Костогризова Ірина Георгіївна,
вчитель математики
Спеціаліст вищої категорії
вчитель- методист
Херсонської загальноосвітньої школи І-Ш ступенів № 50
імені Романа Набєгова
Херсонської міської ради.
УРОК ТЕОРІЇ ЙМОВІРНОСТЕЙ
Тема уроку: "Ймовірність суми та добутку двох незалежних подій"
Форма проведення: "урок - подорож з теорією ймовірностей"
Мета уроку: повторити з учнями класичне визначення ймовірності, формулу знаходження ймовірності, теорему складання несумісних подій, теорему складання незалежних подій; удосконалити уміння обчислювати ймовірність . випадкових подій, продемонструвати можливості застосування теорії ймовірностей в різних галузях науки і практичної діяльності, формувати інтегрований спосіб мислення,
активну життєву позицію; виховувати інтерес до вивчення математики, поглиблювати уявлення про математику як елементу загальнолюдської культури.
Тип уроку: інтегрований урок.
Хід уроку
- Оргмомент
II. Мета і задачі уроку:
Сьогодні ми здійснемо подорож, узявши в помічники теорію ймовірностей.
- Діти, коли ми з вами відправляємося в подорож необхідно взяти з собою
багаж, а багажем в цієї подорожі можуть бути теоретичні знання. (Роздати
шляхові листи)
Епіграф уроку;
"Серце математики - в її задачах" П.Халмош Дата уроку, тема уроку.
І станція - Теоретична:
Повторимо ключові питання цієї теми:
- Чим займається наука теорія ймовірностей?
а) випадкова подія;
б) достовірна подія;
в) неможлива подія;
г) масова подія;
д) рівноможливі події;
є) попарно несумісні події.
Слово вчителя: Ми багато уваги на попередніх уроках приділяли випадку: проводили суд над ним, захищали і звинувачували його, називали залежно від ситуацій "Його величність" або "Лиходій", намагалися приборкати його приказками, прислів'ями, прикметами, ворожіннями.
Ви писали твори, в яких виказували своє відношення до випадку, але всі ми прийшли до єдиного висновку: випадок не можна передбачити. Але можна знайти закони, які дозволяють орієнтуватися в реальності.
В результаті я умовно поділила вас на дві групи: авантюристи і реалісти.
Кожну команду я умовно розділила на дві групи, оцінювати роботу в групах ви будете самостійно, а контролювати - буду я.
Першу оцінку за роботу поставте в своєму путньому листі.
II станція - Практична
Задача №1 (усно)
Задача №2 |
Грані кубика зафарбовані в червоний або жовтий колір. Ймовірність випадання жовтої грані Р (ж) =
В ящику знаходяться 5 червоних, 2 синіх і 1 зелена кулі. Яка ймовірність того що витягнута навмання куля буде червоною. а) "А" – куля червона
Р(А)= б) "В" – куля зелена
Р(В)= в) "С" – куля або червона, або зелена
С= A Р(С)=Р(А)+ Р(В)
Р(С)= |
|||||
|
||||||
Звернути увагу на ключові слова:
|
||||||
Задача №3(письмово)
|
З цього ж ящика виймають навмання дві кульки підряд. Яка ймовірність того, що вони обидві червоні? "А"- перша куля червона"В"- друга куля червона
С= А Р(С)=Р(А)Р(В)
Р(А)= |
|||||
|
Звернути увагу на ключові слова: |
|||||
|
||||||
Діти – Слова з якої пісні яку теорему ілюструють
І сніг! І дощ! І зірок нічний політ! |
Або дощик! Або сніг! Або буде! Або ні! |
Як ви думаєте чи зміниться рішення цієї задачі, якщо першу витягнуту кульку вийняти з ящика навмання, а потім її повернути назад, після цього тягнути другу кульку?
З поверненням: Р(С)=
Задача №4"задача з різнокольоровими кульками» |
В ящику знаходиться 3 синіх і 1 червона куля. Ви навмання виймаєте з ящика дві кулі. Яка ймовірність більше витягнути дві сині кулі або синю й червону? |
|
І випадок: Р(А)=
ІІ випадок: Р(А)=
Р(С) = Рсиня + Рчервона
Р(А )=
Тобто шанси рівні |
ІІІ станція Казкова
Слово вчителя: пригадайте таку картину з билини :
Задача №1 Богатир у каменя з написом:
Направо підеш – щасливим будеш,
Налево підеш – богатим будеш,
Прямо підеш – смерть знайдеш.
Підрахуйте ймовірність знайти смерть у випадку, якщо богатир вміє читати, і у випадку, якщо богатир не вміє читати.
а) Р(А)=1; б) Р(А)=.
Задача №2 задача про скарб (лабіринт)
Мисливці за скарбами відправилися в казковий лабіринт, де і є пастка. Яка ймовірність дістатися до скарбів або, навпаки, потрапити в пастку?
І спосіб: А – успіх
ІІ спосіб:
Ймовірність достовірної події - 1
Ймовірність неможливої події – 0
Ймовірність випадкової події - 0 Р 1
не може бути.
В одній з байок Єзопа – розповідь як тварини ділили здобич.
Лев – себе: - как цар звірів;
- за свою незрівняну мужність;
- дружині й дітям;
- будь-який із звірів може посперечатися за свою частину з левом.
Навіть левова доля не перевищує одиниці. Як і ймовірність.
Підведіть підсумок
ІV станція Історична
Задача про звіздаря. Деякий грізний володар розгнівався на свого звіздаря і наказав кату відрубати йому голову тому що, він пророчив кінець світу і не вгадав. Проте в останню мить володар змилувався і вирішив дати звіздарю можливість врятуватися. Він дав йому дві чорних і дві білих кулі та запропонував звіздарю довільним чином розподілити їх по двох урнах. Кат повинен вибрати навмання одну з урн і навмання витягнути кулю: біла - помилування, чорна – страта.
Як треба вчинити звіздарю. Щоб найбільш ймовірно врятуватися.
Прорахувати ймовірність кожного варіанту.
а)
б)
г) (якнайкраща тактика)
д) (якнайгірша тактика)
Висновок: Вибір якнайкращої тактики не гарантує порятунку, ризик зменшується, але все таки залишається.
Підведіть підсумок
V станція Літературна (усно!)
Бліц – турнір
Прорахувати ймовірність подій, про які мовиться в прислів’ях і приказках:
- Як пити дати! |
|
- Не бувати калині малиною! |
|
- Не бувати плішивому кучерявим! |
|
- Зрозуміло, як божий день! |
? |
|
|
|
|
|
|
|
Підведіть підсумки.
Слово вчителя: діти, на цьому не вичерпуються події в літературі- з ними ви продовжуватимете знайомитися .
Самостійна робота
І варіант |
||
Задача №1 |
В урні дев’ять куль з них п’ять білих. Яка ймовірність узяти: а) білу кулю б) кольорову кулю |
(2б) (2б) |
Задача №2 |
В урні п’ять синіх і чотири червоні кулі. Навмання по черзі виймають дві кулі, причому взяту кулю не повертають в урну. Яка ймовірність того, що обидві кулі сині? |
(3б) |
Задача №3 |
В урні п’ять синіх и чотири червоні кулі. Навмання по черзі виймають дві кулі, причому узяту кулю повертають в урну. Яка ймовірність того, що обидві кулі сині? |
(3б) |
ІІ варіант |
||
Задача №1 |
В урні дванадцять куль з них сім білих. Яка ймовірність взяти: а) білу кулю б) кольорову кулю |
(2б) (2б) |
Задача №2 |
В урні шість зелених і п’ять червоних куль. Навмання по черзі виймають дві кулі, причому взяту кулю не повертають в урну. Яка ймовірність того, що обидві кулі зелені? |
(3б) |
Задача №3 |
В урні шість зелених і п’ять червоних куль. Навмання по черзі виймають дві кулі, причому взяту кулю повертають в урну. Яка ймовірність того, що обидві кулі зелені? |
(3б) |
VІ станціия Азартная
Ви вже підготовлені теоретично до переходу на цю станцію.
а) розглянути задачу Даламбера.
Яка ймовірність того, що при двох кидках монети, хоча б один раз випадає «орел"?
перший кидок
|
|
||||
другий кидок
|
|||||
можливості |
ОО |
ОР |
РО |
РР |
|
1 |
2 |
3 |
4 |
б) Карти.
В колоді 36 карт. Знайти ймовірність витягнути з неї:
1). Даму
2). Даму червоної масті
3). Даму пік
в) Гра з киданням кубика.
Беруть участь два гравці А і В.
За один хід кубик кидають три рази поспіль. Якщо при цьому випаде хоча б один раз певна грань (нехай грань з одиницею), то гравець А запише один бал, а якщо ні, то запише бал гравець В.
Почерзі гравці виконують по три кидки до тих пір, поки один з них не набере, скажімо, 100 балів. У кого більше шансів виграти у А чи В?
Знайдемо Р того, що гравець А отримає бал в результаті трьох кидків Він одержує бал, якщо:
випала -
, а не випала -
|
|
|
Р
- ймовірність на стороні гравця В.
Розглянемо з погляду гравця В.
Його
А якщо змінити умови до чотирьох кидків за один хід, то:
(у гравця В), а значит більше шансів у гравця А.
в) Повідомлення:
VІІ станція Підсумкова
Підвести підсумки, задати домашнє завдання: написання проекту «Як стати багатим». Роздати індивідуальні завдання.