Урок "Закріплення звукових значень букви С, читання з нею. Звуко-буквенні зіставлення."

Про матеріал
Ознайомлення учнів з буквою С, її назвою та звуковим значенням, формування вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; вчити працювати з анаграмами; розвивати зв'язне мовлення.
Перегляд файлу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Урок з предмету  «Навчання грамоти»

з теми: Закріплення звукових значень букви С, читання з нею.

Звуко-буквенні зіставлення.

 

 

 

 

 

 

Виконала

учитель початкових класів

Миколаївського ЗЗСО І-ІІІ ступенів 11

Новогродівської міської ради Донецької області

О.М. Димитрова

 

 

 

 

 

 

 

с. Миколаївка

 

Урок з Навчання грамоти 1-й клас

Тема: Закріплення звукових значень букви С, читання з нею.

Звуко-буквенні зіставлення.

 

Мета: ознайомити учнів з буквою С, її назвою та звуковим значенням, формувати вміння виконувати аналітико-синтетичні вправи; вчити читати склади, слова з новою буквою; вдосконалювати навички звукового аналізу слів; вчити працювати з анаграмами; розвивати зв'язне мовлення.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: каса букв, предметні малюнки та звукові моделі до них, зображення казкового сонечка, мультимедійні засоби.

Хід уроку

І. Організація класу до уроку

Вправа «Очікування»

Учитель. Що ви очікуєте від уроку? (Відповіді учнів.)

Дотримання яких правил вам допоможе в цьому?

Усі думки приймаються. Дотримуватись типу уроку. Правило піднятої руки.

Вправа «Дві торбинки»

Учитель. З яким настроєм ви прийшли на урок?

Учні користуються картками Із зображенням смайликів, що відображають емоційний настрій учнів. За бажанням, обґрунтовують свій настрій.

Учитель. У дорогу люди беруть завжди із собою торбинку. У мене є дві торбинки. У «холодну» торбинку (блакитного кольору) я зберу смуток, біль, страх, розчарування, а «теплу», жовтогарячу — відкрию і подарую вам радість, піднесення, інтерес, захоплення добро.

(Учитель демонструє зображення торбинок.)

 

II. Мовленнєва розминка

Робота над чистомовкою

Ла-ла-ла — молоко пила.

Лу-лу-лу - ідемо по селу.

Ли-ли-ли — липку полили.

ІІІ. Підготовка до ознайомлення з новою буквою

1. Розучування скоромовки

Синиці сіно сушили,

Сороки солому носили.

- Який звук часто повторюється у словах скоромовки? (Звук [c])

 

Прослуховування фрагмента аудіозапису «Всесвіт» по темі «Сонце»

Ми знов, юні друзі, вітаємо Вас,

Послухать цікаві історії час.

Це просто чудово, ми раді безмірно!

Сьогодні історія в нас неймовірна!

А тема розмови і «тепла» й нова:

Про зірку яскраву, що всіх зігріва.

Без неї життя не було б на Землі...

Ну що, здогадались, як звати її?... (Сонечко.)

 

Учитель. Отже, ми з вами вивчимо звуки [с], [с'] і букву, що їх позначає «С» і «с» (ес). А Сонечко буде спостерігати і скаже нам, хто був найактивнішим на уроці.

 

VІ. Сприйняття та засвоєння нового навчального матеріалу

Виділення звуків [с], [с’]

Спить старий сердитий сом.

Сниться йому сьомий сон,

Сонце пестить поплавок,

Сом сопе на весь ставок.

 

Учні впізнають звуки [с]. [с’] у словах вірша, вказують локальне місце їхнього звучання.

Шарада

У цифрі «сім» букву змініть,

Тоді у воді його ловіть. (Сім — сом.)

Послідовне називання звуків у словах сом, сім.

 

Артикуляція звуків [с], [с']

Чистомовка

Са-са-са — укусила ніс оса.

Су-су-су — заплету тобі косу.

Си-си-си — води мені принеси.

Сі-сі-сі — вся травичка у росі.

 

Зарахування їх до групи приголосних, позначення фішками | — |, | = |.

 

Розгадування ребусів

- У назвах яких тварин є звуки [с], [с']?

Звуковий аналіз слів «рись», «сорока».

 

V. Осмислення об’єктивних зв'язків і взаємозалежності у вивченому матеріалі

Ознайомлення з буквою «С».

Розгляд та аналіз форми букви.

Місце в касі

На хвості сорока звістку принесла:

«Невідома буква у Буквар прийшла!»

Засміялось сонце з висоти небес:

«Дивна незнайомка — це є буква "С"».

 

Учитель. Отже, Сонечко на своїх промінчиках принесло нам нову букву.

Учитель показує картки з великою і малою буквами «С». Учні порівнюють їх за розмірами, формою. Визначають місце букви в касі.

 

Хвилинка фантазії

Учитель. Що вам нагадує буква «ес»?

 

Подивіться до небес,

Чи не видно букви «С»?

Буква «С» не стулить віч —

Світить місяцем всю ніч.

А коли приходить ранок,

Округляється серпанок.

 

Буква «ес» — як місяць в небі,

Як маленький серпик в полі.

Як окраєць хліба теплий.

Кавуна шматок солодкий.

 

Утворення та читання складів

Гра «Чарівна квітка»

За макетом квітки соняшника утворюють і читають прямі й обернені склади.

Лексико-семантична робота

Учитель. Хто знає, чому соняшник має таку назву? (Відповіді учнів.)

- Чим соняшник подібний до сонечка? Запам'ятайте, що соняшник завжди повертає голівку за сонцем.

 

На сонечко я схожий,

І сонечко люблю.

За сонцем повертаю

Голівоньку свою.

Фізкультхвилинка

Сонечко прокинулося, потягнулось. (Діти повільно піднімаються, потягуються.)

У різні боки повернулось. (Руки в боки, повороти.)

Потім весело всміхнулось. (Усміхаються один одному.)

Кругом себе обернулось. (Крутяться кругом себе.)

Стали квіти оживати,

Пташки пісеньки співати. (Розводять руки в сторони.)

Діти стали танцювати,

Миле сонечко вітати. (Діти виконують танцювальні рухи.)

Учитель. Діти, а хто з вас знає, що таке Сонечко?

Навіщо воно нам?(Відповіді учнів.)

 

Інтерактивна вправа «Мозковий штурм»

- Цікаво, а яка поверхня у Сонця?

- Чи є на ньому суша й океани?

 

Учитель.Учені, які вивчають сонце, кажуть, що його поверхня нагадує кашу, що кипить. Каша кипить. Булькає, фиркає. Тільки це інша каша, газова і дуже гаряча.

І якщо наблизитись до Сонця, то миттєво згориш.

Отже, серед значної кількості планет і зірок, найтепліша і найяскравіша зірка — Сонце.

Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ»

- З яким словом асоціюється слово «сонце?»

 

VI. Узагальнення і систематизація знань

Робота за підручником

1. Читання букви «С».

2. Розгляд малюнків, звуковий аналіз слів «слон», «сом».

3. Читання складової таблиці, слова «сова».

4. Читання слів, поданих в аналітико-синтетичній формі.

(Учитель з'ясовує, чи діти зрозуміли значення утворених і прочитаних слів.)

Усне складання речень із прочитаними словами.

 

Робота в групах

Об'єднання учнів класу в групи «Червоні» та «Жовті». Завдання для груп: усне складання речень із прочитаними словами.

Читання ланцюжка букв, з яких утворюються слова: сон, ніс, сом, міст. Утворити нові слова з прочитаних букв, вибрати найменше, зробити звуковий аналіз.

Капітани груп наклеюють на дошці картку із відповіддю своєї групи. Пояснюють хід виконання завдання, яке перед ними поставив учитель.

 

Читання слів у колонках

Учні прочитують слова послідовно, а потім виконують вправи за завданням учителя:

- Прочитайте слова з буквою «С» у кінці (в середині, на початку).

- Прочитайте односкладові (двоскладові) слова.

- Прочитайте назви тварин.

- Прочитайте назви дерев.

 

Робота з анаграмами

Учні виконують ці вправи біля дошки з розрізною азбукою, викладаючи слова:

? сосна — насос;

? смола — масло на набірному полотні.

Порядок заміни розташування букв указує хтось із учнів, користуючись «Букварем», або вчитель. Потім ці вправи у згорнутому вигляді виконуються за «Букварем». З'ясовується, що з одних і тих самих букв можна формувати різні слова.

Самостійна робота із самоперевіркою в класі

Робота в зошиті

Звуковий аналіз слів: сова, сосна, насос.

 

VII. Підсумок уроку

(Учні розглядають намальовану на сторінках «Букваря» стоногу, називають букви, що позначають голосні та приголосні звуки.)

Учитель. З якою буквою ми познайомилися на уроці?

- Який звук позначає буква «ес» у слові «ліс»?

- Який звук позначає ця буква в слові «рись»?

- Що найбільше запам'яталося з сьогоднішнього уроку?

Учитель. Діти, Сонечку дуже сподобалось, як ви всі працювали на уроці, але йому вже час, і наостанок воно вам хоче подарувати цікаве завдання. А тепер виконаємо його.

 

 

 

 

docx
Додано
3 листопада 2021
Переглядів
1325
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку