Теребовлянська ЗОШ I-III ступенів №2
з української мови на тему:
«Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках».
Підготувала :
вчитель початкових класів
Бурбела Оксана Ярославівна
Тема. Власні та загальні іменники. Велика буква у власних іменниках.
Мета: сформувати в учнів знання про власні та загальні іменники, розвивати
вміння писати власні іменники з великої букви, закріпити вміння
розрізняти назви істот та неістот, сприяти розширенню словникового
запасу,удосконалювати орфографічні навички;розвивати вміння
аналізувати,узагальнювати, прищеплювати любов до літературних
казок.
Обладнання . Презентація, мультимедійна дошка , комп’ютер, музична
фізкультхвилинка, мікрофон , картки із завданнями,таблиці.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Продзвенів уже дзвінок,
всіх покликав на урок.
То ж ви щиро посміхніться,
позитиву наберіться.
А тепер ви повертайтесь,
І з гостями привітайтесь.
Сьогодні у нас буде дуже цікавий урок. Увага на екран.(Слайд 1) Загадка.
-Діти, яку зимову казочку ми читали на уроці позакласного читання.
- Снігову Королеву.
Давайте, подивимося уривок мультфільму «Снігова Королева».(Слайд 2) (Слайд 3)
Снігова Королева викрала Кая , і щоб його визволити залишила нам багато завдань.
Тож ми всі часу не гаймо,працювати починаймо.
Перше завдання від Снігової Королеви. Розшифрувати ту частину мови , яку ми вивчили на минулому уроці.(Слайд 4)
Завдання біля дошки: 1- учень. З’єднати стрілочками малюнки , які відносяться до назв істот чи неістот. З одним малюнком скласти і записати речення. 2-учень. Записати все , що ми вивчили про іменник на минулому уроці.
назвами істот та неістот ------------- Іменник --------- частина мови
відповідає на питання означає назву предмету
хто ? що ?
3- учень . Читає власну казку ,про те ,як щедра горобина підгодовує пташок.
К к ккк ка Г г гр ге Кай герда
-Діти, скажіть, чи все записане правильно?
-Так , це вже постаралася Снігова Королева.
-Чому ми напишемо слово Герда з великої букви?
-Правильно. Бо це ім’я дівчинки. А тепер складемо речення зі словами Кай та Герда. Діти складають речення . І найкраще речення під диктовку дитини записують.
Як можна назвати одним словом Кая та Герду? Відповіді дітей.
-Діти, слова Кай, Герда пишуться з великої букви . Це -власні іменники .
Слова : діти , школярі , учні пишуться з маленької букви . Це- загальні іменники.
Тема уроку (Слайд 5)
Вам потрібно зробити крижане намисто для королеви з власних та загальних іменників, щоб вона стала трішки добрішою.
Слова: дівчинка, Іринка, вулиця, Шевченка,море,Чорне, журнал, Барвінок, річка,Дністер, місто, Львів.
Діти, хто написав казку «Снігова королева»?. Увага на екран. (Слайд8)
Іван Якович Франко казки: «Фарбований лис», «Лисичка кума», Мурко та Бурко».
Леся Українка казки: «Біда навчить», «Давня казка», «Казка про Оха чародія»
Брати Грім казки: « Шість лебедів», «Собака та горобець», «Заяча наречена»
Ганс Крістіан Андерсен казки: «Гидке каченя», «Кресало», «Дюймовочка».
V. Узагальнення та систематизація знань.
Вправи для самостійної роботи.
1.Вибіркове списування з коментуванням.(Слайд9,10)
Прочитати текст. Вставити пропущені букви. Виписати власні іменники в алфавітному порядку. (Кай, Каркарона,Круторіг, Фінляндія)
2. Робота в групах. Гра « Сортувальники». Підібрати до загальних іменників власні.
Діти , ви швидко і правильно виконали завдання , а тому ми зовсім близько підійшли до володінь королеви.
VI.Підсумок уроку.
Нам залишилося дуже важливе завдання. Від його правильного виконання залежить чи Кай залишиться у Снігової Королеви,чи повернеться і зустрінеться з Гердою. (Слайд 11,12)
VII. Повідомлення домашнього завдання. (Слайд 13).