презентація "Як святкують Водохреща".У Презентації викладений матеріал про зимове свято "Водохреща", його звичаї та обряди.Презентацію можна використати як на уроці так і на виховних заходах у початковій школі.
увечері 18 січня, напередодні останнього різдвяно-новорічного свята — Водохреща — відзначається «другий Святвечір» або «Голодна кутя».
Номер слайду 3
Як і напередодні Різдва, в цей день прийнято постити, тож на вечерю здавна подавали тільки пісні страви: смажену рибу, вареники з капустою, кутю, гречані млинці та узвар.
Номер слайду 4
Після святкової трапези діти в Україні традиційно «проганяли кутю», промовляючи:«Тікай, кутя, із покуття, а узвар — іди на базар, Паляниці, лишайтеся на полиці, а «дідух» — на теплий дух, Щоб покинути кожух!
Номер слайду 5
Потім батько присмалював дітям чуби — «щоб вовка не боялися». :) Мабуть, саме звідси і походить відома Тобі приказка «не бачив Ти ще смаленого вовка».
Номер слайду 6
Коли на вулиці ставало зовсім темно, з хати в садок виносили «дідуха» та спалювали його, немов розправляючись із зимою. А попіл від нього дівчата виносили на город, «щоб огірки родили».
Номер слайду 7
У надвечір’я Богоявлення (Водохреща) та 19 січня віруючі святять воду. Зранку чоловіки йдуть до річки чи ставка, вирубують з льоду хрест, ставлять його поруч з ополонкою і обливають червоним буряковим квасом. Під обід священик, виголосивши молитву, освячує воду, занурюючи в ополонку срібний хрест.
Номер слайду 8
Вважається, що у день Водохреща вода набуває цілющих властивостей і зберігає їх протягом року, лікуючи тілесні й духовні хвороби. Її дають пити тяжкохворим, нею освячують храми, домівки і навіть тварин.
Номер слайду 9
Дівчата у посвячену воду клали калину чи коралі і вмивалися, аби щоки були рум'яними.
Номер слайду 10
А що вже прикмет існує про Водохреща! Ось деякі з них:«Якщо в переддень Водохреща на деревах багато інею, рік буде врожайним».«Якщо в Богоявленську ніч небо чисте — буде багато гороху».«На Голодну кутю був сніг — буде й гречка».«На Водохреща йде лапатий сніг — на врожай».
Номер слайду 11
Після Водохреща традиційно починався новий весільний сезон. Молодь збиралася на вечорниці, сім’ї ходили один до одного в гості. Всі веселилися з метою наближення весни.