Тема: «Знайомтесь – ХІМІЯ!»
Мета:
1) освітня – формувати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням;
2) виховна – виховувати взаєморозуміння, взаємоповагу при роботі в групах, бережливе ставлення до шкільного майна;
3) розвиваюча – розвивати навички планування експерименту.
Форми роботи: виконання експерименту, складання звіту.
Обладнання: відповідно до інструкції.
Виховний захід для учнів 7 класів
Тема: «Знайомтесь – ХІМІЯ!»
Мета:
1) освітня – формувати навички роботи з хімічними речовинами й лабораторним устаткуванням;
2) виховна – виховувати взаєморозуміння, взаємоповагу при роботі в групах, бережливе ставлення до шкільного майна;
3) розвиваюча – розвивати навички планування експерименту.
Форми роботи: виконання експерименту, складання звіту.
Обладнання: відповідно до інструкції.
ХІД УРОКУ
I. Організація класу (2 хв.)
II. Повторення правил техніки безпеки в кабінеті хімії, під час проведення хімічного експерименту, інструктаж перед початком практичної роботи (8 хв.)
IІІ. Виконання практичної роботи за інструкцією (25 хв.)
Дослід 1. Багато піни із нічого
(Мило + H2O2) + (CuSO4 + NH4OH) → продукти реакції + H2O2 + O2↑
Дослід 2. Денатурація білка
Більшість людей є великими любителями продукції компанії «Кока-Кола». І напевно більшість з них знають про те, що ця продукція далеко не корсна. Існує неймовірна кількість легенд про те, як «Кока-Кола» роз'їдає м'ясні продукти, відмиває накип і іржу, видаляє плями крові, очищає контакти батарейок, видаляє жирні плями з одягу, або навіть вбиває сперматозоїди. Більшість цих фактів вже перевірені руйнівниками легенд. Що ж насправді є ця «Кока-кола»? Червоний отруту або безпечний харчовий продукт?Хотілося б зауважити, що компонентами напою є:
- Цукор
- Барвник: Цукровий колер (Е150)
- Ортофосфорная кислота (E338)
- Кофеїн
- Натуральні ароматизатори
- Двоокис вуглецю (E290)
Проведемо реакцію Сoca-Cola + молоко → …
Кофеїн і кислота у складі говорять про те, що кола – кислотне середовище. Молекули ортофосфорної кислоти вступають в реакцію з молоком, відбувається денатурація білка, внаслідок чого кола стає прозорою рідиною. І ми можемо спостерігати плаваючі пластівці (осад).
Дослід 3. Вулкан на столі
1. Речовина оранжевого кольору – амоній дихромат (NH4)2Cr2O7, який розкладається з виділенням безпечного газу азоту, водяної пари та твердого хром(ІІІ) оксиду Cr2O3 зеленого кольору. Для ініціювання реакції розкладу ми використали крихітку сухого пального. Можна на гірку дихромату амонію з цією метою додати краплину спирту або просто на декілька секунд занурити палаючу скіпку. Після цього розпочинається екзотермічна реакція:
(NH4)2Cr2O7 = Cr2O3 + N2↑+ 4H2O
А чому так помітно збільшується об’єм речовини? Пригадаємо: хімічна реакція – це явище, яке призводить до утворення нових речовин. В цій реакції амоній дихромат розклався з утворенням нової речовини – хром (ІІІ) оксиду, що має зовсім інші фізичні властивості. Так, густина амоній дихромату становить 2,115 г/см³, а хром (ІІІ) оксиду - 5,21 г/см³. Порівнявши ці цифри, нам стає зрозумілим зміна в об’ємі. Добутий оксид хрому (III) має у своєму складі домішки сполук хрому (II) і хрому (VI), тому ми можемо бачити вкраплення сірого і чорного кольору. Слід пам’ятати, що амоній дихромат, як і всі сполуки шестивалентного хрому, – токсичний. При вдиханні може викликати онкологічні захворювання. А хром (ІІІ) оксид при потраплянні в очі може подразнювати їх.
2. Вогняна заметіль – один з найкрасивіших, експериментів, його виконання не вимагає особливих навичок або дефіцитних реактивів. У класичному варіанті «Вогняна заметіль» – каталітичне горіння амоніаку на поверхні оксиду хрому. На дно банки наливаємо концентрований (25% -й) розчин амоніаку (бажано не намочити стінки - краплі і плівка рідини заважають спостереженню). Потім розігріваємо в ложечці для спалювання оксид хрому (III), отриманий розкладанням біхромату амонію. Ложечку швидко вносимо в банку з парами амоніаку. Частинки оксиду розжарюються до жовтого світіння і опускаються на дно, немов вогненні сніжинки. Коли частинок буде досить багато – в банці виникають висхідні потоки і завихрення, які піднімають розпечені частинки вгору. На жаль, дослід триває недовго – всього кілька секунд.
Дослід 4. Взаємодія алюмінію з кристалічним йодом
I2 + H2O = HI + HIO
Al2O3 + 6HI = 2AlI3 + 3H2O
2Al + 3I2=2AlI3
Готується суміш алюмінієвого порошку та кристалів йоду, розмішується , доливаємо декілька крапель води (питання: для чого доливаємо воду? Відповідь : вода - каталізатор. Потім закриваємо цю суміш скляним циліндром (дуже щільно).
Дослід 5. Лавова лампа
Ви коли-небудь ловили себе на тому, що не могли відвести погляд від лавової лампи? Ви тримаєте її в руці, трохи струшуєте і спостерігаєте, як рідина розділяється на різні форми різних кольорів і відтінків. А потім ви помічаєте цінник і кладете лампу на місце ... Якщо вам шкода свій гаманець, ви можете зробити лавову лампу з підручних матеріалів – просто дотримуйтесь кроків, наведених нижче. Налийте 3 шари рідини:
І шар – оцтова кислота (+ додайте барвник, щоб було ефектно);
ІІ шар – соняшникова олія;
ІІІ шар – етиловий спирт (також додайте барвник).
Остання ваша дія, додайте невеликий шматочок крейди і спостерігайте за дійством. Цей дослід показує, як дві рідини різної густини не змішуються між собою навіть при перемішуванні (в результаті хімічної реакції змішуються між собою тільки розчин оцтової кислоти і спирт).
Дослід 6. Хімічний поріз
Для початку потрібно приготувати два розчини:
Перший – розчин ферум(III) хлориду у воді.
Другий – розчин калій тіоціонату (роданіду) у воді.
Розчин ферум(ІІІ) хлориду можна назвати «йодом» (вони схожі за кольором), а розчин калій тіоціанату – «спиртом», бо що той що інший безбарвні.
Далі потрібно змочити вату «спиртом» і протерти місце майбутнього порізу. Також потрібно приготувати ніж, провівши яким по руці себе не поріжеш, справжній поріз нам не потрібен!
Потім слід вмочити ніж в розчин «йоду» і провести по тому місцю руки, яке було заздалегідь підготовлено. При цьому у глядачів з’явиться відчуття що в місці, проведення ножа по руці, виступає кров, але насправді це все лише хімічний експеримент!
Під час реакції між калій роданідом і ферум(ІІІ) хлоридом утворюється продукт темно червоного кольору (дуже схожого на кров).
3KSCN + FeCl3 = Fe(SCN)3 + 3KCl
Fe(SCN)3 – ферум роданід (червоного кольору).
Дослід 7. Хімічна веселка
Цей дослід полягає у тому, що при змішуванні різних розчинів можна отримати всі 7 кольорів веселки: червоний, оранжевий, жовтий, зелений, синій, блакитний і фіолетовий.
1. Червоний колір
3KSCN + FeCl3 = Fe(SCN)3 + 3KCl
2. Оранжевий колір
Розчин K2Cr2O7
3. Жовтий колір
K2Cr2O7 + 2NaOH = KNaCrO4 + H2O
4. Зелений колір
CuSO4 + 4KSCN = K2[Cu(SCN)4] + K2SO4
5. Блакитний колір
Розчин CuSO4
6. Синій колір
CuSO4 + 4NH4OH = [Cu(NH3)4]SO4 + 4H2O
7. Фіолетовий колір
NaOH + фенолфталеїн = розчин забарвлюється у малиновий колір.
Дослiд 8. Взаємодія натрію з водою
Для дослiду: шматочок натрiю, склянка з водою, фенолфталеїн. Хiд дослiду. Усклянку з водою добавляємо декiлька крапель фенолфталеїну, для того, щобпiдтвердити утворення нової речовини - лугу. Потiм кидаємо натрій. Бачимо, що відбуваєтъся реакцiя, натрiй розчиняється у воді спосгерігаємо розчин з малиновим відінком. Висновок: у водi розчиняються лужнi метали. Щоб прискорити розчинність металу добавляють фенолфталеїн.
Дослід 9. Вогнестійка повітряна кулька
Повітряні кульки дуже неміцні. Їх слід тримати подалі від гострих предметів і джерел вогню. Полум’я послаблює гуму і кулька лопається. Але в ході сьогоднішнього експерименту ми розглянемо, як торкнутися кулькою полум’я, щоб вона не лопнула. Цікаво, чи не так? Невже можливо таке чудо? Нам буде потрібно: дві не надуті круглі кульки; кілька сірників і звичайна вода.
Здавалося б, що може бути чудесного в самих звичайних повітряних кульках, якими так люблять гратися діти? Та й дорослі теж люблять і з величезним задоволенням беруть участь в іграх своїх чад.
Проте чудеса науки часом знаходяться в самих повсякденних предметах, варто лише подивитися на них трохи інакше і відкрити для себе їх дивовижний, досі невідомий світ. Або додати
що-небудь не менш просте, наприклад ... воду з крана.
У це важко повірити, але властивості води дуже дивні. Вона не тільки оберігає повітряну кульку від вогню, але і перешкоджає сильному переохолодженню повітря в прибережних районах. Як це відбувається?
Надіваємо одну з кульок і зав'язуємо її ниткою. В іншу кулька влиємо 60 см3 води і зав’язуємо ниткою.
Запалюємо сірник і підносимо першу кульку, в якій немає води до полум’я . Дозвольте полум’ю торкнутися кульки. Що вийшло? Кулька лопнула! І, найімовірніше, це сталося ще до того, як вогонь торкнувся кульки.
Запалюємо другий сірник. Підносимо його безпосередньо до того місця кульки, де знаходиться вода. Торкаємось вогнем кульки. Що сталося цього разу? Кулька не луснула! Але на її поверхні утворилася чорна цятка. Якраз в тому місці, де ми торкнулися її полум’ям.
Чому кулька з водою не луснув від взаємодії з вогнем? Адже нагрів гуми був таким же, як і у випадку з першою кулькою. Гума першої кульки стала настільки гарячою, що ослабла і кулька луснула під тиском повітря, яке в ній знаходилось.
Чому ж кулька, в якій знаходиться вода, пручається нищівній силі полум’я? Справа в тому, що вода вбирає в себе більшу частину того тепла, яке виділяє полум'ям. В результаті гума не стає занадто гарячою. А раз вона не занадто гаряча, то і сильного ослаблення не відбувається, і кулька не лопається.
IV. Оформлення звіту про виконану роботу в зошитах, формулювання висновків до роботи (8 хв.)
V. Домашнє завдання (2 хв.)
Підготувати повідомлення на тему: «Видатні вчені-хіміки»»