Тема. Кращий знавець української мови
Мета. Розширювати знання дітей про рідну українську мову, про її значення у житті кожного з нас. Сприяти розвитку естетичних почуттів, навчати дітей слухати. Розвивати уяву, мислення, пам'ять, спостережливість. Виховувати прагнення досконало знати правильну літературну мову і навчитися нею говорити.
Обладнання: роздатковий матеріал, мультимедійна презентація, наочність, музика.
Тип заняття: вікторина
Хід виховної години
I. Організаційна частина
1.Привітання
Встаньте, дітки, всі рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Посміхніться всі до мене,
Посміхніться і до себе.
Привітайтесь: Добрий день!
2. Розкриття теми виховної години
- Діти, послухайте уважно вірші та скажіть про що вони.
1) Буква до букви-
І виникло слово.
Слово до слова-
Звучить рідна мова.
2) Мово рідна, слово рідне,
Хто вас забуває,
Той у грудях не серденько,
А лиш камінь має.
3) Разом із щастям і журбою
Зеленим листом шелестить,
У небі яснім над водою
Нам рідна мова мерехтить.
Так. Сьогодні на нашій виховній годині ми будемо говорити про нашу рідну українську мову. Виховна година у нас пройде у вигляді вікторини.
II. Основна частина
2 . Гра « Нові слова »
а) десять, рекорд, воля (дерево)
б) мова, лоза, коваль (молоко)
в) волога, робот, народ (ворона)
г) долина, роги, газета (дорога)
3. Цікаві загадки
1) Брат у сестри питається:
- Чим літечко кінчається?
- А тим воно кінчається, чим осінь починається. (Літерою «о» літо-осінь)
2) Який ключ літає? ( Журавлиний)
3) Яким буде камінь, якщо його кинути у Чорне море? (Мокрим)
4) Під який кущ ховається заєць під час дощу? (Під мокрий)
5) Два рази народився,
Хоч у школі і не вчився,
А години знає. (Півень)
6)Який це двірник походжає,
Без віника вулиці всі замітає. (Вітер)
4. Конкурс «Народна мудрість»
5. Фізкультхвилинка
- Діти, я бачу, що ви вже втомилися, тож давайте зробимо фізкультхвилинку. Але виконуйте уважно та старанно тому, що, яка команда впорається краще, та отримає фішку. ( Музична фізкультхвилинка )
6. Гра « Додай слова»
Щоб розумним й мудрим стати,
треба рідну мову…( знати).
А щоб вміти говорити,
треба рідну мову …( вчити).
Знає кожен з нас чудово –
не прожити нам без…( мови).
Рідна ж мова пелюсткова,
мудра, світла, …( світанкова).
І дзвенить щодня і в свята,
бо вона така…( багата).
В ній слова такі чудові.
хліб і сіль на…( рушникові).
В ній в віках батьки і діти,
як без мови нам …(прожити)?
Понад світом хай лунає,
хай ніхто…(не забуває)!
7. Гра «Закресли склад »
- Діти, а зараз ми пограємо з вами у гру « Закресли склад ». Вам потрібно буде закреслити зайвий склад, щоб вийшло слово. У кожної команди по 10 слів. По одному з команди ви будете виходити до дошки, один учень може закреслити лише один зайвий склад, команда, яка впорається краще – виграє.
1 команда 2 команда
СОРИБАКА – собака ПОЛУРИНИЦЯ – полуниця
КОРОНАВА – корова СИПАНИЦЯ - синиця
МАМОШИНА – машина КАЗАМАКИ – козаки
ДОРОВАГА – дорога КАМОЛИНА - калина
МОЛОВАКО – молоко СЛИКЕВА - слива
ВУКОЛИЦЯ – вулиця МИКОША - миша
МОРОВА – мова МЕРЕТЕЛИК - метелик
МАРАЛИНА – малина МОВАРЕ - море
КОНИРАБЛІ – кораблі ГОНАРИ - гори
ДЕНИРЕВА - дерева ТЕКОЛЕФОН - телефон
III. Заключна частина
1.Підсумкова бесіда
- Діти, що ми робили сьогодні на виховній годині?
- Що вам сподобалося найбільше?
- Діти, а для чого нам вивчати українську мову? ( щоб знати її і розмовляти нею, щоб збагатити свій словниковий запас.)
- А, що для цього потрібно робити? ( наполегливо вивчати рідну мову та багато читати)
- Отож вчіться, читайте та іноземні мови вивчайте. Лише одне запам’ятайте — своєї мови не цурайтесь!
2. Нагородження
- А зараз команди підрахуйте свої фішки. Отже сьогодні перемогла команда … І вони отримують медалі « Кращий знавець української мови », інші отримують жетони.
2. Прощання
- Дякую за увагу!
- До побачення!
КАЗАМАКИ –
КАМОЛИНА -
СЛИКЕВА -
МИКОША -
МЕРЕТЕЛИК -
МОВАРЕ -
ГОНАРИ -
ТЕКОЛЕФОН -
СОРИБАКА –
КОРОНАВА –
МАМОШИНА –
ДОРОВАГА –
МОЛОВАКО –
ВУКОЛИЦЯ –
МОРОВА –
МАРАЛИНА –