«Як упізнати осінь? Створення книжечки осені»
Розробка уроку для 1 класу НУШ
(за Типовою освітньою програмою для закладів загальної середньої освіти під керівництвом Савченко О.Я.)
з інтегрованого курсу
«Я досліджую світ»
учителя-методиста вищої категорії Білоцерківського природничо-математичного ліцею-гімназії № 16 ім. М. О. Кириленка Білоцерківської міської ради Київської області
Лабаги Ольги Петрівни
Тема Як упізнати осінь? Створення книжечки осені
Мета: навчити дітей спостерігати за змінами в природі восени, збагатити та систематизувати знання учнів про пори року, ознаки осінньої пори, розкрити походження назв місяців осені, удосконалювати навички дослідницької діяльності, вміння класифікувати, узагальнювати набуті знання та використовувати їх у повсякденному житті;
формувати бажання сприймати красу осінньої природи, милуватися нею та висловлювати власні враження та судження щодо побаченого і почутого; розвивати творчу уяву, фантазію, спостережливість, естетичні смаки;
виховувати у дітей інтерес до осінніх явищ у природі, бережливе ставлення до довкілля, бажання творити красу своїми руками, на основі власних спростережень
Очікувані результати:
Обладнання: підручник «Я досліджую світ», Н. Бібік, Г. Бондарчук;
відеоматеріали: «Чому відбувається зміна пір року?» -https://www.youtube.com/watch?v=-wM7RMYJlhc;
весела музична руханка: « Осінь, осінь, осінь, ти ласкава казка!..» - https://www.youtube.com/watch?v=leJC7CWZw9Y;
« Мелодія дощу» - Людвіг ван Бетховен -
https://www.youtube.com/watch?v=2UR2OwS3Afw;
осінні листочки, цеглинки ЛЕГО, заготовки для виготовлення «Книжечки осені» та виробів з природних матеріалів, розмальовки на осінню тематику.
Хід уроку
І. Ранкове коло
1. Ранкове привітання
Добрий ранок завітав до нас,
Сонце промінцем зігріло клас,
Посміхнулось щиро до діток,
Осінь запросило на урок!
З радістю вітаю всіх і я,
Ось вам, діти, посмішка моя!
А із нею мудрість і красу
Я до серця кожного несу!
(Передаємо посмішку-смайлик по колу.)
2. Інтелектуальна зарядка
Поряд, на осінньому листку,
Осінь пише казку, ще й яку!
Ти листок чарівний передай
І ознаки осені згадай!..
(Дитина дня – іменинниця Осінь вручає учням свій чарівний листок. Діти передають осінній листочок по колу, називаючи ознаки осені в живій та неживій природі).
- Сьогодні Осінь на гостину
Запрошує шкільну родину,
Тож поспішаймо працювати ,
Довкілля наше пізнавати.
У ньому таємниць багато!..
Які з них можемо назвати?
- Що таке Довкілля?
Довкі́лля (також навко́лишнє приро́дне середо́вище) — всі живі та неживі об'єкти, що природно існують на Землі або в деякій її частині.
- Яким буває Довкілля?
- На які групи розподіляється?
3. Гра «Розумне яблучко»
Учні, до яких осінь підносить незвичайне яблучко, повинні назвати тіла живої природи.
- Молодці, гарно пограли в гру. Продовжуємо мандрівку.
ІІ. Проведення уроку
1. Обмін інформацією
- Сьогодні на уроці будемо глибше дізнаватися, як упізнати Осінь. Чим вона відрізняється від своїх сестер – пір року?
- Які ви знаєте пори року?
2. Перегляд наукового відео для дітей: «Чому відбувається зміна пір року?» – https://www.youtube.com/watch?v=-wM7RMYJlhc
3. Коротка бесіда за змістом
4. Літературна сторінка. Казка про пори року
Була собі Осінь. Вона дуже хотіла царювати, щоб її пора року була увесь рік. Зустрілися одного разу Зима, Весна, Літо і Осінь на галявині. Зима каже: "Якщо ви не дозволите мені бути, то я накличу на вас хуртовину та лютий мороз". Весна теж мовила: "Я така гарна, що ви напевно дозволите мені увесь рік бути". Літо й собі каже: "В мене дуже ясне сонце, я вас тут припечу". Осінь послухала їх і каже: "Я засиплю все листям".
І так вони сварилися доти, поки не прийшов Стрілець. Він спитав: "Що тут сталося? Чого сваритеся?"
Осінь відповіла, що всі хочуть царювати, щоб тільки їхня пора року була. Стрілець подумав і сказав: "Без жодної з вас не обійтись". Але пори року далі сварилися. Тоді Стрілець витягнув лук і вистрелив чотирма стрілами одночасно. Вони порозліталися в різні боки.
Стрілець промовив: "Хто з вас знайде і принесе мені всі чотири стріли, той буде царювати увесь рік".
Пори року побігли шукати стріли. Зима знайшла одну стрілу під снігом. Весна знайшла другу стрілу на квітах. Літо знайшло третю стрілу в суницях. А Осінь знайшла четверту стрілу дуже близько серед купи листя.
Тоді Стрілець сказав їм: "Будете царювати всі по черзі. А зараз царицею буде Осінь".
5. Вправа «Мозковий штурм»
- Сьогодні Осінь – наша гостя.
Вона пропонує:
а) впізнати дерево за листочком;
б) провести дослідження: “Чи бувають однакові листочки?”
(Діти розглядають зібрані на на прогулянці осінні листочки, порівнюють їх, шукають серед них однакові. );
в) класифікувати листочки за групами: схожі на трикутники, чотирикутники, овали та інші геометричні фігури.
6. Робота в групах: вересень – жовтень – листопад:
- викласти з осінніх листочків назви осінніх місяців: вересень, жовтень, листопад;
- поміркувати і пояснити, чому осінні місяці мають такі назви;
- намалювати «портрети» осінніх місяців.
7. Сприймання й інтерпретація художнього опису осені
а) Вправа «Упізнай місяць» за його ознаками:
Якщо дні стали коротшими, за вікном накрапає дощик, а з дерев облітає перше жовте листя, будьте певні – у гості завітав перший місяць осені – вересень. А чи знаєте ви, чому його так назвали? Назва дев’ятого місяця року пов’язана із вересом – вічнозеленою рослиною, яка росте в Україні, особливо на Поліссі, в Карпатах. Пахучі суцвіття вересу розпускаються в серпні й цвітуть аж до кінця жовтня. Проте саме у вересні рожево-бузкові квіти вересу найпишніше вкривають піщані пагорби, торф’яники та соснові бори.
Вересень
В школах дзвоник продзвенів,
Кущик вересу зацвів.
В лісі виросли грибочки,
Хочуть жовкнути листочки.
Жовтень
Чарівник прийшов у ліс,
фарби, пензлика приніс.
У діброві та садочку
стали жовтими листочки.
- Чому другий місяць осені назвали жовтнем?
- Як називається третій місяць осені і чому?
Листопад
Вправо, вліво, вниз, назад –
Всюди справжній листопад.
Трішки ще – і вже зима,
От і осені нема…
- Колись давно в народі його ще називали грязень, хмурень, листопадник. Як ви думаєте, чому третій місяць осені отримав такі назви?
8. Весела музична руханка: « Осінь, осінь, осінь, ти ласкава казка!..»
https://www.youtube.com/watch?v=leJC7CWZw9Y
9. Інтерактивна вправа : «Збери ознаки осені під мелодію дощу – Людвіга Ван Бетховена» -https://www.youtube.com/watch?v=2UR2OwS3
Осінні дива
Осінні дива! Чи задумувалися ви колись, які дива робить для нас Осінь. Вона справжня чарівниця. Тут світить сонечко, а раптом набігає вітер і вже несе холод, а небом пливуть важкі темні хмари. Тут листки ще зелені, а вранці вони жовті, золоті, червоні. Ніби хтось вночі пофарбував. Горішки були у шкарапупці, а раптом налетів вітер, вони всі попадали і розкрилися. А найдивніше, коли одного ранку ми встанемо, а на деревах не буде листків. Хіба це не диво?
10. Вправа «Складання асоціативного куща зі словом «осінь».
11. Відгадування загадки.
Йшла художниця по місту,
Несла фарби золотисті,
Ще й чарівний пензлик мала,
Ним усе розмалювала:
І дерева, і травичку,
Кущ шипшини і порічки,
Чорнобривці волохаті,
Хризантеми біля хати.
Сиві трави запалила,
Синю річку посріблила.
Працювала й уночі,
Малювала нам дощі,
Птахам – шлях у теплий край,
В сизих хмарах небокрай.
Фарби скрізь свої розлила,
Всю картину нам змінила.
(Осінь)
12. Робота з підручником
13. Гра «Вірю – не вірю». (У дітей цеглинки ЛЕГО зеленого та червоного кольорів. Зелений колір – «Вірю», червоний колір «Не вірю».)
- Хмарки сонце закривають?
- Люди урожай збирають?
- Сонце світить дуже жарко?
- Пожовтіло листя в парку?
- Часто ллють рясні дощі?
-У садах гудуть хрущі?
- Пташки в вирій відлітають?
-Конвалії розцвітають?..
14. Осіння зупинка – математична хвилинка
Порахуй дари осіннього кошика
Їжачок зібрав в корзину
8 яблук і морквину,
груші -дві, три помідори,
щоб віднести до комори…
Скільки є дарів в корзині,
Порахуємо ми нині.
ІІІ. Творча зупинка – практична хвилинка
Робота над створенням:
а) «книжечки осені» -1 група;
б) виробів з природніх матеріалів-2 група;
в) робота в розмальовках: « Осінні барви»
Представлення робіт учнів.
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.
- Наша подорож закінчується. З яким настроєм ви подорожували?
Оживіть один з листочків, намалювавши йому обличчя.
В цьому вам допоможуть смайлики.