Виховний захід в 6 класі
Тема: Різдво крокує по планеті
Мета: - поглиблювати знання учнів про святкування Різдва в різних країнах світу,
- виховувати в учнів почуття причетності до історії нашого народу, його духовних цінностей,
- прищеплювати любов до загальнолюдських цінностей, інтерес до традицій других народів,
- залучати до літературного читання,
- розвивати зв’язне мовлення, слухову пам’ять, критичне мислення,
- викликати в учнів почуття радості, побажання добра всім і кожному.
Хід уроку
І. Історія Різдва
1. Од небесного Едема
Світла зірка Віфлеєма
Путь небесну провела,
Путь, де люди без поміхи
Взнали щастя самовтіхи
Без розпусти і без зла.
Взнали щастя не в розкошах,
Не в хоромах і не в грошах,
А в душевній чистоті
І в любові, і в єднанні,
В віковічному братанні,
В братній щирості святій.
2. Ось і наближаються світлі й радісні Різдвяні свята, які приносять добро в наші душі.
- Що означає слово «Різдво»? / «народження»/
- Хто народився в «Різдво»?
3. Послухаємо біблійну легенду про народження Ісуса Христа
/презентація учня +демонстрація картинки «В печері»/
4. Багатопроменева зірка стала уособленням Різдва Христова
/демонстрація картинки «Зірка 8 променів» /
5. В ХVІ – ХVІІ століттях багатопроменева зірка і вертеп стають необхідними атрибутами, з якими ввечері на Різдво Христове ходила молодь. Несли зірку, співали колядки, заходячи до хати господарів, показували вертепну драму.
- Вертеп /презентація учня /.
ІІ. Літературні твори про Різдво.
1.Різдво…В цей час відбуваються різні дива. Особливо повнився чудесами Свят-вечір
- Пригадайте, які твори про Різдво ми вивчали на уроках зарубіжної літератури
/Ч. Дікенс «Різдвяна пісня в творі», М. Гоголь «Ніч перед Різдвом»/
- Які Різдвяні дива відбуваються з героями?
/Скрудж-подорож з духами Різдва,
Вакула-подорож на чорті до Сант-Петербургу/
2.Чи змінили Різдвяні пригоди героїв?
Кожен з героїв від дивовижного свята християн очікує дива:
а) племінник Скруджа-?
/дядько стане добрим,привітним, прийде до них на святковий обід/
б) Боб Кретчит-?
/начальник подобрішає і підвисить йому платню, одужає Тім/
в) Вакула-? /щоб Оксана відповіла на його почуття/
г) Оксана-? /щоб її полюбив найпрекрасніший парубок/
* Різдяні твори різних письменників різних народів важко порівнювати, і все ж…У повісті М.Гоголя «Ніч перед Різдвом», як і у творі Ч.Дікенса «Різдвяна пісня в прозі»,під впливом Різдва відбуваються з героями зміни на краще, духовний розвиток та відродження.
ІІІ.Святкування Різдва Христового в Україні.-
1. Коли святкують Різдво цього року за новоюліянським календарем? /25 грудня/
- З чого починається свят-вечір? / «багата вечеря»/
2.За традицією на Свят-вечір має бути «багатий стіл» з 12 пісних страв
- презентація учня «12 страв»
3. Після вечері люди починали співати колядки, а молодь із зірочками та сріблястими дзвіночками ходили від дома до дома та несли радісну звістку про народження Ісуса Христа
- Пригадайте з уроків української літератури, що таке «колядки»?
- Які колядки визнаєте? Заспівайте
/ дівчата співають колядку «Нова радість стала» /
4. Прослухайте найвідомішу українську колядку «Добрий вечір тобі, пане господарю...» і зверніть увагу на традиційні дійства під час колядування
/демонстрація кліпу/
ІV. Як зустрічають Різдво в різних країнах світу.
Сово нашим дослідникам /учні демонструють презентацію:/
V. Заключне слово
* У дні Різдва кожна людина чекає на диво, бо душа її потребує цього, адже людина живе мрією, надією, прагне прекрасного.
Наша година добігає кінця…
Дозвольте Вас, дорогі учні, шановні колеги, привітати з Різдвом Христовим!
Хай Ангел торкне вашу сім’ю ніжним крилом,
Зігріє серце різдвяним теплом,
Хай радість, кохання наповнить Ваш дім,
Поселиться щастя і спокій у нім!
VІ. Рефлексія
- Пропоную всім на Віфлеємській зірці залишити по одному слову-побажанню собі, своїм рідним, нашим славним захисникам, друзям, всьому світові з Різдвом Христовим!
/ учні пишуть слова на зірці, що спроєктована на моніторі/
- Що необхідно відповідати на привітання:
- «Христос народився!»
- «Славімо його!»
- ВЕСЕЛИХ ВАМ СВЯТ!!!