Тема. Вплив Сонця на сезонні явища в природі
Мета: ознайомити учнів з поняттям «явища природи», «сезонні явища»; розвивати навички спостережливості, допитливості, уваги, вміння працювати в групі; виховувати інтерес до предмета.
Обладнання: підручник «Я досліджую світ» ст..11-12,мультфільм «Уроки тітоньки Сови», щоденник вражень.
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ.Ранкова зустріч
1.Привітання
У цей ранковий, добрий час
Я рада, діти, бачить вас.
Треба всім нам привітатись.
Вліво-вправо поверніться,
Один одному всміхніться.
Чи готові до уроку? Молодці!
То ж сідайте. Працювати почали.
- Діти, який у нас зараз урок?
- Чим ми займаємось на уроках Я досліджую світ?
- А щоб помітити щось нове, які вміння ви маєте розвивати?
(Уміння уявляти, слухати, спостерігати, аналізувати.)
2.Щоденні новини
-Яка зараз пора року?
-Який місяць?
-Який день?
-Яке число?
-Тепло чи холодно надворі?
-Який стан неба?
-Яка температура повітря?
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, який у нас зараз урок?
- Чим ми займаємось на уроках «Я досліджую світ»?
- А щоб помітити щось нове, які вміння ви маєте розвивати?
(Уміння уявляти, слухати, спостерігати, аналізувати.)
Для того, щоб ми могли сформулювати тему уроку, відгадайте загадки
• Червоне коромисло
чере річку повисло (Веселка)
• Спершу блиск,
За блиском тріск,
За тріском плеск (Блискавка, грім, дощ)
• Щось на небі гуркотить,
Наче вір страшний летить.
Сильний дощ на землю ллється,
Звір у руки не дається.
Очі світяться яскраво.
Всі у дім тікайте жваво! (Грім та блискавка)
- Отже, про що ми говоритимемо на уроці? (Про веселку, блискавку, дощ)
- Як об’єднати ці назви спільним поняттям? (Явища природи)
- Тема нашого уроку «явища природи».
IV. Вивчення нового матеріалу
Бесіда з елементами розповіді
- Ми щодня зустрічаємося із Сонечком, але не задумувалися про його значення для життя на Землі. Сьогодні ми будемо справжніми мандрівниками. Заглянемо в гості до Сонечка, помандруємо у всі пори року.
Скажіть будь ласка, як Ви провели ці вихідні? Каталися на велосипеді, загоряли на сонечку або грали в сніжки, ліпили снігову бабу? А який одяг ви надягаєте перед виходом на вулицю?
Виявляється, стільки всього цікавого ми робимо кожен день, виходячи з часу року. Влітку відпочиваємо на природі, восени збираємо гербарій з листя, взимку катаємося на ковзанах та лижах, а навесні скидаємо теплу одежину та радіємо ласкавому сонцю. Кожна пора року приносить щось нове.
- Сьогодні на уроці ми дізнаємось «Вплив Сонця на сезонні явища в природі.»
У природі постійно відбуваються різні зміни: то дме вітер, то йде дощ, то випаде сніг, то з’являється яскраве сонечко. Усі ці зміни в природі називаються природними явищами, або явищами природи. І ми кожного ранку, виходячи будинку, повинні враховувати всі природні явища.
-Чому зараз ми не можемо пройтися вулицею у шортах і майці? (Холодно)
- Чому холодно? (Осінь)
Сталися природні зміни: похолоднішало, листя жовтіє, перелітні птахи відлітають, зникли комахи. Багато природних явищ пов’язано із зміною пір року (сезонів), тому вони називаються сезонними явищами. Ось і названі нами зміни відбуваються восени.
V.Робота за підручником (ст..11-12)
1.Читання оповідання про осінь.
-Яку пору року описано в тексті?
-Які явища природи вказують на заморозки?
-Прочитай у тексті,щ відбувається з хмарами,коли прокинулося сонечко.
-Чи вітаєшся ти кожного ранку?
-Які ще існують форми привітання?
2.Розгляд малюнків.
-Коли це буває?
-Назви осінні явища природи.
-Чи залежить ваш настрій від явищ природи?
-За якими явищами природи ви вже спостерігали.
3. Читання вірша Н.Поклад «Осінь близько»
4.Словникова робота
5.Розгляд ілюстрації до картини О.Шупляк «Верба»
-Чому засмутилася вербичка?
-Як вона здогадалася,що осінь близько?
-Що відбувається з рослинами восени?
Висновок: кожна пора року гарна по своєму, має свої особливості, тобто свої сезонні зміни.
Фізкультхвилинка
- Діти, як називається природне явище, яке буває тільки восени? (Листопад)
Правильно, це природне явище називається листопадом, від слів листя падає .
Раптом подув сильний вітер, дерева загойдалися, листя закружляло в повітрі. Підніміть руки і покажіть, як дерева загойдалися.
Ударив грім (Оплески)
Пішов дощ (Стукають пальцями по столу.)
- Які ще явища природи ми назвали? (Листопад, грім, дощ, вітер)
2. Перегляд мульфільма «Уроки тітоньки Сови»
3.Робота дітей в щоденнику вражень.
VI. Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
- З чим пов’язані явища природи? (З сезонними змінами)
- Наведіть приклади осінніх мін (Дощ, дні коротші, птахи відлітають.)
- Назвіть, які явища природи бувають узимку? Навесні? Влітку?
- Яке найулюбленіше й яскравіше явище зимової природи ви знаєте?
- Наведи приклади того, як Сонце впливає на сезонні явища в природі.
VII. Підсумок уроку
- Що нового дізналися на уроці? (Про явища природи)
- Що таке явища природи? (Явища природи — це зміни, що відбуваються в природі.)
- З чим пов’язані явища природи? (З сезонними змінами)
-Наведіть приклади осінніх мін (Дощ, дні коротші, птахи відлітають.)
- Назвіть, які явища природи бувають узимку? навесні? влітку?
-Яке найулюбленіше й яскравіше явище зимової природи ви знаєте?
Розкажіть про сезонні явища в житті дерев, за якими ви спостерігали минулого навчального року.