Виховний захід: «Український віночок – краса і оберіг»

Про матеріал
Мета: виховувати любов до своєї країни, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, до рідної та державної мови, національних цінностей українського народу; створити умови, за яких діти з обмеженими можливостями можуть успішно реалізувати свої загальнолюдські права, стати корисними громадянами своєї держави; виховувати почуття гордості за свій народ, любов до рідної мови та своєї землі; формувати особистісні якості – риси громадянина: прищеплювати дітям упевненість, що вони живуть у найкращій країні, навчаючи шанувати символи, закони своєї держави; навчати прагнути робити добро, бути корисними своєму народу удосконалювати психічні процеси: цілеспрямоване сприймання, розвиток пам’яті, мислення, а саме: прагнення до усвідомлення і узагальнення оточуючого світу, розуміння абстрактних понять, кращого розуміння словесних завдань і їх виконування; виховувати в дітей моральну культуру, соціалізовувати дітей через індивідуальне виховання та навчання, наближення дітей з особливими потребами до цінностей Батьківщини. виховувати зацікавленість, бажання взнати більше через ознайомлення з усною народною творчістю. розширювати коло спілкування дітей з обмеженими можливостями.
Перегляд файлу

Виховний захід:

«Український віночок – краса і оберіг»

Мета: виховувати любов до своєї країни, шанобливого ставлення до родини, поваги до народних традицій і звичаїв, до рідної та державної мови, національних цінностей українського народу;

створити умови, за яких діти з обмеженими можливостями можуть успішно реалізувати свої загальнолюдські права, стати корисними громадянами своєї держави;

виховувати почуття гордості за свій народ, любов до рідної мови та своєї землі;

формувати особистісні якості – риси громадянина: прищеплювати дітям упевненість, що вони живуть у найкращій країні, навчаючи шанувати символи, закони своєї держави; навчати прагнути робити добро, бути корисними своєму народу

удосконалювати психічні процеси: цілеспрямоване сприймання, розвиток пам’яті, мислення, а саме: прагнення до усвідомлення і узагальнення оточуючого світу, розуміння абстрактних понять, кращого розуміння словесних завдань і їх виконування;

виховувати в дітей моральну культуру,

соціалізовувати дітей через індивідуальне виховання та навчання, наближення дітей з особливими потребами до цінностей Батьківщини.

виховувати зацікавленість, бажання взнати більше через ознайомлення з усною народною творчістю.

розширювати коло спілкування дітей з обмеженими можливостями.

Обладнання: відео-презентація, проектор, оберіг «Україна-україночка», презентація, український віночок, стрічки, квіти-обереги.

 

Хід заходу

Ведучий 1: Доброго дня, всім присутнім!

(Слайд 1).

Ми раді бачити всіх Вас!

Сьогодні ми з вами сплетемо український вінок.

(Слайд 2).

Ведучий 2: Квіти… Вони скрізь: у лісі і полі, парках і садах, висаджені на балконі, вони прикрашають наш дім, милують погляд, веселять душу.

(Слайд 3).

Квіти – вічні супутники нашого життя.

Палахкотять біля вікон українських осель золотим сяйвом мальви і жоржини, чорнобривці і маки, квітують дзвіночки і айстри.

(Слайд 4)

Квіти прикрашають не тільки землю.

Людина зуміла використати їх для прикрашення своєї оселі, свого одягу.

(Слайди 5, 6)

Ведучий 1: Чарівний світ квіткового царства!

Скільки легенд, віршів і переказів складено про них.

(Слайд 7)

Д._____________

Квіти, квіти… Чарівні квіти,

Кольорові, великі й малі…

Ви умієте душу зігріти,

Бо й самі ви — душа землі.

 

Ведучий 2: Український народ багатий на різноманітні звичаї, обряди, традиції.

Одним із них є плетіння віночка.

(Слайд 8)

Ведучий1: Вінок — це квіти, листя, гілки, сплетені в ко­ло, яким зазвичай прикрашають голову.

(Слайд 9)

Ведучий 2: Вінки різняться. Є вінок лавровий — для пере­можців.

(Слайд 10)

Ведучий 1: Терновий вінок — символ страждан­ня.

(Слайд 11)

Ведучий 2: А ще є український віночок – це не просто краса, а й оберіг, символ вічного коловороту життя.

(Слайд 12)

Ведучий 1: Існує декілька варіантів традиційного українсько­го віночка.

Давайте повернемось в далеке минуле і уважно розглянемо схему стародавнього віночка, що прийшов до нас з тих часів.

(Слайд 13)

Його плели ще наші прабабусі. Всього в цьому українському

віночку 12 квітів, кожна лікар-оберіг.

(Слайд 14)

Уч.___________ Найпочесніше місце у віночку належить деревію. Це квітка нескореності.

(Слайд 15)

Уч.__________ Тут ви бачити ружу, мальву і півонію. Це є – віра, надія й любов.

(Слайд 16)

Уч.__________ Поряд безсмертник – здоров’я, барвінок – життя.

(Слайд 17)

Уч.____________ Цвіт яблуні і вишні символ отчого дому, батьківської хати.

(Слайд 18)

Уч.__________ Любисток і волошка – відданість.

(Слайд 19)

Уч.___________ Ромашка – доброта і ніжність.

(Слайд 20)

Уч.___________ Калина – символ краси, символ України.

(Слайд 21)

 

Д._____________ Мистецтво плести вінок — ціла наука, яку сьогодні майже забули.

(Слайд 22)

А раніше вона передавалася з покоління в покоління.

Важливо було знати, як і коли збирати квіти. Як вплітати і зберегти.

Яке зілля з яким поєднувати, як замочувати квіти у рослинних соках, щоб вони довше були свіжими.

Оскільки свіжий вінок — на добро.

(Слайд 23)

«Україна».

___________

Плетемо віночок

Це я — Україна! Я завжди в віночку.

В такому ж віночку й усі мої дочки.

В таких от вінках ми приходим на свято.

Я буду вас вчити віночок сплітати.

Про квіти, стрічки вам усім розповім,

Бо знати про це нам потрібно усім.

 

 (Слайд 24)

Ведучий 2: А сьогодні ми з вами будемо плести віночок .

Хл.___________

Українець.

Виберу найкращі з усіх квітів,

Душу квітів зможу прочитати,

І вінок найкрасивіший в світі

Буде наша українка мати.

 

Хл.______________

Подивися, друже, які квіти

Народила Україна-мати!

Кожен подолянин мусить вміти

Сплести цей вінок — і прочитати.

 

 (Слайд 25)

Д.________ Погляньте на наш віночок. Він прикрашений зеленими листочками.

Це загадкова квітка. Вона зберігає свій дивний колір навіть під снігом.

Цілий рік люди шанують її, вважають її символом життя.

Ви напевно здогадалися про яку квітку йде мова.

__________ Звичайно – це барвінок.

(Слайд 26)

Хл.______________

Барвінку хрещатий,

Буяй біля хати,

Буду тебе поливати,

Цвіт блакиті шанувати.

І листочки твої

У віночок вплітати

Д._______________

Калина — символ України, символ краси та дівочої вроди. Це дерево нашого українського роду. Колись воно пов'язувалося з народженням Всесвіту і назву свою взяло від давньої назви Сонця — Коло. Червоні ягоди калини із ягідками-сердечками — то символ крові та невмирущого роду.

Д.___________________

Калинова гілочка під віконечком.

Манить мене білим цвітом,

Ніби сонечком.

Я до сонечка долоні простягаю,

До грудей духмяні квіти пригортаю.

Ведучий 2: Її почесне місце по центру віночка!

Уч.___________ Різні перекази існують про походження маку. Вважається, що квітка маку – це символ поєднання любові і ненависті

(Слайд 29)

Вірш про мак

Хл.____________

У віночку нашім

Різнобарвні квіти —

Символ України

І дарунок літа.

І вплетем в віночок

Ми червоні маки

Квітку нескореності

Й вічної подяки

Ведучий 2: А маки надаємо право вплітати майбутнім захисникам нашого роду.

А зараз послухайте загадку

(Слайд 28)

Загадка про волошку

Д._______________

На просторах поля золотого

Сині зірочки тремтять,

Мов шматочки неба голубого

Виграють, виблискують, горять.

(Волошка).

Ведучий 2: В народі кажуть: «Очі сині, як волошки в житі.» То ж вплітають цю квітку в віночок діти з голубими очима.

 

Уч.__________ Наймолодша за своїм віком є ромашка.

(Слайд 27)

Цю квітку почали вплітати, коли переконалися, що вона приносить не лише здоров’я, але й доброту і ніжність.

 

 

Д._______________

Дрімає всесвіт на травиці,

Підперши зіркою щоку,

Стоїть по пояс в Україні,

Ромашка в білому вінку.

Ведучий 2: Влітати будуть дівчатка, які народилися літом.

 

 

Ведучий 1: Значить, ми вже скінчили робити вінок?

Ведучий 2:Та який же віночок без стрічок? Треба ще стрічок побільше

нав’язати.

(Слайд 30)

Кожна стрічка у вінку теж має своє значення?

(Слайд 31)

Хл._________

Слухаємо серцем

Кожна стрічка кольорова

У віночку має мову.

Кожна стрічка розмовляє,

Нам про те розповідає,

Д.__________

Кожна стрічка щось та значить.

Вмійте серцем це побачить,

Вмійте стрічку розуміти,

Вчіться слухать серцем, діти!

Ведучий 2: Гляньте – коричнева стрічка найперша. І в’яжеть­ся вона посередині.

(Слайд 32)

Хл.____________

Найперша стрічка

Коричнева, як і земля.

Яка усім нам рідна мати.

Цю стрічку і повинен я

В вінок найпершою в’язати.

 (Учень прив’язує посередині коричневу стрічку).

(Слайд 33)

Д._________

Сонячні стрічки

Жовті стрічечки повинні

Ми з обох боків в’язати.

Так от сонячне проміння

Буде землю обнімати.

Д.__________

Ці стрічки, як сонце, жовті.

Стрічка ця і стрічка ця.

Хай при сонячній погоді

На землі в нас йде життя.

 

 (Дівчата прив’язують обабіч від світло-ко­ричневої стрічки дві жовті стрічки.)

(Слайд 34)

Хл.___________

 Зелені стрічки       (2 уч.)

От стрічка світла і стрічка темна

Але і та, і ця зелена

Зелені ще й сама природа

Це – юність, це – краса, це врода!

Д.___________   (2 уч.)

До сонця ближче бути мріють

Отож прив’яжем. Хай радіють!

Дивись як тягнеться до сонця

Природа, сонечкова доця

(Діти прив’язують обабіч дві зелені стрічки.)

(Слайд 35)

Хл.__________

Синя блакить     (2 уч.)

Неба стрічка, стрічка річки

Ці стрічки, наче сестрички

Синя стрічка і блакитна _

Хай в віночку кожна квітне.

Хл._________       (2 уч.)

В’яжем ближче до природи

Стрічку-небо, стрічку-воду

Чистими вони нам треба

Чисті води, мирне небо!

Ведучий 2: Над зеленими стрічками в’яжемо синю і бла­китну — небо і вода.

Вони дають нам силу і здоров’я.

(Учні прив’язують обабіч синю і бла­китну стрічки.)

 (Слайд 36)

Хл._____________

 Оранжева стрічка

Білий хліб, що тільки з пічки,

Або колос, що достиг,

Отаким би бути міг.

Ця оранжево-рум’яна

Стрічка символом хай стане

Золота колосся, ниви,

З хлібом завжди щоб були ви!

 

Ведучий 2: Після синьої стрічки (з одного боку) в’яжемо оранжеву стрічку. Це хліб.

(Слайд 37)

Хл.__________

Фіолетова стрічка

Стрічка: колір — фіолет.

Стрічку й цю в стрічок букет

Додамо. Нехай вона

Буде розумом ясна.

 

Ведучий 2: Після блакитної (напроти оранжевої — з другого боку) в’яжемо фіолетову стрічку. Вона означає людський розум.

(Слайд 38)

Хл.__________

Малинова стрічка

Щедра, наче кущ малини.

До віночка України

Стрічку ми оцю вплетемо

Щирі серцем щоб були ми

Ведучий 2: А потім в’яжемо малинову стрічку – щедрість.

(Слайд 39)

Хл._________

 Рожева стрічка

Щоб в достатку жити,

Щоб багатство мати,

Треба і рожеву стрічку дов’язати.

Ведучий 2: Після фіолетової — навпроти малинової (з протилежного боку) в’яжемо рожеву стрічку.

(Слайд 40)

Хл.__________     (2 уч.)

 Білі стрічки   

 Білі — ближче до обличчя.

Чистота душі всім личить.

Україні до лиця

Біла стрічечка оця.

Не одна вона в віночку.

Бачиш, білі два струмочки.

 

Ведучий 2: Останніми в віночок прив’язуємо білі стрічки.

(Учень вибирає собі друга і прив’язують стрічки)

Ведучий 2: Ось і готовий наш український віночок.

 (Слайд 41)

Ведучий 1: В народі кажуть: «Хто вміє віночок вити, той вміє життя любити!»

Ведучий 2: А нам ще хочеться доповнити: «Не тільки своє життя любити, а шанувати й поважати традиції українського народу».

Ведучий 1: І хочеться вірити та думати, що від сьогодні і ми іншими очима будемо дивитися на віночки й квіточки у ньому, бо знаємо, що то наші обереги, магічні символи.

(Слайд 42)

Ведучий 2: Плетіть собі на долю віночки, хай вони у вас будуть лише щасливі, хай оберігають ваші душі від зла та неправди.

Ведучий 1: Хай бережуть ваше здоров’я, приносять силу, щирість і сердечність.

Ведучий 2: Всім бажаємо доброго здоров’я та наснаги на гарні вчинки.

 Дякуємо за увагу! Бажаємо Вам добра, здоров’я  та  миру!

(Слайд 43 )

Звучить пісня «Зеленеє жито, зелене…»

 

 

docx
Додано
5 вересня 2021
Переглядів
510
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку