Влучне вживання дієслів у мовленні.

Про матеріал
Вивчення української мови молодшими школярами є початковим станом виховання мовної особистості. Важливу роль у цьому процесі відіграє знайомство з частинами мови. Вивчення частин мови в початкових класах має на меті ознайомлення учнів з самостійними частинами мови та розвиток усного і писемного мовлення учнів шляхом збагачення їх словника новими іменниками, прикметниками чи дієсловами, розвиток уміння добирати слова для передачі своїх думок.
Перегляд файлу

Людмила Мокрій

вчитель вищої категорії,

старший вчитель

Сахновщинської ЗОШ І-ІІІ ст.. № 1

Харківської обл..

 

Урок української мови у 2 класі

Вивчення української мови молодшими школярами є початковим станом виховання мовної особистості. Важливу роль у цьому процесі відіграє знайомство з частинами мови.

Вивчення частин мови в початкових класах  має на меті ознайомлення учнів з самостійними частинами мови та розвиток усного і писемного мовлення учнів шляхом збагачення їх словника новими іменниками, прикметниками чи дієсловами, розвиток уміння добирати слова для передачі своїх думок.

Тема: Влучне вживання дієслів у мовленні.

Мета: Поглиблювати знання учнів про дієслова, вживати їх з урахуваннями ситуації мовлення,збагачувати словниковий запас учнів: розвивати зв’язне мовлення, виховувати любов до природи.

Обладнання: словникове слово, планшети, опорні схеми, маски, мультимедія,  зошит, підручник М.Д. Захарійчук. Українська мова 2 клас – К: Грамота, 2012-с. 107

Тип уроку: комбінований

Хід уроку

І. Організаційний момент

1. Привітання.

2.Емоційна настанова.

Покажіть смайликом свій настрій. Я хочу, щоб такий настрій залишався у вас до кінця уроку.

         ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

1. Бесіда

- Діти, подивіться у вікно (Підходять до вікна).

- Яка пора року? (Зима)

2. Асоціативна технологія

                                                    Холод      Сніг                    Мороз

 



                                           Лід        ЗИМА    Заметіль

                                       Канікули                                Ожеледиця  

- Кому потрібна наша допомога? (Тваринам)

          3. Автотренінг

          Урок має бути:                                                                 Ми будемо:

  • навчальним;                                                                  - уважними;
  • продуктивним.                                                              - зібраними;

                                                                                            -  активними.

- Отже , якщо ви будете  такими, ми разом  проведемо цікавий урок.

- Що ви очікуєте від уроку?

(Нові знання, поради, допомогу товариша).

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

- Влучне вживання дієслів у мовленні.

- Продовжимо працювати над дієсловами, будемо знаходити їх в тексті, ставити питання до дієслів.

IV. Актуалізація опорних знань.

1. Перевірка домашнього завдання

 Гра ти мені - я тобі

(Назвати дієслова із впр.2 с. 105- один одному)

          2. Проблемна гра «Так чи ні»

(Учні стверджують або заперечують, доводять свою позицію).

  • Дієслово означає дію предмета.
  • Дієслово відповідає на питання ХТО? ЩО?
  • Дієслово змінюється разом з іменником, з яким зв’язане в реченні.
  • Дієслово в реченні не є головним словом.

V. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.

Робота за підручником с. 107 впр. 3

           1.Робота над текстом:

              а) Словникова робота:

                     - узлісся – край лісу,

                    - скирта – купа сіна.

                б) Прочитай текст

                    - Що попросив зайчик у місяця?

                    -  Як допоміг місяць зайчику?

                в) Перекажіть текст

  2.  Робота над словниковим словом (Слайд, таблиця)

                а) Заєць невеликий полохливий звірок – гризун з куцим хвостом, довгими вухами, короткими передніми і довгими задніми лапами. Зайця можна зустріти в лісі, і в полі. Заєць може бігати зі швидкістю 80 км/год. Унього чудовий нюх і слух.

               б)  Говорять: заєць, вухань, куцохвостий, русак, біляк, сіренький.

               в)  А коли так кажуть?

                    - Поїхати зайцем.

           3. Хвилинка каліграфії

                 За         ає          ць             заєць

Заєць (що робить?) біжить, тікає, стрибає….

           4. Фізкультхвилинка

Важко зайчику сидіти

Треба трішки відпочити.

Скік- скік, Скік- скік, Скік- скік,

Треба трішки пострибати

Скік- скік, Скік- скік, Скік- скік,

Пострибавши, працювати.

           5. Робота над помилками.

               - Знайдіть у тексті слова з подовженими приголосними.

                   Так: узліССя, проміННя

(Виділені подовжені приголосні – методом Ейдетики).

               -  Побудуйте за текстом з цими словами словосполучення з дієсловом.

 (Вибіг на узлісся, зігрій промінням)

Запишіть у зошиті:

            6. Виконання завдань вправи.

                 а) Випишіть із тексту три речення про зимову ніч. Підкресліть дієслова.

Фронтальна перевірка.

             7. Окотренінг

                б)  В кінці тексту знайдіть речення, де зайчик висловив подяку. Запишіть підкресліть дієслова.

                        - А люди зігрівають під час спілкування один – одного словами – добрими, теплими, щирими. Тому вживайте під час спілкування слова, які втішають, заспокоюють.

             8. Робота в групах.

Скласти із друкованих слів. Назвати дієслова.

             1 група – поради Місяцю:

Місяцю,  зігрівай своїм промінням людей та тварин

 2 група – поради зайчику:

Тримайся, зайчику, тобі допоможуть.

               3 група – поради людині:

Допомагайте взимку птахам і звірям.

VI. Домашнє завдання.

Скласти речення із слів, поставити питання до дієслів.

VII. Підсумок уроку.

Технологія «Мікрофон»

Я знаю …. (про дієслово).

Я вмію …. (визначити дієслова, ставити питання)

Я ціную …. (знання, поради, допомогу товариша)

 Література

  1. Сухарєва Л.С. Сучасний урок в початковій школі / Л.С. Сухарєва – Х: Основа,2005.
  2. Шейко Г.К. Інноваційні методи роботи в початковій школі / Г.К. Шейко – Х: Ранок. 2008.

 

Додаток Таблиця

 

doc
Додано
23 січня 2019
Переглядів
1254
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку