Я ДОСЛІДЖУЮ СВІТ
1 клас
ТВАРИНИ. ДИКІ ТА СВІЙСЬКІ ТВАРИНИ
Мета: навичити розрізняти тварин за істотними ознаками, ділити їх на групи (комахи, птахи, звірі,риби); ознайомити з істотними ознаками диких і свійських тварин; учити визначати, яку користь приносять свійські тварини людині; розвивати логічне мислення через завдання на порівняння, доведення, вилучення зайвого, встановлення взаємозв'язків між тваринами; виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тварин, дбайливе до них ставлення.
Обладнання: предметні малюнки тварин та їх домівок; картки з зображенням тварин; картка з завданнями для кожного учня; 6 цеглинок ЛЕГО; гра «Хто де живе»(набірне полотно, тваринки на липучках).
Хід уроку
І. Ранкова зустріч
1) Вітання.
Грає музика, вона повідомляє, що час ставати до кола. Діти та вчитель стають у коло.
Я усіх дітей гукаю,
Та до кола закликаю!
Будемо разом ми грати
Вже урок час розпочати.
Цеглинка, що на сонце схожа,
Нам привітатись допоможе.
Цеглинку другу передай
І щось приємне побажай.
Діти передають по колу один одному цеглинку та говорять побажання.
2)Щоденні новини.
- Діти, а який сьогодні день тижня? Яке число? Місяць? Яка погода?
Діти відповідають на запитання, а один учень заповнює календар спостережень.
3) Гра «Абетковий зоопарк»
- Діти, чи зустрілися вам по дорозі до школи тваринки?
Пропоную пограти у гру «Абетковий зоопарк». Потрібно назвати тваринку, назва якої починається на першу літеру вашого імені.
Діти продовжують гру.
4) Гра « У мне є…»
ІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Гра «Розсипанка»
НИ ТВА РИ
Тварини нам скрізь зустрічаються. Ми не можемо уявити природу без тварин.
Тваринний світ дуже різноманітний.
Тварини живуть і в дикій природі, і біля людини.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Ця маленька трудівниця
Мед збирає як годиться:
Все у вулик, все у соти,
Не цурається роботи! ( Бджола)
Буркотливий, вайлуватий,
Ходить лісом дід кошлатий:
Одягнувся в кожушину,
Мед збирає і ожину.
Літом любить полювати,
А зимою в лігві спати.
Як зачує він весну –
Прокидається від сну. ( Ведмідь)
Цей маленький трудівник
Змалку працювати звик,
Тягне мушок, соломинки
До великої хатинки,
Бо працює тяжко-важко
У мурашнику - … . ( Мурашка)
На даху моєї хати
Оселився птах цибатий.
Довгий дзьоб і ноги має,
Мишок, жабок полюбляє.
Чемних діток іздаленка
В кожен дім несе … . ( Лелека)
І молочко біленьке,
Сметанку й сир смачненькі,
Щоб дітвора була здорова.
Дає усім добра … . ( Корова)
Ходить птаха по подвір'ю.
Гребінець, борідка, пір'я.
А як сяде у гніздечко –
Нам знесевона яєчко. (Курка)
Не дрімають карасі,
Знають добре геть усі:
Стерегтись потрібно злюки,
Хижої, страшної … . (Щуки)
Щоб рибку цю піймати,
Слід її нагодувати.
Наварити бараболі
І гороху, що у полі. ( Короп)
Діти відгадують загадки. Картинки-відгадки вивішуються на дошку.
1)Розподіл тварин на групи.
ІV. Закріпленння вивченого матеріалу.
- Діти, для чого людина розводить свійських тварин?
- Яку користь вони приносять
- У наступному завданні потрібно знайти, хто що дає людині
- З'єднайте, встановивши відповідності.
Діти називають тваринку, пояснюють дика вона чи свійська та розміщують на відповідній картинці.
V. Підсумок уроку.
- Чудово справились із завданням.
- То яких тварин ми відносимо до диких? А яких до свійських? Чому?
1) Гра « Неіснуюча тваринка»
- Пропоную вам за допомогою 6 цеглинок, об'єднавшись у пари,створити неіснуючу тваринку та розказати про неї.
2) Самооцінка.
- Дуже гарно попрацювали.
- Кому все вдавалося на уроці підніміть зелену цеглинку.
- У кого були труднощі – підніміть оранжеву цеглинку.
- Кому було дуже важко виконувати завдання – підніміть червону цеглинку.
-Дякую всім вам за роботу.
-Давайте на прощання побажаємо всім :
Хай в небі світить сонечко,
Травичка хай росте.
Пливе хмаринка в небі
І річка хай тече.
Любов'ю все зігріємо,
У дружбі краще жить.
Ми весело крокуємо,
Хай нам усім щастить!