ВИЗНАЧЕНИЙ ІНТЕГРАЛ ТА ЙОГО ЗАСТОСУВАННЯ. Інтегрований урок-семінар. 11 клас
Тема. Визначений інтеграл та його застосування
Мета: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Визначений інтеграл та його застосування»; розвивати логічне мислення учнів; показати значення математики в житті та розвитку різних наук; виховувати бачення цілісності світу.
Обладнання: плакати, рисунки, схеми алгоритмів, комп'ютерні програми обчислення визначених інтегралів, комп'ютери.
Підготовка: за тиждень до проведення семінару розбити клас на групи. Протягом тижня учні готуються за розподіленими завданнями.
ХІД УРОКУ-СЕМІНАРУ
...Природа формулює свої закони мовою математики.
Галілео Галілей
План семінару (2 години)
а) у геометрії (обчислення площ плоских фігур, об'ємів тіл обертання, де твірна — графік функції у = ƒ(х));
б) у фізиці (робота змінної сили та кількість електрики, що проходить через переріз провідника за t с);
в) гідротехніці (відкачування води).
а) методом прямокутників;
б) методом трапецій.
2. Історична довідка з розвитку питання про визначений інтеграл
(Доповідь учня)
Початок інтегральному численню поклали задачі на обчислення площ плоских фігур, поверхонь та об'ємів тіл різної форми, а також задачі на знаходження сумарного шляху під час нерівномірного руху.
Геометричні задачі розв'язували ще математики Стародавньої Греції. За допомогою розкладання фігур на нескінченно тонкі шари на основі так званого методу вичерпування було виведено формули для об'ємів піраміди, конуса, кулі.
Інтегральне та диференціальне числення тривалий час розвивалися незалежно одне від одного. Англійський математик і філолог
Значний внесок у вивчення поняття інтеграла зробили українські математики М. В. Остроград- ський (1801-1862), В. Я. Буня- ковський (1804-1889), Д. О. Граве (1863-1939), М. П. Кравчук (1892-1942) та інші.
За готовим рисунком (рис. 1) проводимо фронтальне опитування. Основні етапи введення поняття визначення інтеграла записуються на дошці.
1). Яку фігуру називають криволінійною трапецією?
2). Які умови задовольняє функція у = ƒ(х)?
3). Сформулюйте теорему Вейєрштрасса.
4). Яка фігура називається квадровною?
5). Дайте означення інтегральної суми для функції ƒ(х) на відрізку [а; b].
6). Що називається визначеним інтегралом? Як його позначають?
7). Чому дорівнює площа криволінійної трапеції?
8). Запишіть формулу Ньютона - Лейбніца для обчислення визначених інтегралів.
4. Застосування визначених інтегралів
Обчислення площ плоских фігур, об'ємів тіл обертання
а) Учні за готовими рисунками самостійно розв'язують задачі (усно).
Відповіді записують на окремих аркушах. Після виконання роботи (15 хв) проводиться самоперевірка за заздалегідь підготовленими за дошкою відповідями. Кожна правильна відповідь оцінюється в 1 бал.
Завдання. Обчисліть площу заштрихованої фігури.
б). Задачі для письмового самостійного розв’язування (20 хв).
Задача 1. Знайдіть площу фігури, обмеженої віссю абсцис, параболою у=2х2 –х-1 і прямою х=-1 та віссю абсцис і цією параболою.
План розв’язування.
Задача 2. Знайдіть площу фігури, обмеженої віссю абсцис, параболою у--Xі -Зх і дотичною до цієї параболи в точці з абсцисою х = —1.
План розв'язування
1. Записуємо рівняння дотичної (;у = -х + 1).
V — V - 9
*J — ^ ABD ABC'
_BD1AB_
ABD ~ j ~
х= -1, х = 0, у = 0
0 у
Sak = J(-*2 -3x)dx=-,
Відповідь. Б - —.
6
Після завершення роботи розв'язання задач обговорюються (заздалегідь за дошкою або на плівці кодоскопа приготовлено правильні розв'язання), проводиться взаємоперевірка. Кожна правильно розв'язана задача оцінюється в 3 бали.
Обчислення кількості електрики
За означенням, сила струму є похідною від кількості електрики 0 = 0(г)>де * — час' т°бто
/(0-ОЧ0-
А тоді функція 0 - £?(ґ) є первісною для функції / = /(ґ), тому кількість електрики, що проходить через переріз провідника за час ґ, від ґ2, можна знайти за фор- <2
мулою (? = |/(/)<#.
'і
Задача 3. Знайдіть кількість електрики, що проходить через поперечний переріз провідника за 10 с, якщо сила струму змінюється за законом
/(/)=(4Г+І)(у0.
Розв'язання
л
і,
Є = |(4Г+1)Л = (2/2+Г)||)0 = 210(КЛ).
Відповідь. 210 Кл.
Обчислення роботи змінної сили
Нехай тіло, що розглядається як матеріальна точка, рухається під дією змінної сили ^(х), напрямленої вздовж осі Ох Знайдемо формулу для обчислення роботи під час переміщення з точки х = а у точку х = Ь.
Нехай Л(х) — робота під час переміщення тіла з точки а в точку х. Надамо х приросту Ах Тоді А(х + Ах) -А(х) — робота, яка виконується силою Г(х) під час переміщення тіла з точки х у точку х+Ах Коли Ах-ч>0, силу Г(х) на відрізку [х; х + А х] вважатимемо сталою, що дорівнює /■(*). Тому
А (х+ А х) - А(х) « ^(х) • А х,
звідки
4х)
А х
або, за означенням похідної,
Л'(х) = /'(х).
Остання рівність означає, що Л(х) є первісною для функції
F(xy Тоді за формулою Ньютона—Лейбніца
ь
| х)ск = А(Ь)- А(а) =А(Ь) = А,
а
ОСКІЛЬКИ =0.
Отже, робота змінної сили /'(х) під час переміщення тіла з точки а
А
в точку Ьдорівнює А = | /'(х)^
а
Задача 4. Обчисліть роботу, яку треба виконати, щоб викачати воду з ями глибиною 4 м, що має квадратний переріз зі стороною
2 м. Густина води р = 10 —.
м3
Розв'язання
Спрямуємо вісь Ох вздовж діючої сили. Значення сили /'(х), що діє на переріз прямокутного паралелепіпеда площею 4 м2, визначають вагою шару води, що знаходиться вище від цього перерізу.
4 м
|
X |
||
У |
|
|
|
1 |
1 1 1 1 1 1 |
|
|
|
1 1 — |
|
7 |
|
2 м |
|
Отже, Р(х) -4р^(4 -х), де
хє[0;4],Я = 9,84.
с
4
А = |4#р(4 - х)</х = о
4 / :
= 4£р|(4-х)оЬс=4£р 4х-—
О V 1
= 4#р(16 —8) — 4 • 103 -9,8-8 = = 313,6 ТО3 (Дж) = 3,1 • 105 (Дж). Відповідь. =3,1-105 Дж.
Обчислення шляху
Нехай точка рухається прямолінійно з деякою швидкістю V = у(7) залежно від часу Треба знайти шлях, який проходить точка за інтервал часу від ґ = 7", до ґ = Г2.
Якщо швидкість руху стала і дорівнює У0 , то шлях 5 дорівнює добутку швидкості на час руху, тоб- то5 = У0(Г2 -І*).
Якщо ж швидкість не є сталою, то
S = \v(i)dt.
к=0
Точне значення шляху £ дістанемо, якщо в цій сумі перейдемо до границі при Х(Г) -> 0,
Х(Т) = шах Мк, 0 < к < п -1.
Якщо функція неперервна на відрізку [7і, ;Г2], то ця границя дорівнюватиме інтегралу
Ті
Наведемо приклад застосування цієї формули.
Задача 5. Тіло рухається прямолінійно зі швидкістю, яка зміню
ється за законом V = 2/ +1
M
V у
Знайдіть шлях, який пройшло тіло за інтервал часу від г1, = 1 с до ґ2 =3с.
Розв'язання
Запишемо загальну формулу
't.
Підставимо у формулу свої значення даної задачі
7 А „ N З
Завдання 2. Знайдіть число я, користуючись інтегралом
й!х
. ,1 п - arctg - —
І0 4
(з 6 правильними знаками).
7. Підсумок уроку
Література
/т
п *
ШЇКА
W.:» шкодах..України .
ПОГЛИБЛЕНЕ ВИВЧЕННЯ
Доведемо це.
Розглянемо Т — розбиття відрізка [Т,; Г2 ] на п довільних частин точками
7; =ґ0</,<..</'* <?і+1.■■</„_, <К=Тг.
Вважатимемо, що швидкість на кожному проміжку \ік;] стала
і дорівнює у(са), де ск— деяка
точка відрізка \ік \ Тоді шлях,
який проходить точка за час від ї=ік до г = ґк+и наближено дорівнює добутку
а шлях на відрізку [Г,; Г2] дорівнюватиме наближено
5 = |(2ґ + 1)Л =
= (9 +3-(1 + 1)) = 10 (м).
Відповідь. 5 = 10 м.
Наближені методи обчислення визначених інтегралів завжди поглинають багато часу. Тому доцільним буде використання обчислювальної техніки при застосуванні методів прямокутників та трапецій.
Завдання 1. Обчисліть інтеграл