Урок 68, 7 клас. Лексичний урок
Тема: Визначні пам’ятки Лондона. Розвиток слухової та зорової пам’яті на уроці англійської мови.
Мета: Повторити та активізувати лексику теми. Розвивати вміння монологічного та діалогічного мовлення. Удосконалити техніку читання. Формувати навички писемного мовлення. Виховувати повагу до думки інших людей, розширити кругозір дітей за допомогою відео про Лондон.
Обладнання: робочий зошит, картки для роботи в групах, презентація, фільм про Лондон, картки для самостійної роботи, чисті листки, фломастери.
Хід уроку
T: We must play the game to find out the topic of the lesson. You must stand in the raw and write with your finger on the back of your classmate.I need a five pupils. ( Для гри потрібно 5 учнів, діти стають в ряд, вчитель стає в кінці ряду і пише на спині учня, за допомогою вказівного пальця, літеру, перший учень вибігає до дошки і записує ту літеру, яку йому написали на спині). Гра відбувається доти, доки на дошці перший учень не напише всі літери теми уроку.
T: Well done. Today’s topic is Great Britain. Today we are going to learn about interesting attraction of London. We’ll do a lot of exercises, play the game and we will have an interesting conversation.
T: What London’s attraction do you know?
What is the most interesting for you?
What attraction do you want to visit?
T: Let’s see on the screen. You will see the video about attractions of London. Your task will be write down all places into the right order.
Діти зачитують в якому порядку вони записали визначні пам’ятки Лондона.
С) T: great! And now your task is to draw the London’s sights. You must choose a piece of paper with name of this sight and then you must draw it and describe your pictures. ( Учні малюють в групах малюнок, тоді один учень з групи представляє свій малюнок).
2. Фіз. Хвилинка. “Onion discussion” ( Діти стають в коло спиною один до одного(одна частина учнів), інша частина стають навколо них, ті учні, що в середині ставлять питання до однокласника, який стоїть навпроти. Ті учні, які в другому колі крутяться навколо тих, хто всередині).
T: You must make a circle, only one part of you, another part of pupils stands around and the first part of pupils ask, another part answer the question.
T: Well done! The next task is running dictation. You have card with text, you should write this text on the board and then you need read this text
The Tower of London is one of the oldest buildings in the city. The fortress consists of several buildings around a central tower . It issituated on the northern bank of the River Thames . For many centuries the Tower of London served as a prison . Among the most famous prisoners were the explorer Sir Walter Raleigh and Anne Boleyn, one of Henry VIII’s wives who was beheaded there. Today visitors are able to see the Crown Jewels of England which were originally protected by Beefeaters and the Tower’s ravens .
What do you learn on this lesson?
What task was the most difficult?
What task was the most interesting?
Your marks are…..