Вікторина I love sport.

Про матеріал
Проводила вікторину для закріплення теми Sport. Клас поділила на три команди, оскільки він великий. Учні мали змогу повторити лексико-граматичний матеріал виконуючи цікаві завдання в команді.
Перегляд файлу

                                     Quiz “ Sport is fun!”

 Мета: активізувати лексико-граматичний матеріал теми; розвивати навички аудіювання, розвивати комунікативні здібності; розвивати вміння працювати в групах; розширити кругозір; виховувати бажання  займатися спортом та вести активний спосіб життя

Обладнання: підручник, робочий зошит(О.Д. Карп’юк, 7 клас),  картки для роботи в групах.

Хід уроку

I.    Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

1. Привітання.Повідомлення теми та мети вікторини.

T: Hello, children!How are you today? I’m very glad to see you!

As far as you know our theme is “Sport”. I’ve prepared something intresting for you to find out how attentive you were at our lessons. Today you’ll take part in a quiz. I need three teams. For each task you’ll get points. The winners will get prizes.

2. Bведення в іншомовну атмосферу. (Асоціативний кущ).

 

 

 

 

T.: Each team has got three balls. Write there your associations with the word SPORT . Explain and stick them on the blackboard around the word SPORT.

II. Основна частина. Етапи вікторини.

Stage 1. Vocabulary practice.

T.: The first task of our quiz is based on the vocabulary. You are to write the names of sports(HO1) and fill in the tables(HO2)  with the words from Word Clouds.(HO3).

 

 

equipment

place

rowing

 

 

gymnastics

 

 

football

 

 

boxing

 

 

tennis

 

 

 

 

eqoipment

place

judo

 

 

cycling

 

 

swimming

 

 

figure skating

 

 

athletics

 

 

 

 

 

equipment

place

skiing

 

 

basketball

 

 

handball

 

 

fencing

 

 

golf

 

 

C:\Users\Роман\Desktop\спорт\шш.pngC:\Users\Роман\Desktop\спорт\Безымянный.pngC:\Users\Роман\Desktop\спорт\Безымянный.jpg

 

Stage 2. Listening practice.

    T.: At this stage your task is to listen to the definition and guess the sport. If you know the answer, raise your hand. For each correct answer you’ll get a point.

 

A game played on ice by two teams of 11 players, with sticks and a puck.

( Hockey)

 

A ball game played in water between two teams. (Water polo)

 

A Japanese fighting sport, in which you use your feet and hands to hit and kick.(karate)

 

The sport for which you need a small boat with sails.( Sailing)

 

A sport in which two people fight by holding each other and trying to make each other fall to the ground.(Wrestling)

 

The sport of moving up, down, or across mountains or rocks using your feet , hands and special equipment. ( Climbing)

 

The sport for which you need a short board with two small wheels at each end, which you can stand on and ride . ( Skateboarding)

 

A sports event in which people race against each other in small vehicles with two long thin metal blades instead of wheels on a special ice track. (Bobsleigh)

 

A game for two people or two with disability who use rackets to hit a small soft ball backwards and forwards over a net. ( Wheelchair tennis)

 

Stage 3. Do, go, play….

T.: I hope you remember the usage of verbs DO, PLAY and GO with the names of sports because the following task is to use these verbs correctly(HO4)

Complete the sentences with the correct form of do, play or go.

1) Vicky ____________ jogging every day.

2) I love ____________ chess .

3) Cindy_____________ gymnastics twice a week.

4) This summer we were at the seaside and _______windsurfing every day.

5) Jim is good at sports. He___________ basketball, tennis and hockey, too.

6) My sister ________horse riding once a week.

7) Why don’t we ___________a set of tennis?

8) I______ aerobics four times a week .

9) She is fond of ________sailing.

10) He__________ athletics at the local fitness club.

Stage 4.  Olympic Games.( Tad-questions).

T.:  What is the most popular sports event? (Olympic games.) What do you know about Olympic Games?

T. :I’ll hand out you sheets of paper with tag-questions. Fill in the gaps and answer them (HO5).

1. The Olympic Games are modern international games,…..?

2. The worst athletes in each sports event get medals,……?

3. The tradition of Olympic flame comes from ancient Rome,…..?

 

1.The 6 rings represent the five inhabited continents of the world,….?

2.  A mascot is a character that represents the country,….?

3. The Paralympics Games are the games for snow sports,….?

 

1.The motto of the Olympic Games is: swifter, faster, stronger,…..?

2.  In winter athletes compete in :gymnastics, athletics, badminton, rowing and others,…?

3. Athletes with disability can compete in different sports,….?

Stage 5. Cinquain.

T. : Are you good at writing poems? At this stage you’ll write a cinquain – a poem consisting of five lines. You can see a scheme on the blackboard.

Іменник

2 прикметника

3 дієслова

Словосполучення з дієсловом(речення)

Іменник-асоціація

Sport

Winter, summer

Run, play, jump

Helps to be healthy

Life

 

III. Заключний етап. Визначення переможців. Висновки.

T. : Thank you for your work and answers. Let’s count  the points and reward the winners. But remember : “The most important thing is not to win? But to take part.”

docx
Додав(-ла)
Shtaier Nadiia
До підручника
Англійська мова (7-й рік навчання) 7 клас (Карпюк О.Д.)
Додано
27 квітня 2020
Переглядів
913
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку