Розробка уроку на тему: Яка погода тобі подобається? за підручником Світлана Губарєва, Оксана Павліченко "Start up" 3 клас
Конспект уроку
до підручника “Start Up”
Світлана Губарєва,
Оксана Павліченко
“WHAT WEATHER DO YOU LIKE?”
Unit 6, Lesson 8
Unit 6
Lesson 8. What weather do you like?
Яку ти любиш погоду? Розвиток навичок зорового сприймання. Робота з лексикою.
Мета:
Обладнання:
підручник, робочий зошит, аудіо додаток, відео додатки, ноутбук, картки для гри
Лексичний матеріал:
weather - погода
It is warm. - Тепло.
It is sunny. - Сонячно.
It is hot. - Спекотно.
It is cloudy. - Хмарно.
It is rainy. - Дощливо.
It is windy. - Вітряно.
It is foggy. - Туманно.
It is stormy. - Шторм.
It is cold. - Холодно.
It is snowy. - Сніжно.
It is frosty. - Морозно.
What is the weather like today? - Яка сьогодні погода?
Вирази:
Listen and read.
Read and choose.
Listen and point.
Physical Activity.
Write answers.
Let’s play.
Sing a song.
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
Пісня “Hello “
https://www.youtube.com/watch?v=fN1Cyr0ZK9M
-Good morning children?
-How are you?
-What day is it today?
-What season is it now?
-What date is it today?
- What month is it now?
T: At this lesson we’ll speak about weather. You’ll practice discussing what weather do you like. Besides, you’ll read and write some sentences and practice them in interactive games. Let’s start our lesson!
Rhyme:
Every day, every day
Happy children like to play
Sunday, Monday, Tuesday
Wednesday, Thursday, Friday, Saturday.
ІІ. Основна частина уроку
Look at the picture. Exercise 1, page 101.
Whom can we see? What are they doing?
Діти спочатку слухають, потім читають. Вчитель допомагає зрозуміти прочитане.
So, let’s make this dialog.
Діти закінчують речення обираючи правильне слово.
Look at the pictures. You can see some weather. Read this sentences, please. And now listen and match.
Olenka: Hi, Marry. What is the weather like today?
Marry: It’s warm and sunny. I like this weather.
Olenka: Why do you like warm and sunny weather?
Marry: Because I can go for a walk to the park with my friends.
Olenka: Does Bill like sunny weather?
Marry: No, he doesn’t. He likes snowy weather. He can throw snowballs.
Діти слухають та вказують на відповідний малюнок. Учитель перевіряє правильність виконання.
Look, ask and answer. Впр.4 с.102
Учні за зразком ставлять запитання та дають відповіді.
Number 2.
-What is the weather like today?
-It’s hot and sunny.
-Do you like this weather?
-Yes, I do.
-What can you do?
-I can swim.
Number 3.
-What is the weather like today?
-It’s warm and windy.
-Do you like this weather?
-Yes, I do.
-What can you do?
-I can fly a kite.
Number 4.
-What is the weather like today?
-It’s cold and snowy.
-Do you like this weather?
-Yes, I do.
-What can you do?
-I can sledge.
Учні дають відповідь на запитання і записують її у зошит.
Учитель показує слово з відсутньою літерою, учні називають літеру, яка відсутня. Той учень, який правильно назве літеру отримує фішку/бал. Виграє той, хто найбільше зібрав фішок/балів.
Учитель пропонує учням заплющити очі й знімає одну з карток погоди з дошки.
Діти розплющують очі, дивляться на дошку й визначають, якої картки не вистачає. Той, хто першим назвав слово, якого бракує, підходить до дошки і в той час,як інші учні заплющать очі, знімає іншу картку.
Впр.6 с. 102
ІІІ. Заключна частина уроку
Впр. 6, с. 102 (повторити пісню, усно)
Бесіда в режиміT→P1→P2→P3.
Т: What did you practice to describe at this lesson?
What task did you like most?
Прощання
Sing a song
https://www.youtube.com/watch?v=gVIFEVLzP4o