Я досліджую світ. 1 клас.
Тема “Я люблю свою країну”
Мета: формувати уявлення учнів про школу як країну знань, розширити кругозір учнів про рідну Україну, про державні символи, викликати інтерес до пізнання своєї Батьківщини, розвивати почуття патріотизму, заохочувати здобувати знання, щоб бути гідним учнем своєї школи і громадянином своєї держави. Обладнання: заготовка для картини на дошці (трава, дерево без листя, сонце без промінців), наочні матеріали для вправ у роздруківці “Картина про Україну” (паперові сердечка, квіти, сонячні промінчики з написами, листочки з побажаннями, буква “Я”, слово «МИ», звукозапис «Гімн України» карта України, паперові журавлики).
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
1. Привітання Добрий день, мої любі діти. Ви сьогодні вже учні у нас. Будемо вчитись, дружити, радіти І називатися 1 клас.
2. Створення позитивного настрою
Дітки, я дуже довго чекала зустрічі з вами. Увесь час намагалась уявити, які ж хлопчики та дівчатка прийдуть до мене в перший клас. І тепер я бачу, що прийшли красиві, розумні, чудові діти. Я дуже рада зустрічі з вами. А чи знаєте ви, як мене звати? Зараз познайомимося.
ІІ. Знайомство
— Від хвилювання і радості моє серце гучно б’ється. У вас теж є сердечко. Воно теж хвилюється, так? Зараз я спробую почути, чиє серце б’ється найгучніше. Учитель/ка підходить до когось з учнів і прикладає свою руку до його сердечка. — Ой як гучно б’ється сердечко… (називає ім’я дитини). Тебе зовуть..? Дитина підтверджує ім’я, учителька просить її встати і знайомить з нею клас. — А ще чиє сердечко дуже хвилюється і гучно б’ється? Учителька кріпить букву “Я” на дошці,
Діти по черзі називають свої імена і кріплять сердечка навколо літери Я.
ІІІ. Основна частина уроку
- Спогади про літо сьогодні особливі. Позаду залишилася гарна пора літнього відпочинку. Яка пора року сьогодні до нас завітала? На нас чекає багато нових вражень та емоцій. Сьогодні ми з вами створимо картину про осінь.
2. Вправа “З якої літери ім’я?”
Учителька пропонує вийти до дошки тим діткам, ім’я яких починається на певну літеру (варто підібрати літеру, з якої починаються імена кількох дітей у класі). Кожній дитині вчителька дає квіточку з літерою його імені, а малюнок на дошці доповнити яскравими квітами.
3. Знайомство зі школою. Загадка.
Цей будинок знають всі:
Тати, мами й дідусі,
Бо тут розуму навчають,
В шлях широкий відправляють. (Школа)
— Дійсно, школа радісно вас зустріла. Вона подарує вам багато нових знань, відкриттів, розкриє безліч таємниць. А чи знаєте ви, чого навчають у школі? — Я вам пропоную розглянути ось ці промінчики і прикріпити до нашого сонечка ті з них, які розповідають про те, що ми будемо робити в школі.
1. Співати 2. Читати 3. Крутитися 4. Мислити 5. Дружити 6. Вередувати 7. Сердитися 8. Гратися 9. Радіти 10. Допомагати 11. Рахувати 12. Ображати 13. Фантазувати 14. Спілкуватися 15. Поважати
4. Хвилинка медитації
- Бачите: наше сонечко яскраво засяяло. Ковзнуло промінчиками по стіні, по ваших личках. Ущипнуло за щічку, полоскотало вашого чуба й почало розсіювати свої промінці. Простягніть до нього свої долоньки. Воно освітило вас, принесло багато тепла — і ви теж стали, як сонечко. Ви володарі теплого добра. Ви радісні й щасливі. Ви — маленькі сонечка .
А ще у нас є дерево побажань, але поки що без листочків. Пропоную дітям разом з батьками розвісити листячко з побажаннями на дерево, але перед цим озвучити їх.
Учителька пропонує дітям прикріпити листочки з побажаннями на дереві на дошці.
5. Фізкультхвилинка
Добре те, що сонце світить! (руки вгору)
Добре те, що віє вітер! (хитаються)
Добре те, що оцей ліс
Разом з нами ріс і ріс! (присідають) (встають)
Добре те, що в нашій річці (розводять руки)
Синя, не брудна водиця. (“пливуть”)
І мене матуся рідна
Зустрічає після школи!
Добре гратися на дворі
Добре вчитися у школі (крокують) (стрибають) (плещуть у долоні) (сідають за парти).
— Отже, це — наша школа. Щоб зазирнути всередину й ближче познайомитись, нам потрібно відгадати загадки.
6. Відгадування загадок про школу.
• Як минає тепле літо, то спішать до неї діти.
Сміх і гам дзвенить довкола —
Відкриває двері (школа).
• В сумці зошити, буквар. Хто до школи йде? (Школяр).
• Хто скликає на урок? То дзвенить шкільний (дзвінок).
• Він буває в лінію й в клітинку,
Пише в ньому кожна дитинка. (Зошит).
• Язика не має, а всіх навчає. (Книга).
• Спокою вона не знає, дітям креслить помагає
Різні лінії, фігури, щоб вони були прямі. (Лінійка).
• Виводить букви і слова ота цікава штучка.
В руці виблискує здаля нова, гарненька (ручка).
• Довгі палички кругленькі сині, жовті, червоненькі На папері походили, кольори свої лишили. Звуться палички оці Кольорові (олівці).
7. Бесіда “Я люблю свою Україну”
— Молодці, дітки, весело пограли, правильно відповідали. Тож вас щиро вітає у великій школярській сім'ї не тільки школа та ваша родина, а й вся наша Батьківщина. А чи знаєте ви, як вона називається? — Так, наша Батьківщина — Україна. Учителька кріпить угорі на дошці біля сердечок невелику карту України. — Сьогодні до нас завітав журавлик. Учителька кріпить на дошці журавлика. — А також його маленькі журавлята, які є у кожного з вас на партах. Журавель не просто завітав до нас. А знаєте чому? Є думка, що назва “Україна” походить від давнього слова “кран”, яке означало “сонячний птах” — журавель. А як ще називають люди журавля? А чи знаєте ви, що журавлі -це народні символи України? — Діти, а скажіть, будь ласка, як можна розпізнати нашу Батьківщину людям з інших країн, які ніколи не були в Україні? Отже, такою собі візитівкою нашої країни, за якою її впізнають люди інших держав, є її символи. Державний Герб України — це золотий тризуб на блакитному тлі. Державний Прапор України — синьо-жовтий стяг. І Державний Гімн України — це велична урочиста пісня “Ще не вмерла України”. Коли вона звучить, потрібно встати гідно, висловлюючи так свою шану й повагу до України. Зараз ми послухаємо Державний Гімн України, а згодом вивчимо його. Слухання гімну. — Так, наша Батьківщина квітуча, мальовнича, красива.
Звучить мелодія про Україну.
- Облітав журавель сто морів, сто земель,
Облітав, обходив, крила, ноги натрудив.
Ми спитали журавля:
— Де найкраща земля?
Журавель відповідає:
— Краще рідної — немає!
Погляньте, яку гарну картину ми разом створили впродовж уроку. Як усі картини, вона має свою назву. Спробуймо прочитати напис угорі. Читаємо: Я люблю Україну.
V. Рефлексія.
— Наш урок добігає кінця. На згадку про нього вам будуть паперові журавлики. Любіть свою державу, оберігайте її. Вона у нас, як матінка, єдина. Візьміть у руки своїх журавлят, а вдома пошепки розкажіть їм про те, що вам найбільше сподобалося сьогодні в школі