«Використання звертань, вставних слів, словосполучень,речень у творах Т.Г. Шевченка»

Про матеріал
Презентація присвячена творчості Т.Г. Шевченка, а саме спрямована на дослідження мовних явищ у творчості Кобзаря.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

«Використання звертань, вставних слів, словосполучень,речень у творах Т. Г. Шевченка»Думи мої, думи мої,Лихо мені з вами,Нащо стали на папері Сумними рядами. Т. Г. Шевченко

Номер слайду 2

МЕТА УРОКУ:поглибити і систематизувати знання восьмикласників про речення із звертаннями, вставними словами, словосполученнями, реченнями;удосконалювати вміння і навички правильно вживати у мовленні звертання, вставні конструкції; правильно виділяти їх на письмі розділовими знаками; розвивати вміння самостійно розв’язувати нові пізнавальні завдання; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу розвивати спостережливість, уважність, кмітливість;виховувати інтерес і любов до творчості Великого Кобзаря.

Номер слайду 3

СЛОВО ВЧИТЕЛЯ Всім вам відомо, що кожного року у березні ми відзначаємо Дні пам’яті Шевченка. Цей рік є особливим, адже саме цієї весни виповнилося 200 років з Дня народження Великого Кобзаря. Тому сьогоднішній урок ми присвячуємо великому синові українського народу. Сьогодні ми ще раз переконаємося у мовному багатстві творчості Т. Г. Шевченка, який з метою пробудження свідомості людей використовує у своїх поезіях безліч речень із звертаннями, вставними словами, словосполученнями, реченнями.

Номер слайду 4

Експрес-опитування. Що називається звертанням? Які бувають звертання і чим вони виражаються?У яких стилях мовлення поширене звертання і яка його функція? Як називаються слова чи групи слів, які вказують на ставлення мовця до висловленої ним думки?На які групи поділяються вставні слова?Наведіть приклади слів, які ніколи не бувають вставними. Які розділові знаки вживаються при звертаннях та вставних словах?

Номер слайду 5

ПРАКТИЧНА РОБОТАЗапишіть подані речення, знайдіть звертання, вкажіть види, поясніть вживання розділових знаків. «Слава тобі, Гамаліє, на весь світ широкий, на всю Україну.» «Люде, люде! За шмат гнилої ковбаси у вас хоч матір попроси, то віддасте!» «Учітеся, брати мої, думайте, читайте.»

Номер слайду 6

«Сини мої! Орли мої!Летіть в Україну —Хоч і лихо зустрінеться,Та не на чужині. Ходімо ж, доленько моя!Мій друже вбогий, нелукавий!Ходімо дальше, дальше слава…

Номер слайду 7

У поданих прикладах із творів Т. Шевченка, визначте вставні слова, словосполучення, речення, охарактеризуйте їх, поясніть розділові знаки. Співай, старче Божий, яку знаєш, а то й дзвона не діждемось — поснемо. Справді, поснемо; співай яку-небудь. А братія мовчить собі, Витріщивши очі, Як ягнята; нехай,каже, — може, так і треба.

Номер слайду 8

Нащо б, бачте, те згадувать,Що давно минуло. Було, як смеркає, Защебече на калині —Ніхто не минає. Дівчата вийдуть воду брати,І сонце гляне, — рай, та й годі.

Номер слайду 9

ТВОРЧА ЛАБОРАТОРІЯВідновити текст, усно охарактеризувати вставні конструкції. … …, … …, Лихо мені з вами. (поширене звертання) …, найдеться дівоче Серце, карі очі, Що заплачуть на сі думи… (вставне слово, що виражає невпевненість)

Номер слайду 10

Хто ж сироті завидує —Карай того,…(непоширене звертання)В Україну ідіть, …,В нашу Україну,Попідтинню, сиротами…(непоширене звертання)Там найдете щиру правду,А ще, …, й славу…(вставне слово, що виражає невпевненість)Привітай же, … …,… …,Моїх діток нерозумних,Як свою дитину.(два поширені звертання)

Номер слайду 11

І не пом’яне батько з сином,Не скаже синові: «Молись,Молися, …, за Вкраїну. Його замучили колись.»(непоширене звертання)Господнє небо і село,Ягня, …, веселилось!(вставне слово, що виражає невпевненість)Плавай, плавай, …,По синьому морю,Рости, рости, …,Все вгору та вгору!(непоширені звертання)

Номер слайду 12

ПУНКТУАЦІЙНИЙ ПРАКТИКУМПереписати речення, поставити розділові знаки. Усно охарактеризувати. Знать од Бога і голос той і ті слова ідуть меж люди!Гетьмани гетьмани якби то ви встали Встали подивились на той Чигирин.

Номер слайду 13

Вибачайте люди добрі Що козацьку славу Так навмання розказую.Ідуть дівчата в поле жати Та знай співають ідучи. В неволі тяжко хоча й волі Сказать по правді не було. О думи мої О славо злая За тебе марно я в чужому краю Караюсь мучусь але не каюсь

Номер слайду 14

А може лихо переплачу?Води Дніпровської нап’юсь,На тебе друже подивлюсь,І може в тихій своїй хатіЯ буду знову розмовляти. З тобою друже мій. Оставайтеся здоровіМої високії тополіі хрещатий барвіночку.

Номер слайду 15

ПІДСУМОК УРОКУБесіда:1) Які синтаксичні конструкції найчастіше вживає Шевченко у віршах? 2)Які вставні слова найчастіше зустрічаються в текстах? Заключне слово вчителя (вірш + пісня “Боже, Україну збережи”)

Номер слайду 16

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯНапишіть листа Т. Шевченкові, використовуючи звертання та вставні слова. Напишіть твір-мініатюру на тему: “З Шевченком у серці ”, використовуючи звертання та вставні слова. Складіть віршовану або прозову посвяту Т. Шевченку

pptx
Додано
22 січня 2019
Переглядів
5299
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку