Українки краса- дівоча коса
Мета :Виховувати почуття дівочої честі і гідності. Вчити дівчаток бути охайними, працьовитими, добропорядними. Домагатися естетизації їх зовнішнього вигляду . сприяти вихованню пошани до дівчини, жінки як берегині роду. Відроджувати призабуті звичаї нашого народу.
(Пісня про косу)
Розпустили кучері дівчата, Ще й підвели брови для краси. Тільки ти роби, як вчила мати, Не обрізуй русої коси. Хай вона росте, густа та пишна, Всім зрадливим хлопцям на біду. Я тобі, моя чарівна Вишне, Сам троянди в коси заплету. Назбираю вранці, коли роси, Квітів, що срібляться у росі. Що є краще за дівочі коси І троянди, вплетені в косі?
Вихователь: з давних-давен в Україні символом дівочої честі, працьовитості, охайності була дівоча коса. Недарма у народній скарбниці ми зустрічаємо так багато легенд , пісень, поезій, влучних прислів’їв та приказок, промовлянь, присвячених дівочій косі. Саме ці розсипані перли ми постарались зібрати на тернистих дорогах нашого духовного відродження і представляємо їх у призабутому сьогодні родинному святі : «Українки коса- дівоча краса». Народні обряди , пов’язані з дівочою косою, супроводжували дівчину від її народження.
Дівчинка 1 : Велика радість у наш дім прийшла: Родилося маленьке дівча. І перший крик для нас Став піснею на довгий час.
Дівчинка 2 : Батьки її і вся рідня Плекали, пестили дитя, А щоб красивою зросла, У травах купана була.
(інсценізація першого купання дитини)
Дід :Неси ,бабо , швидше воду, Наливай у миску, Щоб скупати нашу внучку, М’яти дай й любистку.
Баба: виллєм меду, Грошей кинем, Щоб була багата, Щоб росла красива доня І раділа хата.
Батько: ще у купіль покладемо Червону калину, Чебрець, руту та барвінок, Скупаєм дитину.
Мати : Щоб коса була у неї Гарною, густою, В першу купіль покладемо Гребінець з щіткою.
Вихователь: з моменту першого купелю починалась турбота батьків про коси дівчинки. Стригти дитя не дозволялось до річного віку. Коли дівчинці виповнювався рік, влаштовували в її день народження так званий «обряд перших пострижин».
Після перших пострижин волоссячко спалювали, а одне пасмо залишали як пам’ятку. Якщо хлопчиків стригли часто , то дівчаткам заборонялося після річного віку стригти коси, і матері ретельно стежили за ними :мили в пахучих травах, розчісували, прикрашали коси стрічками. Згодом, коли дівчинка підростала, мама чи бабуся намагалися привчити її до самостійності. Це були найперші уроку охайності і працелюбності.
Вихователь : колись на Україні у всіх родинах існував непорушний звичай: вставши ,дівчина мусила насамперед «навести лад» на своїй голові, а саме : вимитися, розчесатися і заплести коси. Волосся. Що залишилося на гребінці, обов’язково спалювали, бо вірили : якщо із нього зів’є гніздо ворона, голова болітиме. Вважалося найбільшим нехлюйством брати за будь-яку роботу з розпущеними косами. Про таких казали : « У неї на голові сорока гніздо звила» або «У неї в косах сім чортів кублилося» перш ніж «з’явитися на людях», дівчина ретельно заплітала косу, бо знала основний народний закон. «Яка коса – така й краса», «подивися на косу, а подумай про господиню». Ось послухайте , як про це співається в різдвяній колядці:
Блок С.В.
Дівчинка 1 : час летів, роки минали, Наша дівчинка зростала. Вже зробили перший крок, «Мама»- проказала, І у гарні дві коси Стрічки заплітала. Дівчинка 2 : ще співала залюбки, Танцювать любила, В хаті поралась щодня, Все робити вміла.
Вихователь: заплітали дівчинці косу перший раз також у визначений звичаєм час . Як правило, це робили тоді, коли їй виповнювалось 5 років.
Надійка: благословіть ,батьку й мати, Косу заплітати Косу заплітати, У стрічки вбирати. Щоб виросли довгі, Густі та красиві. І раніш своїх годочків Не стали сиві.
Батько й мати :благословляємо!
1 конкурс (хлопці дівчатам плетуть коси)
Учениця : є багато приказок і прислів’їв про дівочі коси. Згадайте та скажіть їх.
Учень 1 не дуже хвалися своєю красою, а краще продемонструй який ти уважний до дівчат. Для цього я за в’яжу тобі очі а ти по косах упізнай і назви по імені наших дівчат
(гра впізнай чиї коси)
Дівчина 1 ще з дитинства мати мене вчила,
Щоб я рано хлопців не любила
А я свою неньку не слухала ,
Полюбила хлопця, покохала.
Вихователь: з покін віків дівчат цікавила подальша їхня доля тому 7 грудня на свято Катерини, або ще його називають Свято жіночої долі дівчата відкривають двері ,або вікна і зовуть свою щасливу долю. Доле моя доле йди до мене вечеряти.
Гра перебери зерно для каші
Гра доле моя доле йди до нас вечеряти.
Вихователь: щоденні ж традиції зачіски по всій Україні були найрізноманітнішими . Як правило, малих дівчатко заплітали в чотири коси, а старших –у дві . Викладали їх на голові віночком(ось так, як ви бачите на цих фотографіях).У святкові дні волосся заплітали в одну або дві коси, що вільно спадали на плечі із вплетеними святковими стрічками. Чим дорослішою ставала дівчинка, тим ретельніше вона доглядала своє волосся.
Кожна дівчина хотіла мати гарне волосся і пишну косу. Люди вірили що підрізати волосся потрібно у певний визначний час, а саме: на повний місяць- «молодик», особливо у травні , «щоб коса була повна». Постригати косу повинен був хтось із родичів по чоловічій лінії. Ні в якому разі не можна було підрізати волосся собі самій.
3 Конкурс (у кого саме довга коса)
Виходять Ангелок
Ми ангели божі
Ми божі створіння
Прийшли привітати усіх Катрусь
з днем ангела
вручають Катеринам ангелів
Вихователь: сьогодні ми зробили спробу повернути життя ще одному із призабутих звичаїв нашого народу- вшанування дівочої коси. І хочеться вірити, що він оживе , наповниться новим змістом і передаються новим поколінням. Бо що б не казали і хоч би яким аргументами не переконували нас про старомодність коси, а все –таки в довгій дівочій косі є своя принада , щось ніжне і близьке, щемливе і священне. Хоч, на жаль, сьогодні це трапляється рідко, але коли повз нас пройде дівчинка з гарною косою, ми не обминемо і подумаємо: «Гарні ж були звичаї»,
Дитина : народ нам мудрість передав свою,
Що дихати в звичаях , обрядах і повір’ях:
«Ой , ти не ріж косу!»-
Благали матері доньок в калинових сузір’ях.
Дитина : це було так недавно, і давно,
Й завжди, поки жила моя Вкраїна.
Про те, що джерело замулене було,
Дізналися ми, чесно , тільки нині.
Дитина : тож пам’ятайте рідний оберіг,
без пам’яті нема народу.
Примножуймо все те, що Бог для нас зберіг,
Народну мудрість- берегиню роду.
Дитина : нехай щасливо ми крокуємо до сонця,
Хай нас не полишить мудрість ця свята,
Хай мальви і калина заглядають у віконце
На довгий вік, на довгі літа.
Вихователь : любі наші дівчатка, ростить і шануйте коси- свою одвічно і вічну косу.