Вплив фізичної культури на подолання стресу у студентів
Кожна людина щодня зазнає стресу, особливо студенти. Навчальні навантаження, здавання сесії, неповноцінний сон, харчування та
безліч інших чинників викликають стресові ситуації, із якими необхідно навчитися справлятися. Стрес є причиною багатьох захворювань, отже, може сильно погіршити стан здоров'я студента.
Вчені стверджують, що люди, які займаються спортом, легше переносять стресові ситуації, оскільки стресостійкість формується за допомогою
здорового способу життя, самовиховання та занять фізичної культури. Таким чином, одним із основних засобів для боротьби зі стресом є заняття спортом.
Під поняттям «стрес» розуміють такий стан людини, що виникає у відповідь на різні зовнішні та внутрішні дії (стресори).
Студентське життя вважається стресогенним, оскільки студенти зазнають сильних навантажень – фізичних, розумових, вольових,
інтелектуальних, а часом і перевантажень, які згодом негативно позначаються на розвитку особистості. Крім цього, вплив всієї перебудови життєдіяльності також може негативно вплинути на студента.
А також найчастіше студенти не завжди можуть правильно розрахувати власні сили та раціонально організувати свою роботу, що негативно позначається на стані їхнього організму. Фахівці тієї чи іншої галузі пропонують різні методи боротьби зі стресом. Але далеко не кожен з них може бути доступним для студента. Одним із найпоширеніших способів профілактики та боротьби зі стресом є заняття спортом. У процесі еволюції у людини виробилися деякі поведінкові моделі реагування стрес. Фізіологічна реакція є викидом адреналіну і готує людину до втечі чи боротьби. Але в наш час організм не може використовувати енергію, що виділилася, відповідно до її початкового призначення, що збільшує ступінь його втоми і зносу.
Заняття фізичною культурою дозволяють цілеспрямовано використовувати цю енергію, захищаючи організм від виснаження.
Саме тому, з фізіологічної точки зору, фізична активність відіграє важливу роль у подоланні стресу, що дозволяє використовувати цю енергію безпечно.
Фізичні вправи зміцнюють здоров'я та сприяють розвитку захисних механізмів регулювання функціонального стану, а також удосконалення професійно значущих психологічних та фізіологічних функцій та якостей, ефективного відновлення зміненого функціонального стану. У боротьбі зі стресом можуть допомогти будь-які види спорту.
Найбільш популярними та ефективними є: плавання, йога, біг, спортивні ігри, гімнастика тощо. буд. Для профілактики стану стресу метою занять має бути не стільки розвиток сили, скільки тренування серцево-судинної системи та дихання, розвиток здатності ефективно засвоювати кисень.
А також під час виконання вправ потрібно періодично змінювати чотири фактори: тип, частоту використання, тривалість та інтенсивність вправ. Крім цього, слід тренуватися 3-4 рази на тиждень, 30-45 хвилин, а в інші дні можна обмежитися ранковою зарядкою.
Треба відзначити, що характер використовуваних фізичних вправ повинен відповідати способу життя та фізичним можливостям студента.
Як засіб боротьби зі стресом може бути використана практично будь-яка фізична активність. Щоб не нашкодити організму, слід правильно регулювати навантаження. Після тренування у студента обов'язково повинні залишатися сили, він не повинен відчувати знемогу.
Спорт – це найкращий спосіб впоратися зі своїми комплексами і, як наслідок, подолати стрес.