьківщину людина не вибирає, але прикипає до неї всім серцем, як і до рідної неньки, проймається великою і світлою любов’ю на все своє життя.
Зараз ми проведемо цікаву інтерактивну гру «Моє слово про Україну». Вам потрібно передавати м’ячик один одному за бажанням і говорити гарні слова про Україну. Яка наша Україна? (багата, співуча, дружня, гостинна, мальовнича…) Молодці! Ви дібрали дуже гарні слова про нашу Україну.
Україна – велика за площею держава – майже 604 тис. км2. (Розміщена в Центральній і Східній Європі). Межує з такими країнами…
-Рідна Україна, Батьківщина… Кожна людина найбільше любить той край, де народилась і живе. Кожен пишається своєю рідною землею, хоче сказати про неї найкраще.
1 учень
Є в центрі Європи чудова країна, Сягає корінням у сиві часи. І це – незалежна моя Україна. Тут гори Карпати, степи і ліси.
2 учень
Шістсот і чотири ще тисяч гектарів - Приблизно таку має площу вона. Є Київ – столиця у храмах і славі - Та ріки: Дніпро, Дністер, Буг і Десна.
3 учень
Грунти чорноземні, джерела цілющі, Озера блакитні та клімат м’який. Козацькая слава повік невмируща Та шлях до свободи, завжди нелегкий.
-Наша рідна Україна, наша Батьківщина, яка має свою землю, свою мову, культуру, історію, власні звичаї і традиції має також неповторні державні символи. Символ – це умовне позначення будь-якого предмета чи явища. Перший з них – це Герб – найголовніший із символів; тризуб символізує мир і творчу працю. А ще в ньому відображено триєдність життя – це Батько, Мати і Дитя, які символізують Силу, Мудрість і Любов.
4 учень
Наш Герб – тризуб, це воля, слава й сила. Наш Герб – тризуб, недоля нас косила. Та ми зросли, ми є, ми завжди будем. Добро і пісню несемо ми людям. Тризуб – немов сім’я єдина. Де тато, мама і дитина. Живуть у мирі і любові На Україні вільній, новій!
Вчитель:
Державний прапор України – другий символ. Роль прапора – бути попереду, вести людей за собою. 2 вересня 1991 року над будинком Верховної Ради України було піднято синьо-жовтий стяг.
5 учень
Прапор – це державний символ. Він є у кожної держави. Це для всіх ознака сили. Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм: Синє – небо, жовте – жито. Прапор свій оберігаєм. Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо. Ми з ним дужі і єдині. Ми навіки є народом Українським в Україні.
Третім символом є Гімн. Це урочиста пісня. Наш Гімн має назву «Ще не вмерла Україна». Слова написав Павло Чубинський, а музику композитор Михайло Вербицький (1863 р.)
6 учень
Слова палкі, мелодія врочиста… Державний Гімн ми знаємо усі. Для кожного села, містечка, міста - це клич один з мільйонів голосів. Це наша клятва, заповідь священна. Хай чують друзі й вороги, Що Україна вічна, незнищенна, від неї ясне світло навкруги. (Вчитель наголошує на тому, як слід поводитися під час звучання гімну)
-Крім державних символів, Україна має ще й народні символи. Це…(показ.)
А зараз ми спробуємо створити картину одного з куточків рідного краю.
Гніздо я кладу на дах хати. У гніздо посаджу лелеку. Біля хати кущ калини. В Україні калина завжди росла саме там. В народі було прийнято садити кущ калини, коли в сім’ї народжувалась дитина. Верба і калина завжди допомагали людям. Тому й стали ці дерева народними символами. На кущі калини посаджу соловейка, саме його пісня нагадує нам про Батьківщину, де б ми не були.
-Діти, Батьківщина – це земля, на якій, ми народилися, народилися наші діди, ваші батьки і всі ми. Наша Батьківщина – це Україна, красива і щедра, багата на традиції та культуру. Погляньте, будь ласка, у вікно. Що ви бачите? (уч. відповідають). Це лише куточок нашої країни, такий маленький і мальовничий, дорогий серцю. Але саме з таких невеличких куточків і складається наша Батьківщина. Отже, Батьківщина – це рідне місто, вулиця, будинок. Це наша мова, мамина колискова пісня, лагідні руки бабусі, суворе слово батька, жовтий соняшник під вікном, мальви та чорнобривці край доріг.
-Великий шлях пройшла наша багатостраждальна країна. Але виборола свою самостійність, 24 серпня 1991 року Верховна Рада ухвалила «Акт про незалежність України». Здійснилася мрія українського народу – жити у вільній і незалежній державі, мати свою землю, свої традиції, культуру, мову, свій прапор, герб, свою головну пісню – гімн держави. Гірким і тернистим був і є шлях України у боротьбі за волю та незалежність. Про це свідчать події, які відбувалися під час Революції Гідності на Майдані Незалежності у 2014 році та події, що відбуваються зараз в країні. Мужність героїв має стати прикладом для кожного з нас, зразком того, що маємо робити все від нас залежне, щоби наша Україна була мирною та незалежною. Всі ми пишаємось рідною землею, яка народжує справжніх патріотів!
-Україна – це краплинка сонця на карті світу. Наша земля наділена неоціненними скарбами та багатствами родючих земель та повноводних рік. А яким може бути майбутнє України? Це залежить від кожного з нас. І ми повинні дбати про неї, щоб вона була багатою, квітучою, яскравою. А для цього нам треба любити її, плекати, захищати.
Гра «Склади прислів’я». Робота в групах.
(Клас ділиться на 4 групи. Кожна група отримує частини прислів’їв, з яких потрібно скласти і прочитати прислів’я.)
1 група
Без верби і калини нема України. Де срібліє вербиця, там здорова водиця.
2 група
Рідна земля і в жмені мила. За рідний край життя віддай.
3 група
Батьківщина – мати, умій за неї постояти. Людина без Батьківщини – як соловей без пісні.
4 група
Кожний край має свій звичай. Та земля мила, де мати народила.
А зараз ми перевіримо, як добре ви знаєте країну, в якій живете. До вашої уваги пропонується вікторина «Люби, вивчай свій рідний край».
-Як називається наша Батьківщина? -Столиця України. -Що собою являє Державний Герб України? -Яка найвища гора в Україні? -Який колір прапора України? -Найвідоміші брати-боксери з України? -Яка грошова одиниця України? -Розписані великодні яйця. -Найбільша річка України. -Кущ – символ рідного краю. -На якій вулиці знаходиться твоя школа? -Яка річка протікає через твоє місто?
-Діти, ви справжні українці, тому що так багато знаєте про країну, в якій живете. Пам’ятайте, ви – майбутнє України. Україна – це ви! То ж своїми знаннями, працею, здобутками примножуйте її культуру, своїми досягненнями прославляйте її. Будьте гідними своїх предків, любіть рідну землю, бережіть волю і незалежність України. Дякую, вам за увагу і співпрацю! На все добре!