ТЕМА: Загальне поняття про дієслово ( питання , значення, роль у реченні).
Мета: розширити знання учнів про дієслово і його значення у мовленні; формувати вміння добирати дієслова, виділяти їх із тексту; розвивати увагу та спостережливість; збагачувати мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови; прищеплювати повагу до людської праці:
Обладнання: картки, таблиця.
Хід уроку
I. Організаційний момент
1. Девіз уроку
- Девіз нашого уроку буде такий:
Думати швидко.
Виконувати чітко.
Творчо працювати.
Каліграфічно писати.
II. АОЗ та мотивація вчителя
Уу кв ого лис ів квітень
У квітні погода один день блисне, а сім днів кисне.
- Вимовте звуки у слові квітень.
- Поділіть це слово на склади для переносу.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
Наша мова – це безмежний океан довгих і коротких, добрих і злих, веселих і сумних слів. Слова – це коштовні різнокольорові смарагди. І замало їх просто зібрати до купи, треба ще вміти викладати з них візерунки. Щоб розібратися в цій незліченній кількості слів , мовознавці вирішили згрупувати їх за певними ознаками: виділити слова, що означають назви предметів.
1.Вправа «Мікрафон»
Сьогодні ми розпочинаємо подорож в царство Дієслова.
IV. Пояснення нового матеріалу
1. Вибірковий диктант . Виписати дієслова
Зима і Весна
— Насуплю я брови, — говорить зима,
— І вітер з морозом повіє:
Усе скрізь загине — рятунку нема!
Під снігом замре, заніміє.
— А я засміюся, — весна відмовля,
— І сонце пекуче засяє:
Прокинуться луки, ліси і поля,
Усе зацвіте, заспіває.
( насуплю, говорить, повіє, загине, замре, заніміє, засміюся, відмовля, засяє, прокинуться, зацвіте, заспіває)
2.Розповідь вчителя з елементами бесіди.
-Так от дієсло́во — самостійна частина мови, що вказує на дію предмета і відповідає на питання
Що робити?, Що зробити? Що зробив? Що буде робити?.
-Що ще ви знаєте про дієслово?(у реченні виступає най частіше присудкам)
* ЦІКАВО ЗНАТИ. За частотою вживання дієслово займає друге місце після іменника і має вдвічі менше, ніж іменник, слів.
- Дієслово мають початкову форму.У початковій формі дієслова відповідають на питання. Що робити? Що зробити?
V.Повторення та закріплення вивченого про дієслово
1. Робота з підручником с.141 Впр.337
Спишіть текст. Підкресліть дієслова в першому і другому абзацах.
Поставте питання до виділених дієслів. Доведіть, що вони вжиті у початковій формі.
2.Доберіть відповідні дієслова до іменників:
Хмара (що зробила?)... (насунула).
Блискавка........ .....(вдарила)
Дерево ....„...(похилилося).
Море (штормить).
(Записують ці речення в зошитах, на дошці).
3.Робота в групах (поділ на групи за дієсловами які відповідають на одне питання)
Зі слів кожного рядка склади речення. Запиши їх так,
щоб вийшла зв’язна розповідь. Підкресли дієслова.
І група
1) гілка, на, бруньки, скоро, тоненьких,
набубнявіють;
ІІ група
2) летять, країв, з, птахи, теплих;
ІІІ група
4) небо, синє, стало;
ІVгрупа
5) яскраво, світить, сонце.
С.142 Впр 339