«Чи не все одно для науки, бідні ви чи багаті, щасливі або нещасливі, здорові або хворі її служителі? Вчені створені шукати і відкривати, і до повного виснаження своїх сил вони будуть шукати і знаходити. Учений не в змозі боротися зі своїм покликанням». Як мало ми знаємо про відкриття, які зробили жінки! Пропонуємо винаходи видатних жінок науки, яким вдалося розвіяти стійкий стереотип, що двигуни прогресу – це чоловіки.
Жінки-винахідники
Мета: подати дітям інформацію про відомих і невідомих жінок-винахідників, які великою мірою вплинули на життя кожної людини, а також про відому жінку-вченого – Марію Складовську-Кюрі та її досягнення.
Корекційна мета: корекція особистісної незрілості – формування соціальних інтересів.
«Треба вірити, що ти щось можеш, і цього «щось» потрібно
досягти за будь-яку ціну».
Марія Кюрі
What is this life, full of care,
We have no time to stand and stare!
No time to stand beneath the boughs,
Where squirrels hide their nuts in grass.
No time to see, in broad daylight,
Streams full of stars, like skies at night.
No time to turn at Beauty's glance,
And watch her feet, how they can dance.
No time to wait till her mouth can
Enrich that smile her eyes began.
A poor life this is if, full of care,
We have no time to stand and stare.
Вчитель англійської мови. Dear friends, I want you to stand and stare. Times change and we with time. Everything that surrounds us is unique. New inventions make our life easier and more comfortable. William Shakespeare said: "We know what we are, but we know not what we may be".
Today we are going to talk about women inventors and the role of their inventions in our life. Throughout history, and now into the 21st century, famous women inventors have played a vital role in the world of innovation. In fact, women have become increasingly prevalent in the field and are responsible for such momentous advances as windshield wipers, disposable diapers, the first computer language and the Mars Rover.
Ignoring the gender stereotypes and discriminatory barriers that stood at every turn, these female inventors displayed an iron will and unwavering perseverance. Famous Women Inventors and its sponsor, Invent Help, are pleased to present an introduction to a handful of the many females whose ingenuity helped to shape the world as we know it over the last couple of centuries. Select an inventor from the list at the left to read more about her life and the inventions she created.
«Чи не все одно для науки, бідні ви чи багаті, щасливі або нещасливі, здорові або хворі її служителі? Вчені створені шукати і відкривати, і до повного виснаження своїх сил вони будуть шукати і знаходити. Учений не в змозі боротися зі своїм покликанням».
Як мало ми знаємо про відкриття, які зробили жінки!
Пропонуємо винаходи видатних жінок науки, яким вдалося розвіяти стійкий стереотип, що двигуни прогресу – це чоловіки, пише vsviti.com.ua. Презентація
1. Астролябія. Прилад для вимірювання координат небесних тіл винайшла жінка-науковець, філософ, астроном і математик Гіпатія Олександрійська в 370 р.
2. Рожеве шампанське. Ніколь Барб’є Кліко в 1808 році розробила технологію «ремюаж», завдяки якій шампанське за три місяці позбавляється від осаду і стає кришталево прозорим, що мало справжній успіх, значно поліпшивши якість напою.
3. Циркулярна пилка. Табіта Беббітт довго спостерігала за чоловіками, зайнятими розпилом колод спеціальної пилкою з двома ручками, за які потрібно тягнути то вперед, то назад. Хоча навантаження на обох чоловіків було однаковим, колоди розпилювали тільки тоді, коли пила рухалася вперед, а при зворотному русі з колодою нічого не відбувалося. Беббітт подумала, що це марна трата енергії, і в 1810 році створила прототип циркулярної пилки, яка пізніше стала використовуватися в лісопильній промисловості.
4. Перископ для підводних човнів. За допомогою цього приладу, який запатентувала в 1845 році Сара Метер, визначають відстань до спостережуваних об’єктів.
5. М’ясні консерви. У 1873 році на всесвітній виставці в Відні Надія Кожина продемонструвала спосіб приготування м’ясних консервів, за що і отримала медаль.
6. Посудомийна машина. Недорахувавшись кількох тарілок зі свого улюбленого порцелянового сервізу, Джозефіна Кокрейн створила машину, яка тільки миє посуд, а не б’є. Це сталося в 1886 році, але тільки через 40 років, пристрій Кокрейн було визнано необхідною річчю в господарстві.
7. Бюстгальтер. Ця деталь жіночого гардеробу була запатентована Ермінь Кадоль у Франції в 1889 р. У своїй корсетній майстерні пані Кадоль виставила виріб, що отримало назву «le Bien-Etre» («благополуччя»). Чашечки цього бюстгальтера підтримували дві сатинові стрічки, а ззаду вся ця конструкція прикріплювалася до корсета.
8. Снігоприбиральна машина. Чистота повинна бути не тільки в будинку, але і на вулицях, вирішила звичайна секретарка Синтія Вестовер і зібрала прадідуся сучасних машин для чищення вулиць від снігу в 1892 році.
9. Склоочисники. Перші двірники для автомобіля винайшла Мері Андерсон в 1903 році. Їй стало шкода водія, який змушений був під час хуртовини щохвилини зупиняти машину і згрібати сніг з вітрового скла.
10. Фільтр для кави. Завдяки Мерлітті Бенц любителі посидіти за чашкою кави позбавлені від стомлюючої процедури з приготування порції другої-третьої. Перший фільтр-конус для кави Мерліта скрутила власноруч із листка учнівського зошита з 1909 році.
11. Глушник для автомо-біля. Цей акустичний фільтр винайшла Ель Долорес Джонс в 1917 році, після чого світ навколо нас став трохи тихішим.
12. Підгузки. Втомлена мама і домогосподарка Маріон Донован в 1917 сіла за швейну машинку з душовою фіранкою і, після декількох спроб, створила водонепроникні покриття для підгузника. На відміну від гумових повзунків, які вже були на ринку, дизайн Донован не викликає попрілостей і не тиснув шкіру дитини.
13. Wi-Fi. Хеді Ламарр отримала скандальну славу після того як знялася у фільмі чехословацького режисера Густава Махато, де вперше в історії кіно була відверта сцена сексуального характеру, за що Адольф Гітлер назвав її ворогом Третього рейху, а римський папа Пій XII закликав добрих католиків не дивитися фільм. Але Хеді захоплювалася не тільки кіно. У 1941 році вона запатентувала секретний засіб зв’язку, яке динамічно змінювало частоту мовлення, щоб утруднити перехоплення супротивником. З 1962 року цей пристрій використовувалося в американських торпедах, а нині використовується в мобільному зв’язку і WiFi.
14. Бронежилет. У 1965 році доктор Стефанії Кволек винайшла синтетичний матеріал кевлар, який п’ять разів міцніше стали. Її винахід врятував тисячі життів поліцейським, пожежним і військовим. Кевлар став основою для куленепробивних жилетів.
Сьогодні ми хочемо звернути особливу увагу про відому жінку-вченого Марію Складовську-Кюрі.
Фільм-розповідь про себе (англ. мовою). Озвучення фільму здійснює учениця.
Hello, friends. How are you? My name is Marie Skladovska. But everyone knows me as Marie Curie. I was born in Warsaw, the capital of Poland. But when I was 24 years old I had to abandon my country as they didn`t allow women to go to university. Something incredible but true. Since I was a child I wanted to dedicate myself to investigation and to be able to make my dream come true.
I moved to Paris with a notion of studying at the prestigious French university where women were allowed to involve. There I studied Physics and Mathematics and I met a love of my life – my husband and an investigation partner Pierre Curie.
Кюрі (Складовська) Марія. Фільм (https://www.youtube.com/watch?v=y55GSSPItI0).
Марія Кюрі - один із творців вчення про радіоактивні елементи.
Один із двох найвищих зафіксованих коефіцієнтів IQ належав Марії Кюрі. Він перевищував 200 балів! Спільно зі своїм чоловіком П’єром Кюрі, а потім і самостійно займалася дослідженням радіоактивності, відкрила два нових елементи: полоній і радій.
Коли почалася Перша Світова війна, знаменитий хімік і фізик Марія Кюрі не залишилася осторонь. Вона створила для армії 220 рентгенівських установок!
Марія Кюрі була двічі нагороджена Нобелівською премією: 1903 року - в галузі фізики і 1911 року - в галузі хімії. (Хоча за умовою Нобелівська премія може бути присуджена окремим особам всього один раз).
Восени 1913 року в Брюсселі зібралася Конференція Сольвея при Міжнародному фізичному інституті. На ній були присутні близько 30 учених, у тому числі Ейнштейн, Резерфорд і багато інших. Єдиною жінкою, яка була присутня на цьому конгресі, була Марія Кюрі.
На початку 20-х років учений зробила тріумфальний турне по США, де президент підніс їй подарунок, що відповідав її інтересам. Він був куплений за державні кошти та гроші, зібрані серед американок. Цей надзвичайний за вартістю подарунок був 1 грам радію.
Одного разу, бачачи блакитнувате сяйво, вона шепнула чоловіку: «Невмикай світло... Воно прекрасне, як ми і хотіли». У цей час вчені спостерігали видобутий радій, «випромінюючий блакитне сяйво». Пізніше Марія Кюрі померла від променевої хвороби.
У день смерті чоловіка вона написала в щоденнику: «Я помру так само, як ти. Я буду випромінювати сяйво, але я не Свята, і всім відомо, звідки це світіння ...».
У паризькому Пантеоні поховані видатні люди Франції, навіть Наполеон не удостоївся цієї честі. Єдина жінка серед них - Марія Кюрі, прах якої перепоховали тут у 1995 році за особистим розпорядженням президента країни Франсуа Міттерана. Діяльність членів родини Кюрі була відзначена Нобелівською премією.
Марія Кюрі вважала, що
Хвороба підступна жере лейкоцити.
Та треба вставати, трудитися жити.
Лічильники Гейгера стукають вперті:
Вона не боялась хвороби, ні смерті,
У тілі носила своїм сотні доз.
.. .Лейкоз, лейкоз, лейкоз...
Та люди (війна) у шпиталях вмирають,
Від раку страшного у муках згорають.
.. .Будує лікарні. Ученої мрія —
Рятунок від смерті — кюрітерапія.
Не скальпель, а промінь надію несе
До зранених бідами душ і осель.
Що сталося з вами, пані Маріє?
Занадто стомилася вчена, хворіє.
Шпиталі. Аналізи. Муки і біль
Ця горда людина тамує в собі.
Хотілося встати, відкинути втому.
Поїхати хоч на годину додому.
До Польщі. Із П’єром. Та П’єра нема.
З хворобою бореться жінка сама.
Не чує Париж, молодий і амбітний,
В морози веселий, у спеку привітний.
Як гупає серце, ганяючи кров.
Як гасне свідомість й з’являється знов.
...Життя пережито: і втрати, і мрії.
Лишилися книги опісля Марії.
Ось П’єрові чітко біліють статті.
Мов іскри таланту обох. Золоті.
...В таблиці хімічній стоять, як у домі.
Радіоактивні і дуже відомі
Її елементи — Радій, Полоній.
Палають троянди багряно-червоні.
Приніс на побачення П’єр.
Париж подорослішав, інший тепер.
Та кроки подружжя Кюрі пам’ята.
їх працю, їх славу. Минають літа...
Запалює всесвіт щоніч дві зорі —
Марії Складовської й П’єра Кюрі.