ВІКТОРИНА: А що ми знаємо про вишиванку?
-
День Вишиванки ! Що нам про цей день говорить Викіпедія?
-
Всесвітній день вишиванки - це міжнародне свято, яке покликане зберегти споконвічні народні традиції творення на носіння етнічного вишитого українського одягу. Дата проведення - щороку в третій четвер травня ( будній день). Свято не прив’язане до жодного державного чи релігійного . До цього дня може долучитись кожен охочий, одягнувши вишиванку.
-
А коли було започатковане свято?
-
Свято вишиванки було запроваджене не к давно , лише у 2006 році.
-
Цікаво! З чого все почалося?
-
А почалося дійсно все дуже цікаво: ідею проведення акції « Всесвітній день вишиванки» запропонувала Леся Воронюк, на той час студентка факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича. Однокурсники дівчини часто приходили на пари у гарних вишитих сорочках, тож вона і запропонувала вибрати один день та вбратися у національний одяг разом.
-
Спочатку ідею підтримала лише частина студенів . потім вона набула поширення не лише у Чернівцях , а й в інших містах, а вж протягом наступних років свято розрослося до всеукраїнського рівня, до нього почала долучатися українська діаспора по всьому світу. А також прихильники України.
-
Ідея свята полягає в збереженні українських цінностей та їх популяризації серед молоді та населення загалом. Саме ж свято запрошує кожного свідомого громадянина до абсолютно простого вчинку – одягнути вишиванку і в ній піти на роботу чи на навчання. Як показує досвід , люди в День вишиванки завжди піднесені та усміхнені , адже в стародавньому одязі закодовано багато символів сили, добробуту , краси та оберегів.
-
У цей день вже традиційно організовують цікаві конкурси у мережі , наприклад «Найкраща вишиванка» або « Найкраще фото» у вишиванці. Фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України , а також і українці за кордоном.
-
А що ми знаємо про вишиванку?
-
Коли зявилася вишиванка? ( Точних даних немає, але археологічні розкопки свідчать , що мистецтво вишивання відоме в Україні ще з часів енеоліту, тобто – це четверте – третє тисячоліття до народження Христа.)
-
Які ви знаєте традиційні способи вишивання сорочок? ( Мережка хрестик, вирізування , заволоч, низь, лиштва, кольоровий шовк)
-
Які мотиви орнаменту використовувалися найчастіше ? ( рослинні, геометричні , зооморфні)
-
Який письменник став законодавцем моди та почав носити вишиванку зі звичайним піджаком? ( Іван Франко)
-
Коли науковці України вперше почали займатися вивченням національного одягу? ( Після того , як у 1876 році відома письменниця Олена Пчілка видала альбом вишиванок)
-
Коли почався перший модний бум на вишиванки у радянській Україні? (у 1920 -1930 х роках)
-
Коли відбулася перша вишиванкова хода? ( у 2008 році)
-
Які всесвітньо відомі дизайнери використовують фрагменти української вишиванки під час створення одягу? ( Гучі, Дольче Габаа, Валентіно, Джон Гальяно та Жан-Поль-Готьє)
-
Який мурал намалював на київському будинку австралійський художник Гвідо ван Хелтен? Чим він цікавий? ( Дівчину у вишиванці . Висота муралу – 43 м, це найбільший твір художника в Європі.
Вишиванка – символ України
Кожної великої родини
Нашої історії та мови
Залюбки вдягаємо її знову.
Плаття – вишиванку
Одягаю радо,
Буду в ній сьогодні
З друзями гуляти.
Мені личить унікальний
Одяг національний
На свята уся сім’я
Мама, тат й навіть я
Вишиванки одягаєм
В центрі міста ми гуляєм.
Хай всі знають . що родина
Любить неньку – Україну!
Вишиванка рідна , ну хіба не диво?
В ній ходити модно, стильно і красиво.
В ній душі наснага , материнська ласка,
Це митецький витвір! З твоїм Днем, краса і казка!
Пісня « Вишиванка»