ОЗ «Кобеляцький ліцей №1» Кобеляцької міської ради
Полтавської області
План-конспект уроку з української мови
3 клас
«Визначаю рід та число прикметників»
Виконала: Щербак Валентина Володимирівна,
Кобеляцький ліцей №1,
вчитель початкових класів
2023
Тема уроку. Визначаю рід та число прикметників.
Мета: формувати ключові компетентності:
спілкування державною мовою;
вміння вчитися-бажання учнів організовувати працю для досягнення успішного результату;
загальнокультурна-дотримуватися правил поведінки на уроці;
здоров’язбережувальна-правильне сидіння за партою;
соціальна-правила співпраці в команді.
Формувати предметні компетентності:
вміння розрізняти число і рід прикметників;
розвивати критичне мислення,спостережливість за мовними явищами,зв’язне мовлення;
формувати уміння самостійно робити висновки,узагальнюючи одержані знання.
Обладнання:картки-завдання для груп,«дерево успіху»-ялинка,інтерактивна дошка,стікери-іграшки для ялинки.
Тип уроку:урок практичного застосування знань,умінь і навичок.
Хід уроку
1.Емоційне налаштування:
Промінці легкі,тендітні,
Срібні-срібні,ледь помітні.
Аж від сонечка прийшли
І у клас до ніг лягли.
(знайти прикметники,повторення правила про прикметник)
2.Каліграфічне письмо
ле,те,не,легкі,тендітні,срібні,помітні.(Визначити число цих прикметників)
Скласти речення з одним із прикметників.
3.Очікування від уроку:
«Дерево успіху»-одягнемо нашу ялинку.
Хто обрав червоні іграшки-стікери-буде успішним на уроці,хто жовті-активним,блакитні-буде гарно спілкуватися на уроці.
1.Актуалізація знань про прикметник,складання інтелект-карти.
2.Відгадування загадки:
В темнім лісі проживають,
Довгий хвіст руденький мають.
Їм на місці не сидиться,
А зовуть їх …(лисиці).
Робота в групах.Позначити колір тваринки прикметником в однині і визначити рід.
І гр.-лис(рудий)
ІІ гр.-лисиця(руда)
ІІІ гр.-лисеня(руде)
Проблемне питання:«Руда родина запитує чому хутро у нас однакове,а прикметники ви написали різні?»(Іменники в однині різного роду,тому і рід прикметників,які з ними зв’язані,різниться).
3.Оголошення теми уроку:
-Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати за зміною роду і числа прикметників.
4.Робота з підручником.Опрацювання правила про рід прикметників.
5.Робота в групах.Стратегія «Незакінчене речення»
Складання вірша.
І гр. От випав сніг,яка обнова!
Зима тоді така … (чудова).
Міста чистенькі,білі села,
Зима і радісна й … (весела)
Зима чудова,весела,білосніжна(одн.,ж.р)
ІІ гр. Вона буває і серйозна,
Суха і вітряна й … (морозна).
А як насуне хмара сива
Зима по-своєму … (красива).
А вранці іній-от обнова!
Яка зима у нас … (казкова).
Зима морозна,красива,казкова(одн.,ж.р)
ІІІ гр. Голок од інею не видно,
Тоді вона,звичайно, … (срібна).
Зима буває вередлива,
То часом добра,то … (сварлива).
Яка ж зима?Яка вона?
Вона весела і … (сумна)
Зима срібна,сварлива,сумна(одн.,ж.р)
(Звіт груп.)
6.Вибірковий диктант.
Завдання:виписати прикметники у множині:морозні дні,яскраве сонце,снігові замети,сірі хмари,сильний мороз,кришталева бурулька,прозора крига,білі тіні.
-Чи можна визначити рід прикметника у множині?(У множині рід не визначається!)
7.Робота в групах.Гра «Хто швидше?»
Доберіть по 5 прикметників,що відповідають моделям:
І гр.-закінчення –ий,-ій.
ІІ гр.-а,-я.
ІІІ гр.-е,-є.
Звіт груп.Висновок про рід прикметників та закінчення.
Скласти і записати речення з одним із прикметників.
Руханка «Якщо ти щасливий,роби так»(гурт «Мальдіви»)
8.Інтерактивна вправа «Карусель».
Складаємо кластер-підбираємо 5 прикметників до іменників різного рорду в однині.(у кожній групі аркуш-картка із записаним іменником)
І гр.-Матуся-…(рідна,найкраща,лагідна,мила,турботлива-ж.р)
ІІ гр.-Татусь-…(сильний,справедливий,найкращий,турботливий,відповідальний-ч.р)
ІІІ гр.-Дитинча-…(маленьке,миле,смішне,пустотливе,грайливе-с.р)
Складаємо і записуємо речення у кожній групі з одним із прикметників.Звіт груп.
9.Творче завдання.
Виправ помилку і визнач рід та число прикметників.
снігом,Зима,землю,притрусила,пухнастою.(пухнастим-одн.,ч.р)
замріяна,ліс,Стоїть,холодна.(замріяний,холодний-ч.р)
1.«Мозковий штурм»
-На що вказує прикметник?
-На які питання відповідає?
-Як змінюється?
-Від чого залежить рід прикметників?
-Чи можна визначити рід прикметника у множині?
2.Вправа «Незакінчене речення»
-Я сьогодні дізнався …
-Тепер я знаю …
-Мені запам’яталось …
-Було цікаво …
-Мої очікування справдилися,тому що …
3.Колективна вправа «Одягни ялинку».
Прикріпіть стікери-іграшки із прикметниками чоловічого роду,які характеризують наш урок(цікавий,веселий,кольоровий,динамічний,пізнавальний)
1